Kritická situace v Královéhradeckém kraji. Nemocnice jsou takřka plné

Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kvůli epidemii koronaviru kritická. Nemocnice v regionu jsou téměř na hraně lůžkové kapacity, pacienty proto transportují do okolních krajů.

Přibývá pacientů v těžkém stavu a pacientů v mladším věku. Sdělili to zástupci hejtmanství. Hradecký kraj je co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel druhý nejhorší mezi kraji. Trutnovsko je okresem v ČR, kde se nákaza šíří nejrychleji. Dnes tam začaly odebírat vzorky na testování na covid dva armádní mobilní odběrové týmy.

O pacienty s covidem pečují v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

„Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a bohužel trend nárůstu nevypadá příznivě. Velkým problémem nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ uvedl dnes hejtman kraje Martin Červíček (ODS).

V pondělí testy v ČR odhalily přes 7 tisíc nakažených. Více než před týdnem

Od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru, z toho 44 procent bylo pozitivních na covid. „Z nich 72 procent vykazovalo nějakou mutaci na zkoumaném genu. Stále čekáme na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu,“ uvedl dnes hejtman. SZÚ do 5. února potvrdil výskyt takzvané britské mutace v 75 vzorcích. Vědci odhadují, že v některých regionech, zejména těch postiženějších, jako je Královéhradecký a Karlovarský kraj, může jít o výskyt v desítkách procent. Odhadují, že mutace převládne v celé zemi do několika týdnů.

V nemocnicích v kraji je 663 covidových lůžek, z toho 131 určených pro intenzivní péči. „Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během dnešního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standardních lůžek, která jsou z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Vakcína AstraZeneca dorazí do Prahy nejdříve v březnu. Zpoždění má i další dodavatel

Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové další možnosti na rozšíření kapacit jsou téměř nemožné, narážejí na personální možnosti. „Rezerva v řádu jednotek lůžek je pouze v krajské Oblastní nemocnici Jičín,“ uvedla Chytilová.

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo asi 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech už šlo o 280 pacientů.

Nemocnice řeší situaci překlady pacientů na lůžka následné péče, to ale jde jen u těch hospitalizovaných, u nichž to zdravotní stav dovoluje.

vlb/ČTK

10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
26.1.2021
Radnice Hradce Králové začala přestavovat dům v Pražské ulici na 11 sociálních bytů. Měli by...
Reklama