Končící lítačky si cestující nemusí měnit. Automaticky budou platit další 3 roky

15.11.2021
Redakce

Cestujícím v pražské MHD, kteří vlastní kartu lítačka vydanou v roce 2018, ji nebudou muset po vypršení platnosti v roce 2022 měnit. Platnost karet jim bude automaticky prodloužena o další tři roky. ČTK to dnes sdělil Petr Habáň, mluvčí městské firmy Operátor ICT (OICT), která má kartu na starosti.

V příštím roce vyprší platnost asi 168 tisíc karet. Celkem jich je v systému nyní přes 933 tisíc. Lítačku vydává město od března 2016 a nahradila problematickou kartu opencard.

„Rozhodnutím prodloužit platnost karet lítačka o tři roky chceme vyjít vstříc všem cestujícím v hlavním městě, a ulehčit jim tak starosti s vyřizováním nové karty. Navíc tím zabráníme zbytečným nákladům, které by vydávání nových karet představovalo,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Všechny karty, kterým končí platnost, budou automaticky v databázi provozovatele, tedy firmy OICT, prodlouženy. Cestující nebudou muset provést žádný úkon, kdy v minulosti například museli dojít k tzv. validátorům a vložit do něj kartu. Validátory byly zrušeny v srpnu 2018. Cestujícím s končící platností karty budou rozesílány e-maily a SMS zprávy.

Z celkového počtu zhruba 933 tisíc karet mají lidé na více než 582 tisíc z nich nahrány dlouhodobé kupóny. Lidé mohou od prosince 2019 využít rovněž možnost mít kupón pouze v mobilní aplikaci PID Lítačka a vše vyřizovat prostřednictvím obrazovky mobilu včetně nákupu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte