8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Král růží Starkl u nás po revoluci začal budovat zahradnické impérium. Přinesl s sebou tehdy nadšení i zklamání

Další fotky

Začátkem 90. let působily jeho zásilkové katalogy jako zjevení. U nás do té doby nevídané rostliny lákaly ke koupi i přes to, že jejich „evropské“ ceny byly na české poměry velmi vysoké. O to větší pak někdy nastalo zklamání, když se ukázalo, že ve skutečnosti nevypadají tak dobře, jak v katalogu.

Reklama

Ne každý ovšem tehdy věděl, že firma své jméno dostala po skutečné osobě, rakouském zahradníkovi a šlechtitel růží Josefu Starklovi II., který se narodil 4. února 1929 ve Frauenhofenu. Na jeho úspěchu v Rakousku se podílelo několik faktorů.

V Lidicích vysadili růže k poctě lidických mužů

Rodinnou firmu převzal v roce 1953 ve svých teprve třiadvaceti letech a vybudoval z ní nejznámější zahradnickou firmu v Rakousku a především v roce 1968 první zahradní centrum v moderním stylu. Jako první zavedl v Rakousku samoobslužný prodej v zahradních školkách a rovněž se stal průkopníkem v oblasti zásilkového obchodu s živými rostlinami. Specializoval se na ovocné stromky a keře, okrasné dřeviny a především na růže.

Mrkev z panelákové zahrádky. Nadšenci pěstují na sídlišti květiny, ale i zeleninu

V roce 1960 dovezl z USA balící stroj, který umožňoval denně zabalit mnohonásobně více růží, než bylo v té době obvyklé. Rozšířil také nabídku odrůd růží na evropském trhu a získal označení „Král růží.“ Dodával je do více než 3000 obchodů. Starklovo centrum samotné se pak stalo věhlasným díky tomu, že v jeho interiérech probíhalo v 80. letech natáčení oblíbeného, zábavného programu televize ORF. Starkl potom zakoupil ještě další tři firmy v Dolním Rakousku a ve Vídni, které řídí nyní jeho děti.

Neratovičtí bojují za zachování zahrádkářské kolonie, rekreují se tam lidé a žijí tam čolci

Když v 90. letech uvažoval Josef Starkl o rozšíření svého podnikání do zemí východní Evropy, rozhodl se pro Čechy, snad i proto, že jeho předci z matčiny strany pocházeli právě odtud. Nejdříve u nás zakoupil statek s pozemky a začal tam pěstovat růže, jehličnany a okrasné keře, v roce 1992 založil zásilkový obchod a zahradní centrum s rozsáhlými školkami v Čáslavi a v roce 1994 otevřel nejmodernější zahradní centrum v Čechách.

10 tipů pro kosatce na podzim. Stříhat, nebo ne? A co ještě, aby napřesrok bohatě kvetly?

Zde se nadále věnoval šlechtění a pěstování růží a na více než 100 hektarech půdy rostly tisíce růží, okrasných keřů, konifer a alejových stromů a rozesílal je nejen do Čech, ale i do okolních zemí. Každoročně organizoval v zahradním centru v Čáslavi rozsáhlé tematické výstavy rostlin. Pracoval vlastně celý život, zemřel 13. července 2005 uprostřed práce na svém statku v Druhanicích (část obce Chotusice).

Vznešenost sama. Nádherné mečíky byly součástí nápojů lásky i odměnou gladiátorů. Kdy je uříznout do vázy?

Firmu převzal jeho syn, Josef Starkl III. A pokračoval v díle svého otce. Především však reagoval na kritiku katalogů firmy, která jim vyčítala, že rostliny a květy jsou v nich na fotografiích větší a barvitější než ve skutečnosti, a katalogy nechal upravit. A přineslo to výsledky. v letech 2010 až 2016 byla firma Starkl zvolena čtenáři časopisu Receptář Nejlepším zahradnictvím a získala ocenění ShopRoku 2015.

FOTO: Starkl

Starkl - Josef Starkl – logo 2016 – STARKL ESHOPStarkl - Josef Starkl a moderátorka RTL Katharina Gritzer – RTL livingStarkl - Josef Starkl – letákStarkl - Starklovo zahradnictví v pořadu Zahrada pod lupou – česká televizeStarkl - Josef Starkl – rakouský podnikatel – The Apricity
Další fotky
Starkl - Josef Starkl – zásilková služba – www.starklStarkl - Franz Starkl se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi – čtk-protextStarkl - www.starkl.atStarkl - Nové logo 2016 – STARKL ESHOP

V Čechách se dnes chodu firmy věnuje vnuk Josefa Starkla Franz Starkl, rovněž vynikající zahradník, který se zde usadil i se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi. I nadále potom Starkl dvakrát ročně vydává svůj zásilkový katalog a 8 x ročně leták zahradního centra. Díky obzvláště krásně aranžovaným výstavám jarních květů a rododendronů na jaře a růží na podzim se stává zahradní centrum Starkl na Kalabousku oblíbeným výletním cílem pro tisíce návštěvníků. Obchod s rostlinami obecně tím tak získal, další velmi lákavý rozměr.

 

Včera, 17:30
Od jeho narození uplynulo téměř 130 let. Byl skvělý generál a americký prezident. Dnes ho...
Včera, 17:11
Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou,...
Včera, 16:00
Žijeme ve věku elektřiny. Pravdou je, že se naše éra někdy nazývá kosmickým nebo atomovým...
Včera, 14:00
V každé druhé domácnosti je knihovna s nějakou knihou od Karla Plicky. Většinou jde o...
Včera, 11:30
Jak ozdravit tělo na podzim? Zkuste jedinečné smoothie, které "hodí do pohody" i vaši mysl....
Včera, 10:00
Krásný a povzbudivý příklad toho, že i z toho nejbídnějšího postavení se člověk může povznést k tomu...
šípek
Včera, 08:00
Vitaminový koktejl, který šípky obsahují nenajdete v žádné lékárně. Uvádí se, že obsahují až desetkrát...
13.10.2019
Odsouzení dvou italských přistěhovalců k smrti vyvolalo obrovskou vlnu nevole a protesty mnoha světových osobností....
13.10.2019
Na ulici dosud čpí česnekový zápach spáleného tritolu. Převrácené tramvaje, sudy naplněné vším možným, prkna,...
13.10.2019
Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás,...
Reklama