• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kraj hejtmanky Jermanové z ANO podal trestní oznámení, záchranářka Veronika Brožová končí. Středočeská ČSSD se od kroků hejtmanky distancuje

  28.5.2020
  Marcel Mihalik

  Politici i veřejnost odsuzují jednání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a jí vedeného krajského úřadu. Ten podal trestní oznámení, jež povede policii k původci údajně poplašné zprávy záchranářce Veronice Brožové, která Jermanové v březnu napsala otevřený dopis, kde upozornila na nedostatek ochranných pomůcek v boji s koronavirem. Náš REGION ho zveřejnil jako první v celém znění a poté jej citovala ostatní média. Případ nyní prověřují detektivové z protiteroristického oddělení.

  Náš REGION čtenářům přehledně shrnul dosavadní fakta k mediální kauze, která hýbe středními Čechami.

  Záchranářka odchází

  Žena z první linie, Veronika Brožová, se rozhodla, že od středočeské záchranky odejde. Tlak, který místo podpory a motivace podle svých slov zažívá ze strany hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové z hnutí ANO, ji není vůbec příjemný. „Mám mít strach, že jsem řekla pravdu. To už jsme opravdu jako v padesátých letech,“ citovala Brožovou Česká televize v pořadu Reportéři ČT.

  Jermanová čelí kritice koaličního partnera ČSSD

  Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík a stejně tak radní zvolení za ČSSD, kteří s hnutím ANO a komunisty vládnou Středočeskému kraji, se distancují od postupu, ke kterému Krajský úřad Středočeského kraje přistoupil. Hejtmanku Jermanovou vyzvali k nápravě. „Za postoj krajského úřadu se omlouvám, distancuji se od něj a žádám paní hejtmanku, aby zajistila stažení příslušného trestního oznámení,“ napsal šéf středočeské ČSSD Robin Povšík. Podle kuloárních informací to na středočeském hejtmanství vře. Hejtmanka Jermanová zažívá ještě větší tlak ze strany médií i veřejnosti než při předchozích kauzách. Ať už se jednalo využíváni služebního superba k soukromým účelům jejím manželem nebo když úřad najímal za miliony korun ročně externisty na podivné práce jako byla například analýzu hudebních festivalů apod.

  Jaroslava Jermanová_Facebook
  Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), hejtmanka Středočeského kraje
  (Oficiální Facebook Jaroslavy Jermanové)

  Babiš už o průšvihu Jermanové ví

  Situace s trestním oznámením je pro hejtmanku Jermanovou o to citlivější, že se už znatelně blíží krajské volby. V těch by na podzim měla obhajovat křeslo hejtmanky. Otázkou ale je, zda bude chtít jít ANO do voleb ve Středočeském kraji s hejtmankou s tolika mediálními kauzami. Vyšetřování záchranářky je poslední z nich, ale už v minulosti prošlo médii několik třaskavých témat jako byly kauzy podezřelých zakázek na úpravu zeleně nebo opravy silnic. Popularitě jistě nepřidává ani vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu, které na hejtmanství probíhá. Je obecně známo, že vedení ANO je mimořádně citlivé na podobné mediální průšvihy. Hejtmanka Jermanová by tak klidně mohla dopadnout jako bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová, kterou po mnoha přešlapech úplně ANO stáhlo z kandidátky.

  Vůči jednání Středočeského kraje se premiér vymezil. „Celá ta aféra je zbytečná. Já bych to tak neřešil. Podávat trestní oznámení si myslím, že není důvodné. Je třeba řešit věci komunikací. Pokud se tak kraj rozhodl, je to jejich rozhodnutí, ale já bych to tak nedělal,“ řekl Babiš v rámci interpelací.

  A_Babiš_2015_(2)
  Premiér menšinové vlády Andrej Babiš - nebude se mu vládnout lehce
  (wikimedia)

   

  Středočeský kraj se brání lhaním

  Krajský úřad Středočeského kraje vydal tiskovou zprávu, kde si stojí za tím, že ochranných pomůcek pro zdravotníky byl dostatek a Veronika Brožová lže.

  „Konkrétně 17. března měla ZZS SK k dispozici 649 ks respirátorů FFP3, 190 ks respirátorů FFP2, 1210 ústenek, 384 ochranných obleků a 277 brýlí. Tyto počty se v průběhu nouzového stavu měnily, nicméně vždy byly pro záchranáře připraveny v dostatečném množství. Za celé období od 1. března do 25. května vyjížděla středočeské záchranka k celkem 26 300 pacientům, z čehož bylo 4700 rizikových. V průměru to znamená zhruba 305 výjezdů denně, z toho bylo 54 rizikových. Z těchto údajů je zřejmé, že i v této době byl počet pomůcek s ohledem na počet výjezdů více než vyhovující. To se přitom týkalo všech základen ZZS SK. V rámci výjezdové základny Zdiby za stejné období poskytli záchranáři péči 395 pacientům, z toho bylo 40 rizikových (denně v průměru 5 výjezdů/0,5 rizikových),“ stojí v tiskovém prohlášení kraje z úterý 26. května. Zpráva ale neříká nic o tom, kolik ochranných pomůcek bylo na konkrétních stanovištích záchranné služby. A právě to kritizovala v otevřeném dopise záchranářka.

  Připomeňme ještě, že hejtmanka Jermanová zveřejnila 16. května, tedy pouhý den před tím, než podle aktuálního vyjádření kraje bylo ochranných pomůcek „dostatek“, na Facebooku výzvu, že „potřeba ochranných pomůcek (respirátorů, roušek), je aktuální“.

  Jermanova-fb-vyzva
  Jermanová vyzývá k dodání respirátorů a roušek, kterých je nedostatek.
  (Facebook.com)

  Je tak otázkou proč se hejtmanka veřejně dotazovala na možné dodavatele, když podle současných vyjádření měl kraj ochranných pomůcek dostatek.

  V tomto tiskovém vyjádření stojí dále toto: „Je zarážející, že se autoři zmíněných článků a reportáží nezajímali o faktický stav OOP a nepadl ani jeden dotaz na to, zda prostředky byly, nebo nebyly k dispozici, tedy na podstatu věci,“ píše hejtmanství závěrem.

  Toto vyjádření neodpovídá realitě. Náš REGION zveřejňuje jako důkaz fotografii emailu adresovaného hejtmance, v němž se Náš region dotazuje na konkrétní fakta. Do dnešního dne (víc jak dva měsíce) ale hejtmanka neodpověděla a nevyužila tak korektně nabízeného prostoru. Je třeba zdůraznit, že emailová adresa je z oficiálních stránek kraje a je funkční, neboť z něj hejtmanka odpovídá v jiných případech.

  Dotaz-na-hejtmanku-dodnes-bez-odpovedi
  Středočeský kraj lže, když tvrdí, že jsme se nezajímali o faktický stav. Jermanová dostala dotazy a ani po 2 měsísích na ně neodpověděla.
  (Náš REGION)

  Je tedy otázkou, jak celá kauza, kterou kraj podáním trestního oznámení odstartoval, dopadne. Proč kraj redakci na otázky neodpověděl a nepředešel tak tomu, co se odehrává nyní? Hejtmanka ve včerejším rozhovoru pro Českou televizi uvedla, že trestní oznámení míří na naše vydavatelství. To je ovšem další pikantnost celého příběhu. Náš region totiž jen informoval o otevřeném dopise záchranářky Veroniky Brožové, který umístila veřejně na Facebook. Pokud by snad skutečně měl někdo šířit poplašnou zprávu, pak by to měla být logicky záchranářka. Tady je ale další háček. Veronika Brožová opakovaně potvrdila, že si za svým vyjádřením stojí a dostatek ochranných pomůcek nebyl. Nic to ani nemůže změnit oznámení kraje, že kontrola zadaná hejtmankou Jermanovou potvrdila dostatek pomůcek v uvedených dnech. Stejně tak to nezmění, že to potvrzuje i ředitel záchranné služby nebo šéf odborářů. Ti všichni jsou totiž více či méně na kraji závislí.

  Věříte hejtmance Jermanové, nebo záchranářce Brožové?

  Záchranářce Veronice Brožové
  100%
  Hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové
  0%

  Stanovisko kraje zveřejněné na Facebooku – i přes snahu hájit, že záchranáři měli ochranných pomůcek dostatek – vyvolalo ve veřejnosti nedůvěru. Co si veřejnost o jednání Středočeského kraje a jeho vedení myslí, přinášíme níže. Po analýze komentářů lze říct, že to paní hejtmanka schytává, jeden jediný podpůrný komentář hájící Jermanovou z téměř 600 hanících její chování, zřejmě hovoří jasně. Podle diskutujících by se hejtmanka měla pokorně omluvit a přijmout za své jednání odpovědnost.

  Veřejnost: Jermanová je mstivá, arogantní, lhářka

  Anna Brožová Vážená dámo, jistě, všechno fungovalo a paní Brožová i její kolegové měli dostatek ochranných pomůcek pro práci v první linii, přesto se paní rozhodla dopis napsat a riskovat nastalou situaci. To snad nemůžete ani myslet vážně. Poproste Andrejka, ať Vám na chvíli půjčí Marka Prchala, třeba Vám poradí, jak z toho bahna líp vyklouznout.

  Jaroslava Fikrová „Všem záchranářům, kteří se podíleli na řešení krizové situace, včetně paní Veroniky Brožové, patří za jejich nasazení obrovský dík.“ A pro paní Brožovou máme ještě jeden dáreček navíc, takové jedno hezké trestní oznámení. Tak si ho paní Veroniko užijte ve zdraví.

  Mirka Jílková 🤦‍♀️🤦‍♀️ tak všichni víme, že se říkalo, že ochranné pomůcky jsou a všude a přitom jsme šili roušky a dodávali je do nemocnic, lékařům atd…. víme, jaká byla prohlášení a jaká skutečnost… Takže buď se děkuje nebo podává trestní oznámení…

  Petr Vacíř Tohle už nenapravíte. Navíc jste ukázala, že ani nechápete, k čemu slouží trestní řízení. K zastrašování kritiků fakt ne, pani Jermanová. I kdybyste měla pravda, jakože ji nemáte, přinesla jste nejlepší důkaz, že jste mstivá, ale nejste schopná.

  Blanka Leva a proč jste je sháněla i zde na fb, když jich bylo pořád dostatek? mimochodem občané na ně čekají do dnes…jo já zapomněla my jsme si je vlastně ušili a šili i pro ty, kteří je od Vás bohužel nedostali (domovy pro seniory, charity, ale i pro zdravotní personál) ale asi lhali úplně všichni, že mají nedostatek, protože vy jste jim je vlastně zajistila v potřebném množství

  Martina Fraňková Vy myslíte, že tímhle elaborátem zahladíte svou nezměrnou ostudu a neospravedlnitelné kroky vůči ženě v první linii? To se hluboce mýlíte. #demisi

  Libor Brunclík Já každý den otvírám schránku a čekám, kdy mi příjde rouška od Babiše, jak sliboval. Ještě nepřišla.

  vtipy-jermank
  Lidová tvořivost. Uživatelé na internetu si z jednání Jermanové dělají legraci.
  (Náš REGION)

  Michaela Šedivá Pane bože do čeho si to dal duši ..paní Jermanova vyndejte hlavu ze zadku a postavte se k tomu čelem. Proč si všichni šily roušky doma a pro nemocnice atd. Ne chovejte se jak malý dítě a neschovavejte se za trestní oznámení.

  Marketa Skodova Co to tu předvádíte za sci-fi? Myslíte si, že nemáme paměť? Už to tady padlo, ale je třeba to opakovat: jste zcela odporná osoba, která už pár měsíců ničí život mladé holce, co narozdíl od Vás nasazovala životy svůj i lidí, které vozila v sanitce bez dostatečného vybavení. Parádně byste se vyjímala na večírcích pohlavárů v padesátých letech, je mi mdlo z toho, že a jak ještě i v roce 2020 řídíte největší kraj v zemi.

  Michal Zouhar Necekate snad, ze budeme verit Vam, nekomu kdo je tak arogantni, prolhany a nelidsky!!! Jste populistka, zastydla soudruzka a Vase chovani prekrocilo meze slusneho chovani. Pusobite jako instagramova influencerka Kristelova, jenze bohuzel narozdil od ni, jste placena z nasich dani. Sebereflexe nula

  Eva Kupková Hájková Lži,arogance,manipulace s lidmi to je ANO.
  My dobře víme jak to celé bylo a nezapomínáme. To ,že to dáte na fcb to je řešení 😂👍.
  Stáhněte žalobu a veřejně se omluvte odejděte z funkce.K tomu činu,který jste udělala nemáte absolutně morální ani profesní právo. Takhle se problémy neřeší!

  Martin Stanko Stud, sebereflexe, empatie – neznámé pojmy pro kariéristku a řitní alpinistku Andreje Babliše, sedící ve funkci, na kterou nemá a kterou vnímá jako piedestal vlastního ega a nenažranosti. Politici ANO jsou jako rakovina. Už aby někdo vynalezl lék.

  Ivana Fišerová A manžel nepoužíval vaše služební auto, že?! Babišovy dotace na Čapák jste také vyřešila po svém. Ani slovo vám nevěřím! Kdo lhal jednou lže pořád.

  Martin Dolák Takže paní Brožová z první linie chtěla vyvolat povstání, převrat nebo teroristické akce? To je opravdu podpora těch nejpotřebnějších, já bych se styděl doma za sedmero zámky a nevylejzal bych ven, ostudo.

  Jana Kárová Vážená sektářko nevěříme ani slovo . Je hnusné že žalujete člověka který nasazoval svůj krk pro druhé ….. Co čekat od člověka který dokáže spolupracovat s STBákem .

  Olga Mezerova Každý ví, že vláda zareagovala pozdě, a špatně. Nezajistila dostatek ochranných prostředků. A to je veřejně tajemství. Kdybych neměla matku, která mi je usila, neměla bych je dodneška. Jste naprosto neschopná vlada

  Daniel Grimm Je ni z vás vážně zle. Trapný pokus z toho vybruslit. Obyčejná msta dotceneho ega.

  Milena Pojerova Účelem bylo poškodit paní hejtmanku, přece to mohla nejprve konzultovat s paní hejtmankou .Takhle to vypadá že se jí snažila pošpinit

  Jak se staví radní k chování hejtmanky:

  Od redakce obdrželi před 24 hodinami tyto dotazy:

  1/ Stojíte si za oznámením, na jehož podkladě prověřuje PČR ženu z první linie – záchranářku Veroniku Brožovou?

  2/ Jak hodnotíte reprezentaci Středočeského kraje hejtmankou J. P. Jermanovou? Má stále Vaši důvěru nebo budete uvažovat o někom, kdo by i na půdorysu současné koalice uměl reprezentovat kraj empatičtěji?

  3/ Jak hodnotíte veřejné mínění po odvysílání reportáže pořadu Reportéři ČT na sociálních sítích kraje či hejtmanky?

  dotazyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
  Radní Středočeského kraje dostali prostor se vyjádřit. Byli rovněž upozorněni, že kdo toho nevyužije, bude u něj označeno, že ignoruje veřejnost. Na odpovědi měli politici 24 hodin.
  (Náš REGION)

  Odpovědělo 8 z 11:

  Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO): „V souvislosti s vámi otištěným článkem, informujícím o otevřeném dopisu záchranářky Veroniky Brožové, byl osloven ředitel ZZS SK, který potvrdil dostatek OOP pro středočeské záchranáře. Zároveň byla provedena na ZZS SK kontrola těchto prostředků. I ta prokázala jejich dostatek.“ (zasláno z emailu, na který byl adresován v březnu dotaz redakce k verifikaci stavu ochranných pomůcek, na který hejtmanka do dneška neodpověděla – je tak ovšem zřejmé, že email je funkční a hejtmanka zřejmě účelově nebo na základě jiné motivace na otázky redakce z března pro vyváženost článku neodpověděla – pozn. red.)

  Robert Bezděk (ANO) – neodpověděl

  Martin Draxler (ANO): „V souvislosti s vámi otištěným článkem, informujícím o otevřeném dopisu záchranářky Veroniky Brožové, byl osloven ředitel ZZS SK, který potvrdil dostatek OOP pro středočeské záchranáře. Zároveň byla provedena na ZZS SK kontrola těchto prostředků.“

  Martin Herman (ANO): „K vašim dotazům mohu uvést pouze souhrnnou odpověď, ze které však, jak se domnívám, lze vyčíst moje stanovisko i názor na vaše otázky. Po vámi zveřejněném článku obsahujícím informace o nedostatku ochranných pomůcek, resp. o otevřeném dopisu záchranářky V. Brožové, byl osloven ředitel ZZS. Na dotaz ohledně zásob ochranných pomůcek odpověděl, že jich ZZS má pro středočeské záchranáře dostatek. Přesto jsme ale provedli ještě fyzickou kontrolu těchto prostředků. I ta ukázala, že ochranných prostředků je dostatek.“

  Gabriel Kovacs (ANO): Shoduje se s vyjádřením Draxlera, Hermana i Jermanové.

  František Petrtýl (ANO): neodpověděl

  Robin Povšík, předseda středočeské ČSSD, odpověděl za všechny radní za tuto stranu:

  „Považuji za politicky i morálně nepřijatelné trestní oznámení středočeského krajského úřadu na záchranářku ze Zdib, která se otevřeným dopisem obrátila na hejtmanku kvůli nedostatku ochranných pomůcek, a na novináře, jež o tom napsal. Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem. Co je účelem? Zastrašování? Pomsta? To zavání dobou dávno minulou. Dokázal jsem pochopit, když hejtmance v době krize „ruply nervy“ a spolu s vedením záchranky se proti postupu záchranářky ohradila. Už tehdy jsem říkal, že by se měla všem záchranářům omluvit. Ještě jednou děkuji všem lidem ze záchranky, jak situaci zvládli, jak si poradili s počátečním nedostatkem materiálu i složitou situací. Stejně tak i novinářům, kteří se v přívalu informací museli vyznat a srozumitelně je tlumočit veřejnosti. Patří jim všem velký dík, ne vyhrožování. Za postoj krajského úřadu se omlouvám, distancuji se od něj a žádám paní hejtmanku, aby zajistila stažení příslušného trestního oznámení, které podali její podřízení.“

  Jak se staví k chování Jermanové premiér a šéf hnutí Andrej Babiš:

  Na zaslané dotazy adresované předsedovi hnutí ANO skrze mluvčího vlády nikdo ani po 48 hodinách neodpověděl. V rámci poslaneckých interpelací nicméně uvedl: „Celá ta aféra je zbytečná. Já bych to tak neřešil. Podávat trestní oznámení si myslím, že není důvodné. Je třeba řešit věci komunikací. Pokud se tak kraj rozhodl, je to jejich rozhodnutí, ale já bych to tak nedělal,“ řekl Andrej Babiš.

   

  FOTO: Komu věří veřejnost?

  Komu věří veřejnost? - J1Komu věří veřejnost? - J2Komu věří veřejnost? - J3Komu věří veřejnost? - J4Komu věří veřejnost? - J5
  Další fotky
  Komu věří veřejnost? - J6

  Kdo chování hejtmanky kritizuje:

  Radomír Vlk, předseda Komory záchranářů ZZS ČR:

  „Čekají nás možná další vlny (pandemie) a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné.“

  Martin Kupka, středočeský opoziční zastupitel za ODS:

  „Tohle mě fakt štve! Záchranářka Veronika Brožová před časem napsala hejtmance otevřený dopis, ve kterém upozornila, že záchranáři nemají ve Středních Čechách potřebné ochranné prostředky. Přitom sama hejtmanka informovala, že v první vlně státní pomoci kraj dostal pro záchranku 50 respirátorů. Co asi paní hejtmanka takovým trestním oznámením sleduje? Není to bohužel první případ podobného papalášského vyhrožování a zastrašování a tyto mafiánské praktiky já zásadně odmítám. Na podzim to musíme změnit!“

  Věslav Michalik, středočeský opoziční zastupitel za STAN:

  „Středočeská koalice ANOČSSDKSČM používá stále stejnou taktiku. Kritizuješ? Nesouzníš? Založíme složku. Vyrobíme případ. Zostudíme. Podáme trestní oznámení. V případě člověka, který zachraňuje lidské životy, je to navíc ještě odporné.“

  Petr Borecký, starosta města Úval za STAN:

  „Středočeský kraj podal trestní oznámení a celou kauzu dnes šetří Policie ČR, odbor pro potírání extremismu a terorismu. Ještě jednou to zopakuji – šetří to odbor policie pro potírání EXTREMISMU A TERORISMU! Takže zdravotní sestra, která poukáže na nedostatky v zásobování ochrannými pomůckami a novináři, kteří to otisknou, jsou zřejmě extremisté a teroristé. Tohle je nechutné zastrašování a umlčování lidí. FUJ!!!“

  Jan Jakob, středočeský opoziční zastupitel za TOP 09:

  „Středočeský kraj záchranáře nepodpoří. Naopak říká: Mlčte! A pokud nebudete? Zažalujeme vás. Odporné!!! Podpora místo arogance!“

  JUDr. Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti a předseda pražské TOP 09:

  „Po včerejších Událostech, komentářích by měla hejtmanka Jermanová okamžitě rezignovat na svou funkci a nemělo by se čekat až do podzimu, kdy doufám voliči ukončí její mandát.“

  FOTO: Otevřený dopis Veroniky Brožové sdíleli i její kolegové záchranáři

  Otevřený dopis Veroniky Brožové sdíleli i její kolegové záchranáři - FB_status_Ondrej_Brezina1Otevřený dopis Veroniky Brožové sdíleli i její kolegové záchranáři - FB_status_Ondrej_Brezina2Otevřený dopis Veroniky Brožové sdíleli i její kolegové záchranáři - FB_status_Ondrej_Brezina3Otevřený dopis Veroniky Brožové sdíleli i její kolegové záchranáři - FB_status_Ondrej_Brezina4


  Nepřehlédněte