Kritická situace v Královéhradeckém kraji. Nemocnice jsou takřka plné

Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kvůli epidemii koronaviru kritická. Nemocnice v regionu jsou téměř na hraně lůžkové kapacity, pacienty proto transportují do okolních krajů.

Přibývá pacientů v těžkém stavu a pacientů v mladším věku. Sdělili to zástupci hejtmanství. Hradecký kraj je co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel druhý nejhorší mezi kraji. Trutnovsko je okresem v ČR, kde se nákaza šíří nejrychleji. Dnes tam začaly odebírat vzorky na testování na covid dva armádní mobilní odběrové týmy.

O pacienty s covidem pečují v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

„Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a bohužel trend nárůstu nevypadá příznivě. Velkým problémem nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ uvedl dnes hejtman kraje Martin Červíček (ODS).

V pondělí testy v ČR odhalily přes 7 tisíc nakažených. Více než před týdnem

Od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru, z toho 44 procent bylo pozitivních na covid. „Z nich 72 procent vykazovalo nějakou mutaci na zkoumaném genu. Stále čekáme na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu,“ uvedl dnes hejtman. SZÚ do 5. února potvrdil výskyt takzvané britské mutace v 75 vzorcích. Vědci odhadují, že v některých regionech, zejména těch postiženějších, jako je Královéhradecký a Karlovarský kraj, může jít o výskyt v desítkách procent. Odhadují, že mutace převládne v celé zemi do několika týdnů.

V nemocnicích v kraji je 663 covidových lůžek, z toho 131 určených pro intenzivní péči. „Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během dnešního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standardních lůžek, která jsou z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Vakcína AstraZeneca dorazí do Prahy nejdříve v březnu. Zpoždění má i další dodavatel

Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové další možnosti na rozšíření kapacit jsou téměř nemožné, narážejí na personální možnosti. „Rezerva v řádu jednotek lůžek je pouze v krajské Oblastní nemocnici Jičín,“ uvedla Chytilová.

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo asi 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech už šlo o 280 pacientů.

Nemocnice řeší situaci překlady pacientů na lůžka následné péče, to ale jde jen u těch hospitalizovaných, u nichž to zdravotní stav dovoluje.

vlb/ČTK

8.5.2021
Reportáž První půle sobotního duelu nabídla atraktivní podívanou. Od prvních minut bylo zřejmé, že obě...
4.5.2021
V rámci 22. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zavítal Hradec Králové do Prostějova. V první půli se...
1.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.5.2021
V rámci 24. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zavítal Hradec Králové do Varnsdorfu. Do vedení šli domácí...
30.4.2021
V rámci 21. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zavítal do Hradce Králové celek Blanska. O osudu utkání...
28.4.2021
Zájem o služby kadeřnictví v Hradci Králové je enormní. Rezervace se rychle zaplňují. Po čtyřech...
24.4.2021
V rámci 20. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zavítali fotbalisté Hradce Králové do Ústí nad Labem. Proti...
22.4.2021
V dohrávce 15. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY cestovali fotbalisté Hradce Králové do Chrudimi. Domácí šli do...
14.4.2021
Radnice Hradce Králové dá letos do oprav dvou mateřských škol 19,4 milionu korun bez DPH....
10.4.2021
V rámci 17. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se na stadionu Evžena Rošického v Praze utkali Votroci...
7.4.2021
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo...
Reklama