Konopí jako lék na utišení bolesti není mýtem. Pacienti onkologie souhlasí

Ačkoli je klinický výzkum v lékařství dosti omezován mezinárodními prohibičními zákony, výsledky, které se podařilo během posledních let získat, hovoří ve prospěch kanabinoidů u většiny pacientů s rakovinou. K této léčbě se začíná přiklánět mnohem více onkologů než před pěti lety.

Výsledky testů potvrdily, že použití delta-9-THC (dronabinol, který je prodáván pod obchodním názvem Marinol), je mnohem účinnější než moderní antiemetika. Tato syntetická verze byla podávána ústně pacientům, u kterých docházelo ke zvětšování nádoru i po ozařování a chirurgickém zákroku. Bylo potvrzeno, že použití delta-9-THC nezpůsobuje žádné psychoaktivní stavy a tedy bezpečné.

Mimo jiné se pacienti shodli na příznivějším průběhu nemoci. Ve většině případů jim kanabinoidy zmírnily obvyklé symptomy, především bolesti, nevolnost a zvracení. Pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, a tedy zlepšuje symptomy nádorové kachexie (výrazný úbytek váhy). Účinky konopí mohou také poskytovat úlevu od úzkostí, depresí a mohou zlepšit i psychickou pohodu. Pokud se podíváme na medikamenty, které jsou běžně předepisovány onkologickým pacientům, zjistíme, že se jedná o známá sedativa fenothiaziny. Tyto konvenční medikamenty mohou mít nežádoucí vedlejší účinky v podobě citové vyprahlosti nebo narušení schopnosti koordinovat pohyby těla.

Češky ve vědě

Mladé Češky bodují v oblasti vědy! Vyvíjí léky na rakovinu, zkoumají vesmír a vyhrávají celosvětové soutěže

KONVENČNÍ MEDIKAMENTY nebo KONOPÍ ?

Existuje několik druhů antiemetik a mezi ty nejnovější se řadí např. Anzamet, Zofran a Kytril. Tyto medikamenty patří mezi antagonisty serotoninu, které blokují neurotransmitery, ty vysílají mozku signály dávající impuls ke zvracení. Není to ale jediný nežádoucí účinek těchto léků, patří mezi ně také zácpa, bolesti svalů a kostí, nechutenství, vysoké horečky a otékání obličeje.

Mohli bychom takto pokračovat dál Xanaxem, Decadronem, Ativanem, Benadrylem, aj. a zjistili bychom, že každý z těchto léčiv má nežádoucí vedlejší účinky v podobě migrén, závratí, zácpy, ospalosti, suchosti v ústech nebo třeba změny krevního tlaku. Na tyto nevolnosti je možné předepsat tucet medikamentů – včetně syntetické formy delta-9-THC (Marinol).

Voňavá a hlavně přírodní lékárna na vaší zahrádce. 5 základních bylinek našich babiček

Nezisková organizace Institute of Medicine (Institut lékařství) z roku 1999 stojí: „Pro pacienty, kteří již trpí silnými nevolnostmi a zvracením, nejsou obvykle vhodné kapsle a pilulky, protože mají problém je spolknout, případně nevyzvracet. Časová prodleva mezi užitím prášku a tím, než začne lék účinkovat, je také nežádoucí. Proto se při zvládání nevolnosti v důsledku chemoterapie jeví být vhodnější inhalace kanabinoidů (ovšem v ideálním případě ne přímo kouřením, ale například vaporizací).“

Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
23.5.2020
Zákusky všeho druhu Češi milují. Řada z nich se pouští i do jejich přípravy. Na...
Reklama