Hradecké státní památky neotevřou, nesplňují podmínky pro rozvolnění opatření

V Královéhradeckém kraji si odedneška poprvé po vynucené přestávce způsobené koronavirovou pandemií mohou lidé opět prohlédnout expozice řady muzeí a galerií. Otevřít mohla již v pondělí, kdy ale bývá tradiční zavírací den. Mnohé tak otvírají až dnes. Památky ve správě Národního památkového ústavu v kraji zatím sezonu nezahájily, protože rozvolnění opatření neumožňuje skupinové prohlídky.

„Zámecké parky jsou přístupné, stejně jako doposud. Památky jako takové v naší správě v Královéhradeckém kraji ale zatím nikoli. Skupinové prohlídky nejsou stále povolené,“ řekl dnes ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec. NPÚ má v Královéhradeckém kraji ve správě zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospital Kuks.

Dnes otevřelo například Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem, kde jsou přístupné stálé expozice umístěné v Kohoutově dvoře a v galerii ve Špýcharu s Křížovou cestou.

„Do 30. května bude ještě přístupná výstava k výročí 750 let od první písemné zmínky o Dvoře Králové nad Labem s názvem Příběh jednoho města, která se nachází ve výstavní síni ve Špýcharu. Expozice textilního tisku, která je ve Střední průmyslové škole a Střední odborné škole Dvůr Králové nad Labem na nábřeží Jiřího Wolkera, zůstane minimálně do konce května pro veřejnost uzavřená z důvodů opravy topení v budově,“ uvedli zástupci dvorského muzea.

Dětské prohlídky i barokní lékárna. Jihočeské památky plánují program na letní sezónu

Do konce května je otvírací doba městského dvorského muzea v úterý až v pátek od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00. O víkendech je otevřeno od 13:00 do 17:00.

Dnes po několik měsících otevřela také pro individuální návštěvy Galerie moderního umění v Hradci Králové. Ve vstupní hale je prodlouženou intervenci Za Kulisou, v prvním patře mohou navštívit vidět dlouhodobou výstavu „Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji“ a ve druhém a třetím patře dvě nové stálé expozice „Minulé století – dvacet osobností“ a „Posledních padesát let“.

Galerie výtvarného umění v Náchodě nabízí ode dneška dvě výstavy. První je expozice „Obrazy mého světa – tušení a doteky řádu“ od Antonína Kanta a druhá triptych „Vzkříšení“ Jana Paula. Obě výstavy je možné vidět do 27. června.

Zato největší krajské muzeum Muzeum východních Čech v Hradci Králové počítá v květnu zatím s víkendovým provozem ve výstavní budově na Eliščině nábřeží v Hradci Králové i v Muzeu války 1866 u Chlumu. V historické budově budou od 8. května k vidění tři výstavy. Na Chlumu bude po opravě zpřístupněna rozhledna v areálu bojiště.

adp/ČTK

3.5.2021
Na hřebenech nejvyšších českých hor Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu. Cekem...
28.4.2021
Zájem o služby kadeřnictví v Hradci Králové je enormní. Rezervace se rychle zaplňují. Po čtyřech...
27.4.2021
Městské muzeum v Hořicích na Jičínsku po nuceném uzavření kvůli epidemickým restrikcím opět otevře v...
23.4.2021
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel na následky zranění čtyřiačtyřicetiletý motocyklista. Ve čtvrtek odpoledne havaroval...
21.4.2021
Výsledky monitoringu hub na nelesních stanovištích, kterému se v posledních letech mykologové věnovali, přinesl řadu...
21.4.2021
Úterní dopravní nehoda osobního a nákladního auta u Nového Města na Královéhradecku na hlavní silnici...
19.4.2021
Nové koupaliště v Hostinném na Trutnovsku za 49 milionů korun bez DPH by mohlo zahájit...
16.4.2021
V roce 2020 pokračovaly práce na dvou velkých projektech vrchlabského muzea – stavba nového centrálního...
16.4.2021
Olympiáda dětí a mládeže (ODM) v roce 2023 bude v Královéhradeckém kraji. Centrem akce, která...
14.4.2021
Radnice Hradce Králové dá letos do oprav dvou mateřských škol 19,4 milionu korun bez DPH....
Reklama