Konopí jako lék na utišení bolesti není mýtem. Pacienti onkologie souhlasí

Ačkoli je klinický výzkum v lékařství dosti omezován mezinárodními prohibičními zákony, výsledky, které se podařilo během posledních let získat, hovoří ve prospěch kanabinoidů u většiny pacientů s rakovinou. K této léčbě se začíná přiklánět mnohem více onkologů než před pěti lety.

Výsledky testů potvrdily, že použití delta-9-THC (dronabinol, který je prodáván pod obchodním názvem Marinol), je mnohem účinnější než moderní antiemetika. Tato syntetická verze byla podávána ústně pacientům, u kterých docházelo ke zvětšování nádoru i po ozařování a chirurgickém zákroku. Bylo potvrzeno, že použití delta-9-THC nezpůsobuje žádné psychoaktivní stavy a tedy bezpečné.

Mimo jiné se pacienti shodli na příznivějším průběhu nemoci. Ve většině případů jim kanabinoidy zmírnily obvyklé symptomy, především bolesti, nevolnost a zvracení. Pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, a tedy zlepšuje symptomy nádorové kachexie (výrazný úbytek váhy). Účinky konopí mohou také poskytovat úlevu od úzkostí, depresí a mohou zlepšit i psychickou pohodu. Pokud se podíváme na medikamenty, které jsou běžně předepisovány onkologickým pacientům, zjistíme, že se jedná o známá sedativa fenothiaziny. Tyto konvenční medikamenty mohou mít nežádoucí vedlejší účinky v podobě citové vyprahlosti nebo narušení schopnosti koordinovat pohyby těla.

Češky ve vědě

Mladé Češky bodují v oblasti vědy! Vyvíjí léky na rakovinu, zkoumají vesmír a vyhrávají celosvětové soutěže

KONVENČNÍ MEDIKAMENTY nebo KONOPÍ ?

Existuje několik druhů antiemetik a mezi ty nejnovější se řadí např. Anzamet, Zofran a Kytril. Tyto medikamenty patří mezi antagonisty serotoninu, které blokují neurotransmitery, ty vysílají mozku signály dávající impuls ke zvracení. Není to ale jediný nežádoucí účinek těchto léků, patří mezi ně také zácpa, bolesti svalů a kostí, nechutenství, vysoké horečky a otékání obličeje.

Mohli bychom takto pokračovat dál Xanaxem, Decadronem, Ativanem, Benadrylem, aj. a zjistili bychom, že každý z těchto léčiv má nežádoucí vedlejší účinky v podobě migrén, závratí, zácpy, ospalosti, suchosti v ústech nebo třeba změny krevního tlaku. Na tyto nevolnosti je možné předepsat tucet medikamentů – včetně syntetické formy delta-9-THC (Marinol).

Voňavá a hlavně přírodní lékárna na vaší zahrádce. 5 základních bylinek našich babiček

Nezisková organizace Institute of Medicine (Institut lékařství) z roku 1999 stojí: „Pro pacienty, kteří již trpí silnými nevolnostmi a zvracením, nejsou obvykle vhodné kapsle a pilulky, protože mají problém je spolknout, případně nevyzvracet. Časová prodleva mezi užitím prášku a tím, než začne lék účinkovat, je také nežádoucí. Proto se při zvládání nevolnosti v důsledku chemoterapie jeví být vhodnější inhalace kanabinoidů (ovšem v ideálním případě ne přímo kouřením, ale například vaporizací).“

Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama