Počty úmrtí se letos zdvojnásobily. Hradecké krematorium jede na plný výkon

Za první čtyři týdny letošního roku zemřelo dvojnásobně více lidí než v letech 2018 a 2019. Takto zachytila razantní nárůst úmrtnosti v Královéhradeckém kraji data Českého statistického úřadu. Region se v lednu potýkal s nárůstem epidemie covid-19.

Největší meziroční nárůst úmrtí v Královéhradeckém kraji byl v lednu ve věkové skupině 75 až 84 let, a to o 114 procent na 312 úmrtí. U věkové skupiny 65 až 74 let byl nárůst úmrtí o 104 procent na 229 a u věkové skupiny nad 85 let nárůst činil 66 procent na 313 úmrtí. Nejvíce lidí v kraji v lednu zemřelo ve čtvrtém lednovém týdnu, a to 261.

Lidí s covidem-19 zemřelo v lednu v Královéhradeckém kraji 410. Znamená to, že přes 40 procent ze všech zemřelých v kraji mělo covid. Nejvíce lidí s koronavirem zemřelo 4. a 26. ledna, vždy to bylo 19 lidí.

Nárůst počtu zemřelých se odrazil v plné vytíženosti krematoria v Jaroměři, které má kapacitu 600 těl za měsíc.

„Krematorium jede na plný výkon od prosince. Zakázky neodmítáme. Provoz je řízen danou kapacitou krematoria,“ řekl ředitel krematoria František Fischer. Za běžného stavu je v krematoriu v provozu jedna ze dvou pecí a spálí zhruba 300 zesnulých měsíčně. Nyní jsou v provozu pece obě. Krematorium Jaroměř je jediné v Královéhradeckém kraji.

Podle dřívějšího vyjádření demografky Dagmar Dzúrové z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je souvislost zvýšeného počtu úmrtí s epidemií covidu prokazatelná. Týdenní počty takzvaných nadúmrtí, tedy odchylek od dlouhodobého průměru, podle ní jasně souvisí s počty zemřelých na covid-19. Roli hraje i omezení preventivní péče, předčasná úmrtí na rakovinu nebo nemoci oběhové soustavy či obavy z návštěvy lékaře.

Zemřela pacientka s covidem převezená do Polska. V zahraničí byla od minulého týdne

Ministerstvo zdravotnictví přestalo zveřejňovat celkové statistiky aktuálního počtu nakažených covidem.

„Z důvodu vysoké epidemiologické zátěže v ČR v posledních týdnech dochází k výraznému zpoždění hlášení o vyléčených pacientech ze strany KHS. Proto budeme v souladu s rozhodnutím sekce hlavní hygieničky Ministerstva zdravotnictví ČR publikovat celkové počty aktivních případů COVID-19 až zpětně, a to po doplnění a po validaci dat s časovým odstupem 4 týdny,“ uvedlo ministerstvo.

I když v posledních dnech epidemie v hradeckém kraji zpomaluje, denní počty nově nakažených se snižují, počty úmrtí v souvislosti s koronavirem se nadále drží vysoko.

Nejvyšší denní přírůstek má Náchodsko, následuje Hradecko a třetí je Trutnovsko, kde se epidemická situace už zlepšila, v únoru tam byla ještě s dvěma dalšími regiony v Karlovarském kraji nejhorší situace v zemi. Méně nakažených za den má Rychnovsko a nejméně Jičínsko.

Ředitel krajské Oblastní nemocnice v Trutnově Miroslav Procházka vidí za zpomalením epidemie v okrese hlavně změnu chování lidí a výrazné testování. „Uzávěra měla podle mého názoru dopad minimální, spíše šlo o psychologický efekt,“ řekl Procházka.

Také místostarosta Trutnova Tomáš Tomáš Eichler (Piráti a nezávislí) nepovažuje uzávěru okresu za to hlavní, co epidemii v regionu zmírnilo.

„Podle mě bylo mnohem důležitější, že ještě před tím, než uzávěra byla vyhlášena, začal velkorysý projekt testování. Tři armádní týmy zajížděly do obcí, do firem, pokrývaly velkou část okresu. Podařilo se vytestovat několik set bezpříznakových lidí. Jestli něco pomohlo, tak to bylo toto a pak chování lidí,“ řekl Eichler.

Souběh více faktorů za poklesem počtu pozitivních případů mezi obyvatelstvem v okrese Trutnov vidí také hygienici.

„Uzávěra okresu, ať už po faktické nebo psychologické stránce bezesporu sehrála svoji úlohu. Dá se říci, že stejně jako byly od začátku roku rovnoměrně a stabilně zasaženy všechny věkové skupiny, tak i k poklesu došlo stejným způsobem, tedy rovnoměrně, napříč všemi věkovými skupinami,“ řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Dalším z faktorů, který přispěl ke snížení počtu nově zjištěných pozitivních případů, je podle ní i přístup obyvatel okresu Trutnov.

Vysoké počty nakažených v regionu v prvních dvou měsících roku 2021 se projevily v obsazenosti nemocnic nejen na Trutnovsku. Pacienty s covidem tam léčí nemocnice v Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem a ve Vrchlabí. Aby se nemocnicím v okrese odlehčilo, byli někteří pacienti přesunuti do jiných nemocnic.

ČTK/STO

7.4.2021
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo...
4.4.2021
Fotbalisté Hradce Králové přivítali v rámci 16. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mužstvo Viktorie Žižkov. K vidění...
30.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.3.2021
Návrat po vynucené koronavirové pauze dopadl pro fotbalisty Hradce Králové na výbornou. V rámci 14....
29.3.2021
Karanténa pozdržela domácí start Votroků do jarních bojů ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. A zároveň zařídila, že...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
16.3.2021
Petr Červinka z knihkupectví Ambra v budově hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové s nadějí...
10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
10.2.2021
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kvůli epidemii koronaviru kritická. Nemocnice v regionu jsou...
26.1.2021
Radnice Hradce Králové začala přestavovat dům v Pražské ulici na 11 sociálních bytů. Měli by...
Reklama