Mykologové: Kvalitní hospodaření na krkonošských loukách pomáhá i houbám

Výsledky monitoringu hub na nelesních stanovištích, kterému se v posledních letech mykologové věnovali, přinesl řadu překvapivých nálezů. Jeden druh nalezené houby byl považován za vyhynulé, druhý dokonce ani neměl české jméno.

Monitoring hub probíhá v krkonošských lesích pravidelně už několik desetiletí a to pod vedením Rostislava Fellnera a Jaroslava Landy z České mykologické společnosti. Význam dlouhodobého monitoringu hub spočívá především ve skutečnosti, že houby patří mezi velice citlivé indikátory vzdušného znečištění a narušení stability jejich hostitele – lesa. Dlouhá léta byly houby zkoumány především jako ukazatel snižování emisí oxidu siřičitého, které sledujeme od 90. let, uvedl Radek Drahný ze Správy KRNAPu.

V posledních letech se výzkum zaměřuje i na houby nelesních stanovišť. Příkladem těchto biotopů mohou být pro Krkonoše typické druhově bohaté horské louky a luční enklávy hostící celou řadu chráněných druhů.

Rekonstrukce bývalého kláštera ve Vrchlabí nabrala zpoždění. Na vině je covid i spodní voda

Překvapivým nálezem tady je houba druhu Entoloma violaceozonatum. Vzhledem k dosavadní absenci českého názvu a fialově modravé „kruhatosti“ povrchu klobouku mykologové Fellner a Landa navrhli české druhové jméno závojenka kruhatá. Tento druh byl poprvé popsán v roce 1992 na vápnitých půdách estonského ostrova Saaremaa. Dosud byl dále doložen pouze ve Švédsku, Norsku a Rakousku. Nově se mezi tyto lokality řadí i krkonošské Paseky nad Jizerou.

V rámci monitoringu byly zaznamenány nálezy několika druhů, které jsou v Červeném seznamu hub ČR dlouhodobě vedeny jako nezvěstné (pravděpodobně vyhynulé). K nim patří třeba velmi vzácná kyjanka zakouřená (Clavaria fumosa), všeobecně ohrožený druh. Našla se v posledních letech na české (Dolní Dvůr nebo přírodní památka Slunečná stráň) i polské straně Krkonoš, také v Orlických horách a na Liberecku.

Správa KRNAP dlouhodobě podporuje péči o horské louky vlastními zásahy a zejména obnovou horského hospodaření ve spolupráci s místními zemědělci i vlastníky pozemků. Kvalitní péči o louky usnadňují dotace ministerstev životního prostředí a zemědělství a Operačního programu Životní prostředí.

Včera, 19:32
Nový Bydžov pořádá opět městské slavnosti a studentskou merendu. Třídenní akce začala ve čtvrtek 17....
Včera, 10:01
Hradec Králové se podnikatelsky rozvíjí v krajském klání Města pro byznys se umístil na prvním...
16.6.2021
Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se...
4.6.2021
Osm jednotek hasičů v noci na dnešek zasahovalo u požáru chalupy v Dolní Brusnici na...
1.6.2021
Koupaliště Flošna ve stotisícovém Hradci Králové zahájí letní sezonu v pátek 4. června. Voda v...
Amálka, Žofinka a Viktorka Hráčkových
28.5.2021
Již devátý ročník charitativního výstupu na Sněžku se koná v sobotu 29. května. Pořádá jej...
26.5.2021
V úterý byl otevřen severovýchodní obchvat Jičína II/286 Robousy – Valdice. Přípravy trvaly skoro patnáct...
22.5.2021
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby silničního obchvatu Nové Paky...
21.5.2021
V Krkonoších začíná akce nazvaná Čisté Krkonoše. Dnes se zapojí do sbírání odpadků kolem turistických...
18.5.2021
Krkonošský národní park právě v těchto dnech slaví 58 let od svého vyhlášení. 17. května...
Reklama