Korn nebyl Korn a princezna nebyla princezna aneb Co jste nevěděli o pohádce Honza málem králem

17.12.2020
Jaroslav Svoboda

Jak už to tak bývá, nejoblíbenějším hrdinou českých pohádek je vedle odvážného prince a krásné princezny i „hloupý“ Honza, který vlastně není hloupý, ale lišácký, odvážný a veselý. A přesně takový je i Honza v podání Jiřího Korna v pohádce Honza málem králem režiséra Bořivoje Zemana.

V hlavních úlohách se představily opravdové stálice českého filmu, vedle Jiřího Korna a Nadi Konvalinkové to jsou zejména Jorga Kotrbová, František Filipovský, Zdeněk Dítě, Josef Kemr, Josef Skopeček, Valérie Kaplanová, Lubomír Kostelka, Petr Nárožný, František Kovářík a další. Toto herecké obsazení, které známe ale nebylo od začátku stejné. Například na roli princezny se počítalo s Hanou Zagorovou, ta však účast v pohádce odmítla. Ani role Honzy nebyla psána Jiřímu Kornovi na tělo, což se nakonec ukázalo v hlasovém projevu, Korna totiž musel v celém filmu nadabovat Michal Pavlata. Honzu měl původně hrát Luděk Sobota, ten měl ale v době natáčení měl ale zakázáno vystupovat a tak se musel najít jiný představitel hlavní role.

Tři oříšky pro Popelku. Hádejte, která herečka ji měla hrát původně, a kolik bylo vlastně Jurášků?

Film byl velmi úspěšný

Film se natáčel ve Vysokém Chlumci u Sedlčan a Borotíně, scéna, kdy je princezna vyplácena, aby promluvila, se pak točila na Křivoklátě. Výborné a vtipné zpracování mu nakonec vyneslo velikou návštěvnost v kině, zhlédlo ho přes jeden milion diváků, což byl v té době veliký úspěch. O úspěchu svého díla však nebyl přesvědčen režisér Bořivoj Zeman, který prý své dceři, která mu dělala asistentku, řekl: „Holka, není to ono, končím.“ A skutečně už další film nenatočil.

Zajímavosti

Jedním ze zajímavých momentů je scéna, kdy má na sobě Naďa Konvalinková „kytičkové“ šaty. Pořádně se u natáčení zapotila, protože šaty byly poměrně těžké, kvítky byly totiž našpendleny na kovových drátcích.

Dalším zajímavým momentem bylo zranění smrtky Valérie Kaplanové, které Jiří Korn při jedné ze scén dokonce vážně poranil dvě žebra.

Chybička se vloudí

Ovšem ani tato úspěšná pohádka se neobejde bez drobných nedostatků. Na úvod filmu ve scéně, kdy loupežníci odcházejí z trhu, je možné si povšimnout moderních elektrických skříní ve zdech domů. Stejně tak neujdou pozornosti pečlivého diváka ani víka kanálů v dlažbě, které rozhodně nebyly dobové.Nepřehlédněte