• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Konec boje proti korupci na Praze 5? Piráti domlouvají koalici s obhájci kšeftů s Opencard

  24.10.2022
  Redakce

  Jednání o koalici na Praze 5 dostává Piráty do spojení s lidmi, kteří mohou být jen těžko slučitelní s jejich hodnotami. Budou po Čižinského lidech žádat vysvětlení.

  Velmi křehká koalice, která má mít 21 hlasů ve 40členném zastupitelstvu Prahy 5 vzniká na půdorysu vítěze voleb Prahy 5 Sobě, hnutí SEN21 a Pirátů. Jenže některé členy Prahy 5 Sobě, kteří dost možná zasednou ve vedení města, začíná dohánět minulost. „Zastupitelka Radka Šimková, další z možných radních Prahy 5 Sobě, je jednatelkou a majitelkou advokátní společnosti Abbot Legal, která v dubnu 2012 vyhotovila hlavnímu městu posudek v kauze Opencard, díky kterému metropole uzavřela extrémně nevýhodnou smlouvu s firmou Haguess. Celkový účet pro Prahu byl za tento projekt přes jednu miliardu korun. Opencard dnes vedle tunelu Blanka platí za jeden z nejkritizovanějších projektů,“ napsal server Praha IN.

  Posudky hrály tehdy v kauze klíčovou roli. „Píše se v něm, že kvůli nevýhodně nastaveným smlouvám z dřívější doby nešlo na Opencard vypsat otevřenou soutěž. Policie si nechala k případu udělat vlastní posudek, který tvrdí opak,“ napsal server Aktuálně. Dodejme, že „neřešitelná“ Opencard, která stála Pražany 1,7 miliardy korun je už definitivně pryč, a nahradila ji Lítačka za 8,2 milionu korun.

  Zkušenost se střetem zájmů má za sebou i Pavel Světlík, Náš REGION o něm informoval před několika dny. Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, se Světlík dostal do střetu zájmů. V roli pražského zastupitele na jednání totiž několikrát hlasoval pro dotace „svému“ Léčebnému a rehabilitačnímu středisku Chvaly (LSR Chvaly), i když zároveň seděl ve vedení zmíněného ústavu. Střet zájmů neohlásil. Nešlo přitom o málo, ale o dotace za více než 3 miliony korun.

  „Jsou to bezesporu závažná tvrzení, pro mě však nové informace a musím se nejprve zeptat na tyto záležitosti našeho potenciálního koaličního partnera. Jak otázka střetu zájmů pana Světlíka tak i angažovanost paní Šimkové v nechvalně známé kauze Opencard nám musí být nejprve vysvětlena od zástupců Prahy 5 Sobě,“ uvedl člen vyjednávacího týmu za Piráty Štěpán Rattay.

  I z jeho dřívějšího vyjádření  plyne, že jsou si Piráti vědomi minimálně nestability koalice postavené na spojení s Čižinského Prahou sobě „21 mandátů je minimální těsná většina, a vládnout v tomto složení by znamenalo být v permanentním válečném stavu,“ uvedl dříve Rattay.  Nepřehlédněte