20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Kontroverzní spisovatel získal Nobelovu cenu, i když morálně více než pochybil

Další fotky

Dějiny nejsou ani černé, ani bílé, mezi těmito dvěma krajnostmi se rozkládá množství odstínů šedi. Podrobně by o nich mohl vyprávět Günter Wilhem Grass, autor románu „Plechový bubínek“, který je považován za jeden ze stěžejních textů evropské poválečné literatury.

Reklama

Otázka zní, zda by byl schopen ho napsat, kdyby v životě nezažil to, co zažil. Začít můžeme už jen tím, že tento přední německý spisovatel, který v roce 1999 obdržel Nobelovu cenu za literaturu, se narodil 16. října 1927 ve městě Danzing (dnes polský Gdaňsk). Jeho otec byl etnický Němec protestantského vyznání, matka římská katolička, národností Kašubka patřící k polské etnické podskupině. Nic zvláštního není na tom, že rodiče vlastnili malý koloniál, a že Günter vystudoval gymnázium. Pozoruhodné jsou až další zvraty jeho životního osudu.

Jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert žil v Praze. Víte ale kde má hrob?

 • V patnácti letech se nedostal jako dobrovolník k námořnictvu, chtěl sloužit na ponorkách. Za války dobrovolně vstoupil do jednotek Waffen-SS a byl vycvičen v osádce tanku jako střelec. Předtím tvrdil, že byl pouze pomocníkem u protiletadlového dělostřelectva. V únoru 1945 se účastnil bojové operace s  tankovou divizí SS „Frundsberg“. 20. dubna však byl zraněn a později zajat americkou armádou, rekonvalescenci podstoupil v Mariánských Lázních. Rozhodnutí vstoupit do armády ve svých pamětech popisuje jako „útěk z měšťáctví, které jej stísňovalo v domě rodičů“. Dlouhou dobu však tuto skutečnost tajil a vyjevil ji až ve svých pamětech (Při loupání cibule; 2006), které údajně zneužil pro vlastní reklamu. Až do té doby požíval neotřesitelné postavení morální autority.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

 • Ta však nyní byla zcela zpochybněna, neboť SS (Schutzstaffel) byla původně polovojenská organizace vytvořená pro ochranu Adolfa Hitlera na základě dobrovolného členství a rasových kritérií. Vedle politického křídla vznikly samostatné ozbrojené jednotky zvané Waffen-SS, oddělené od pravidelné armády – Wehrmachtu. Vnějším projevem odlišnosti od německé armády byl vlastní systém hodností, odlišné uniformy, jejichž autorem byla oděvní společnost Hugo Boss, a bojové zástavy. Norimberský tribunál prohlásil SS za zločineckou organizaci zodpovědnou za genocidu a zločiny proti lidskosti.
 • Grass byl členem Hitlerovy mládeže a jako mladý byl nadšeným nacistou. Nikdy nevysvětlil, co ho na té zrůdné ideologii okouzlovalo.
 • Stal se velkou osobností benevolentní německé levice a v mnoha veřejných vystoupeních vyjadřoval své názory. Při udílení Nobelovy ceny, prohlásil, že údělem spisovatele je s rozmyslem plivat do polévky mocných.

Eskalace Hitlerových útoků byla dovršena. Připomínáme si 80 let od zahájení německé okupace

 • Vzhledem k tomu, že on sám zatajil svou vlastní příslušnost k Waffen SS poněkud zvláštně vyzníval jeho protest proti společné návštěvě Ronalda Reagana a Helmuta Kohla v roce 1985 na vojenském hřbitově v Bitburgu, kde jsou pochovaní příslušníci těchto jednotek, a i kamarádi z jeho divize Frundsberg. Vždyť spolu s nimi mohl ležet i on sám. Tento akt označil za chybu se symbolickým dosahem.
 • Hlasitě protestoval proti sjednocení Německa. Rozdělenou zemi považoval za řádné odčinění za Osvětim. Vyslovoval podporu Východnímu Německu (NDR) a jejímu policejnímu režimu pod kontrolou Stasi.
 • Za „rasistickou“ politickou lyrickou prózu „Co musí být řečeno“, v níž obvinil Izrael z atomového ohrožení světového míru, dostal zákaz vstupu do Izraele.
 • Koncem 60. let veřejně vyzval německého ministra hospodářství Karla Schillera, aby jako bývalý člen SA a NSDAP objasnil svou minulost.
 • V průběhu vietnamské války odsuzoval Američany a sympatizoval s vietkongem.
 • Vyslovil se i k útoku z 11. září 2001 v USA – dělá se příliš mnoho hluku kvůli smrti 3000 bílých zabitých.

Takhle Hitler okomentoval dnešní noviny a programy v televizi. Co na to řekl?

 • Odsuzoval karikatury Mohameda jako aroganci Západu a pohrdání muslimskou kulturou.
 • Vyslovoval se snad ke všemu, např. i proti atomovým elektrárnám.
 • Těžko mu však věřit jako morální autoritě. Napřed třeba tvrdil, že kdo mlčí, je vinen. Když odhalil svou mladickou nacistickou minulost a svou fascinaci touto ideologií, stěžoval si, že se s ním zachází nespravedlivě a že mu nikdo nerozumí. Tvrdil, že si není vědom žádné viny a že to vše v něm bylo pohřbeno. Ačkoli dobrovolně vstoupil do Waffen SS, tvrdil, že se tam octl, aniž se o to sám přičinil, a že dnes tomu nikdo nemůže rozumět.

Jeho píseň se stala neoficiální nacistickou hymnou. Znáte životní příběh Horsta Wessela?

 • V letech 1954 až 1978 byl ženatý se švýcarskou baletkou Annou Schwarzovou. V manželství se narodila roku 1957 dvojčata Franz a Raoul, dále pak Laura (1961) a Bruno (1965). Když žil od roku 1972 v odděleném manželství, ze vztahu s Veronikou Schrötrovou se mu narodila dcera Helena (1974) a s Ingrid Krugerovou měl dceru Nele (1979). V roce 1979 si vzal za ženu varhanici Ute Grunertovou a vyženil dva nevlastní syny, Malte a Hanse.
 • Zemřel 13. dubna 2015 na následky infekce. Jeho čtenáři však budou navždy stát před otázkou, zda autor děl hlásajících morálku musí i sám morálně žít.

Nebudou sami. Němečtí intelektuálové se ptají hlavně na to, proč renomovaný spisovatel nevyužil minimálně dvě příležitosti, které se mu nabízely, aby o této své „nacistické“ životní etapě promluvil již dříve. A sice v roce 1967, když navštívil Izrael, kde pronesl dlouhou řeč, a v roce 1985, kdy americký prezident Ronald Reagan navštívil vojenský hřbitov Bitburg, kde byli pohřbeni právě mladí vojáci SS, jako byl on.

FOTO: Günter Wilhem Grass

Günter Wilhem Grass - Gunter Grass – wikipedieGünter Wilhem Grass - Karikatura Guntera Grasse – mezi kamarády zbraní SS – Torsun – blogsportGünter Wilhem Grass - Gunter Grass – Plechový bubínek – Roter MorgenGünter Wilhem Grass - Význační příslušníci zbraní SS – studylibde.Günter Wilhem Grass - Entlassungspapier Guenter Grass
Další fotky
Günter Wilhem Grass - Dům v Gdaňsku, v němž Grass žil před válkou – wikipedieGünter Wilhem Grass - Grass se západoněmeckým kancléřem Willy Brandtem , 1972 – wikipediaGünter Wilhem Grass - Gunter Grass – Plechový bubínekGünter Wilhem Grass - Gunter Grass – Plechový bubínek – obálka časopisu Der SpiegelGünter Wilhem Grass - Gunter Grass (2010) – wikipediaGünter Wilhem Grass - Gunter Grass (vpravo), v 16 letech, jako příslušních Pracovní služby – The New YorkerGünter Wilhem Grass - 2-cm-Flak Flakturm Gesundbrunnen 1943Günter Wilhem Grass - Hitlerův krejčí – Hugo Boss –Günter Wilhem Grass - Hrob Guntera Grasse v Behlendorfu – wikipediaGünter Wilhem Grass - Hugo Boss – módní značka s nacisitckou minulostí – Václav Miko – iDNES.czGünter Wilhem Grass - Hugo Boss – Svobodné novinyGünter Wilhem Grass - Slavný návrhář šil uniformy pro SS – ExtraStoryGünter Wilhem Grass - Louis Levy`s Blog – WordPress.Günter Wilhem Grass - Význační příslušníci zbraní SS – studylibde.

Jak to, že se Grass viděl jako ten, kdo nic nevěděl, a stylizoval se do role ovce mezi ovcemi. O zvěrstvech páchaných nacisty se prý dověděl až v roce 1946 při Norimberském procesu, kde vypovídal bývalý idol německé mládeže Baldur von Schirach. Způsobem své vlastní výpovědi tak Grass jen stvrzoval lži své generace a generace svých rodičů. Když budoucí geniální spisovatel nic nevěděl a neviděl, jak to pak mohli vidět a vědět ti ostatní? Jsou tedy stejně „nevinní“ jako on…

Před 52 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama