3℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Kousek nad zemí číhá smrt. Bublinky v sodovce zabíjejí

Skupinka zvědavých turistů se již shromáždila na místě, které jim ukázal průvodce. Jsou sice prázdniny, ale děti mezi návštěvníky nehledejte. Do těchto jeskynních prostor mají vstup zakázán. Důvodem však není ani atrapa mrtvoly, ani ječící divoženky nahoře bez. Rozhoduje tělesná výška, nikoliv věk. To platí i pro dospělé. Průvodce přináší malého vyděšeného psíka na vodítku a před zraky zvědavců ho pustí na zem. Za několik vteřin již pes leží na boku a škube sebou. Netrvá to dlouho. Pes je za vodítko vytažen zpět a turistům je jasné, že kousek nad zemí číhá smrt.

Tou atrakcí byla Psí jeskyně nedaleko Neapole. Některým dnešním ochráncům zvířat, kteří přiznávají práva komárům a blechám, by návštěva v této lokalitě způsobila doživotní, duševní trauma. Velmi názorná a velmi krutá demonstrace faktu, co dokáže ten zdánlivě neškodný plyn, s názvem oxid uhličitý. Neděste se, nebudu zde dopodrobna citovat chemické učebnice. Bezbarvý plyn, těžší než vzduch, nehořlavý, bez zápachu, nedýchatelný. Příjemně perlí v dobrém pití na jazyku, půl procenta v atmosféře už způsobí bolest hlavy a ospalost. Pět procent vás odešle do říše snů, a pokud je to více, odeberete se bez pomoci za řeku Styx.

Láká vás francouzské víno? Zkuste věhlasné Champagne Deutz. Mezi šampaňskými víny je klenotem

Totéž si mysleli i lidé ve starověku. Ve městě Hierapolis v dnešním Turecku. Kamenná brána do podsvětí je vystavěna v bezprostřední blízkosti hluboké trhliny v zemské kůře, kde trvale vyvěrá oxid uhličitý. Zvířata určená k obětím nebylo zapotřebí zabíjet. Stačilo je přivést na místo, a protože jejich hlavy byly níže než hlavy kněží, zadusili se během několika minut. Podobná smrt si počíhala i na objevitele Zbrašovských jeskyní v Moravském krasu. Oxid uhličitý je velmi zrádný, nijak se neprozradí.

FOTO: Smrtící oxid uhličitý

Smrtící oxid uhličitý - usmrcená zvířataSmrtící oxid uhličitý - promíchávání vody v jezeře NyosSmrtící oxid uhličitý - jezero Nyos 2Smrtící oxid uhličitý - jezero Nyos 1Smrtící oxid uhličitý - Zbrašovské jeskyně
Další fotky
Smrtící oxid uhličitý - Zbrašovské jeskyně 2

Největší tragédie, kterou způsobil oxid uhličitý, se odehrála 21. 8. 1986 v Kamerunu. Na vině bylo jezero Nyos. Neočekávejte žádnou kolosální vodní plochu, Máchovo jezero je větší. Jezero je vulkanického původu a patři mezi jezera, kterým se říká meromiktická. Záhadný termín, ale není nijak složitý. Znamená to jen, že se voda v jezeře nijak nepromíchává, zůstává trvale rozvrstvena. Stejnou vlastnost má například i Černé moře. Vulkán je sice vyhaslý, ale trvale zásobuje jezero kysličníkem uhličitým. Toho tragického dne zřejmě došlo k podzemnímu otřesu, a miliardy litrů dusivého plynu zalily okolní údolí do vzdálenosti třicet kilometrů. Živel usmrtil přes 1700 lidí a nespočet domácích a divokých zvířat. V současnosti byla do jezera nainstalována čerpadla a voda cirkuluje, aby se plyn nemohl hromadit.

 

Před 36 minutami
Za první abstraktní dílo je považován obraz Abstraktní akvarel, který Kandinskij namaloval v roce 1910....
Před 4 minutami
Ten muž se stal symbolem nezdolnosti lidské vůle a lidského ducha. Žádný krasavec s přetékající...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Každý se občas dostane do situace, kdy nevyjde s penězi. Snad je to stud, obava nebo...
Před 3 hodinami
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Před 3 hodinami
Začal galvanickým pokovováním, objevil ideální izolaci pro kabely a doslova se vrhl na výrobu telegrafních...
Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 15:00
Ve své době byl jedním z nejbohatších lidí na světě, ale neomezené finanční prostředky mu...
Včera, 12:30
Veřejnost se o ní však neměla, pokud možno, dozvědět vůbec nic. I když jde o...
Reklama