Kouzelné kosatce. Jak je pěstujeme a množíme

15.6.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Z čistě botanického pohledu je třídění těchto rostlin značně složité, avšak rozlišení hlavních typů z praktického hlediska je celkem snadné – stačí, když kosatce rozdělíme do dvou základních skupin: na ty, které tvoří v zemi cibuli, a ty, které mají dužnatý ztloustlý oddenek.

Zaměříme se na druhou skupinu, jež zahrnuje velké množství druhů a ještě větší počet hybridů často až s neuvěřitelně zbarvenými květy. Nejznámější z této skupiny jsou tzv. barbata-hybridy („vousaté“ kosatce), které se dále dělí do tří skupin podle vzrůstnosti – největší oblibě se dnes těší vysoké kosatce. Většina z těchto barbata-hybridů vykvétá od poloviny května do konce června, a škála barev, již jejich květy nabízejí, je prakticky neomezená. Kromě barbata-hybridů existuje i několik dalších skupin, které se liší především nároky na prostředí – většinou jsou to výrazně vlhkomilné či dokonce bahenní rostliny. Odlišit je často lze i podle rozdílného vzhledu.

Čerstvé bylinky jsou nejchutnější. Založte si na zahradě bylinkový záhon

Pěstujeme kosatce

Pozor při výběru stanoviště – velkokvěté kosatce milují slunné místo a hlavně lehčí a dobře propustnou zem. V těžších jílovitých půdách trpí hnilobou, která dokáže během léta zlikvidovat i celý záhon.

Kosatce je možné ve výsadbě na záhonech kombinovat s dalšími vytrvalými rostlinami, ty je však nesmějí přerůst a neměly by zastínit dužnaté oddenky. Vhodné jsou velkokvěté máky.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Velkokvěté (americké) kosatce lze s úspěchem použít k řezu. Vždy ale vybírejte stvoly s poupaty těsně před rozkvětem. Jednotlivé květy sice rychle uvadají, nicméně další poupata zároveň rychle rozkvétají – na jednom stonku rozkvetou často dvě až tři – a tak kytice vydrží ve váze dlouhou dobu.

Množíme kosatce

Kosatce se množí dělením větších trsů po odkvětu od konce července do poloviny srpna. Nejdříve vyryjte ze země celý trs a odlomte z něj pouze nejmladší části.

Ránu na každém oddělku zařízněte ostrým nožem a nechte ji před výsadbou zaschnout. Dlouhé kořeny nezakracujte, O polovinu seřízněte i dlouhé mečovité listy.

FOTO: Kouzelné kosatce

Kouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec iris
Další fotky
Kouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec irisKouzelné kosatce - kosatec iris

Oddenek musí zůstat nad zemí. Proto se vyplatí vyhloubit vedle sebe dvě jamky a kořeny každého z oddělků rozdělit na dvě části a rozprostřít je na dně jamek.

Nakonec obě jamky zahrňte a půdu kolem přitlačte pevně dlaněmi. Dužnatý oddenek zůstane nad zemí, takže účinně zamezíte jeho zahnívání. Nakonec záhon zalijte.Nepřehlédněte