6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Králové mezi bohy. Bohužel, litujeme. Sedmou planetou se stane Uran

Další fotky

Když pobělohorské, rekatolizační běsnění dorazilo i do Heršpic u Slavkova, měl sládek Jelínek opravdové dilema. Konvertovat, nebo opustit milovanou práci. Vyměnit svědomí za pohodlí a jistotu. Nakonec svědomí zvítězilo. Pan Jelínek povzdychl, naložil to nejdůležitější na vůz a vypravil se do exilu. Zvolil dobře, naštěstí i Sasové mají žíznivá hrdla. A v městě Pirně obzvláště. Rodina Jelínků zde zakotvila a našla nový domov. Jen jméno si změnili. Přijali jeho německou verzi Hirschel neboli Jelínek. Exulant Jelínek tehdy jistě netušil, že jeho pravnuk se zapíše do historie jako jeden z největších světových astronomů.

Reklama

Přeskočme nyní sto let. Píše se rok 1738 a v německém Hannoveru, který byl tehdy součástí personální unie s Velkou Británií, se narodil chlapec, který při křtu dostal jméno Friedrich Wilhelm. Rodina byla muzikálně založená, a tak se patnáctiletý Wilhelm stal členem hannoverské vojenské kapely. Osud ho zavál později do Kentu v Británii. Ovládal již francouzštinu a nyní byl nucen naučit se i anglicky.

Planetárium s nejlepším projektorem v Evropě je v Čechách. Víte kde?

 

Následovala opět změna jména, ba i příjmení. To bylo v jejich rodu příznačné.  Historie si zapamatuje jméno Frederick William Herschel. Úspěšná dráha hudebníka a skladatele nebyla však smyslem jeho života. Přivedla ho však přes matematiku až k astronomii. Hledal dokonalost hudby v matematice a stal se astronomem. A nejen jím. Proslul také výrobou dalekohledů, resp. zrcadel k dalekohledům, které se tehdy vyráběly ze slitiny mědi a cínu. Vyrobil jich několik set, a byly vyhledávané po celé Evropě.

 

Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

Nyní opusťme suchopárný životopis, ten si můžeme nastudovat jinde, a představme si Herschela jako člověka. V roce 1780 byl již významným astronomem a náhoda mu dopřála účastnit se banketu, který k bůhvíjaké příležitosti pořádal král Jiří III. I Herschela milostivě oslovil. Nechal si vysvětlit několik zajímavostí a nakonec se jejich rozhovor stočil k Herschelově budoucí práci. Nové, větší, silnější teleskopy. Nové objevy. Jen ta cena je pro mě nereálná. Král nebyl žádný hlupák. Pochopil nevyřčenou prosbu svého hosta.

Hypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu

,,Víte co, Herschele? Pusťte se do toho dalekohledu. Najdou se na něj peníze, uvidíte. Zajděte příští týden za lordem, strážcem pokladu. Dám mu pokyn.“

FOTO: William Herschel

William Herschel - Herschel a planeta UranWilliam Herschel - Herschelův největší teleskopWilliam Herschel - Měsíc Mimas a hvězda smrtiWilliam Herschel - Další Herschelův objev, Enceladus, měsíc planety SaturnWilliam Herschel - sourozenci Herschelovi
Další fotky
William Herschel - Herschel a jeho sestra CarolineWilliam Herschel - Jiří III.

Tak nějak to mohlo být. Možná. Jisto je, že Herschel opravdu peníze dostal. Třináctého března 1781 byla objevena planeta Uran. Herschel ji chtěl pojmenovat z vděčnosti Hvězda Jiřího, ale to nebylo astronomickou obcí přijato. Králové mezi bohy? Bohužel, litujeme. Osud Herschelovi vyměřil dlouhý život, který se uzavřel v roce 1822. Netuším, jak byl objev nové planety přijat tehdejšími astrology, jestli s vděčností či zlostně. V každém případě měli k dispozici pro své výklady osudu novou planetu.

Před 38 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama