20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Kradou? Kvůli údajné škodě 670 milionů korun padlo na kraj hejtmanky Jermanové trestní oznámení

Další rána pro hejtmanku Jaroslavu Jermanovou Pokornou (ANO). Středočeský kraj a jeho vedení čelí trestnímu oznámení kvůli hospodaření v Krajské správě a údržbě silnic (KSÚS). Podle oznamovatele, bývalého předsedy krajského finančního výboru Michaela Pánka (ODS), prý docházelo v organizaci k machinacím s veřejnými zakázkami, což mohlo kraji způsobit škodu až 670 milionů korun. Oznámení obdrželo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Reklama

„Rozhodl jsem se bránit dalším machinacím s veřejnými zakázkami a plýtvání veřejnými penězi právní cestou a podal trestní oznámení na jeden z mnoha případů podivného hospodaření v KSÚS,“ potvrdil dnes webu Náš REGION krajský zastupitel Michael Pánek.

panekm
(ODS)

 

 

 

Na pofidérní hospodaření KSÚS upozorňoval už před dvěma lety. „Na základě analýzy účetních podkladů a zakázek v KSÚS jsem jako předseda Finančního výboru Zastupitelstva Středočeského kraje vypracoval Zprávu předsedy Finančního výboru, ve které jsem upozornil na pravděpodobné machinace s veřejnými zakázkami, které dle propočtů způsobily Středočeskému kraji škodu ve výši 670 mil Kč,“ informoval.

Hejtmanka: „Smekám před pracovníky KSÚS, neboť poslouchají, že kradou.“

V červenci 2017 své pochybnosti nad hospodařením krajské organizace předal hejtmance Jermanové Pokorné a radnímu pro dopravu Františku Petrtýlovi (oba ANO). Kraj na základě toho zadal audit, který ale nic zásadního neobjevil. Podle Pánka ale kraj zadal obyčejný, nikoli forenzní audit. Hejtmanka nevyužití forenzního auditu zdůvodnila pro Deník MfD (který premiér Andrej Babiš zaparkoval ve svěřenském fondu, aby se nemohlo říkat, že mu noviny patří – pozn.red.), takto:

„Pro nás je to ukončené. Protože audit byl hloubkový. Používání termínu forenzní audit? My jsme na něj byli připraveni v okamžiku, kdy by provedený audit ukázal na základní nedostatky, kdy je porušován zákon, pravidla. Nic takového zjištěno nebylo, takže není důvod pro forenzní audit. V tuto chvíli už je to jenom politikum. Mrzí mě to, protože musím smeknout před všemi pracovníky KSÚS, neboť dva roky poslouchají, že kradou. A oni přesto fungují čím dál tím lépe, i díky nim se podařilo registrovat více než 80 projektů v regionálním operačním programu (IROP). Správa silnic funguje, jak by měla, a je pod neustálou kontrolou.“

Zjistil nesrovnalosti, přišel o funkci

Někdejší šéf finančního výboru, který po upozornění na nejasnosti v hospodaření KSÚS, o funkci přišel, však Jermanovou podezřívá z toho, že zadání auditu připravila tak, aby nic neodhalil. „Tento audit provedla firma BDO, která se vůbec nezabývala mým podnětem ani mými podezřeními. Audit byl lajdácky zpracovaný. Navíc vedení Středočeského kraje připravilo pro vypracování auditu od BDO bezzubé zadání,“ tvrdí Pánek.

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Pochybnosti nad hospodařením KSÚS, ale i výpovědní hodnotou auditu zvyšuje fakt, který potvrdil i renomovaný advokát Tomáš Sokol. Vedení Středočeského kraje totiž protizákonně devět měsíců tajilo část auditu před veřejností, a dokonce i před zastupiteli.

Babiš tlačí na hejtmanku Jermanovou. Musí vysvětlit utajované rozdávání milionů na svém úřadě

Ve světle poslední kauzy hejtmanky Jermanové, kdy její úřad tají jména externistů, kteří si za poslední dva roky přišli na 7 milionů korun, se tak důvěryhodnost političky a jejích vyjádření snižuje. Naopak je čím dál více zřejmé, že Středočeský kraj vedený koalicí ANO, ČSSD, KSČM má zřejmě co tajit.

 

 

Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama