Ptačí chřipka zasáhla Královéhradecko. Nakaženy jsou dva chovy kachen

Ptačí chřipka se rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém kraji. V regionu jsou dvě ohniska vzdálená od sebe zhruba 15 kilometrů, 40 tisíc ptáků utratí veterináři v pondělí.

Podle veterinářů se ptačí chřipka objevila v komerčních chovech v obci Dobřenice a v Novém Bydžově – Zábědově na Královéhradecku. „V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny,“ uvedli veterináři. Ohnisko okolo farmy Dobřenice bude mít přesah do Pardubického a ohnisko okolo farmy Zábědov do Středočeského kraje. Ministerstvo je v kontaktu s hejtmany dotčených krajů.

Jednatelka firmy Perena Lenka Lešová se k situaci nevyjádřila. „Zavolejte na státní veterinární správu. Ta vám určitě řekne víc informací než já,“ řekla.

V ČR jde o 14. a 15. letošní ohnisko v chovech drůbeže, náklady na odškodnění pro chovatele se budou pohybovat kolem 30 milionů korun, odhadl ministr. Stát na to podle něj peníze má. „Bohužel jsou tu ještě kontaktní hospodářství ve Středočeském a Pardubickém kraji,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Chov nezvládnou zlikvidovat sami veterináři, nyní se společně s hasiči zařizuje logistika utrácení. „Teď to všechno připravíme a v pondělí ráno se to hospodářství utratí,“ dodal.

Nové ohnisko ptačí chřipky je u Mladé Boleslavi. Dvě labutě uhynuly i v Praze

Firma Perena sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech na Hradecku. Zabývá se hlavně líhnutím kachňat, chovem pekingských kachen a produkcí násadových vajec. „Všechny chovy kachen jsou umístěny v halách v řízeném prostředí,“ uvádí firma na webu. Ve výroční zprávě za rok 2019 Perena uvedla, že vylíhla 14 milionů kachňat a prodala přes 5,2 milionu kusů vajec. V roce 2019 zaměstnávala 96 lidí a při tržbách 264 milionů korun vytvořila čistý zisk 51 milionů. Rovnocennými spoluvlastníky firmy jsou chlumecká firma Chovprogres a německá firma DUCK-TEC Brüterei.

Ministr naléhal, aby lidé dávali v chovech pozor při přenosu krmiv či podestýlek. Zvláště v ekologických chovech, které mají kontakt s vnějším prostředím. Podle Semeráda lze riziko přenosu jen snížit, ne úplně vyloučit, zvlášť když jde o vodní ptáky, jako jsou kachny.

„Kachny jsou k přenosu nákazy ptačí chřipky obecně náchylnější, což bylo vidět počátkem roku 2017, kdy se nákaza objevila v několika komerčních chovech kachen v Jihočeském kraji,“ řekl i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Do komerčních chovů se podle něj obvykle nákaza šíří od volně žijících ptáků nebo selháním osoby pečující o chov.

Ptačí chřipka se rozšířila na další území. Ministr prosí, aby chovatelé dodržovali pravidla

Českomoravská drůbežářská unie apeluje na chovatele, aby dodržovali všechna pravidla. „Obrovské ekonomické dopady mohou zaznamenat podniky exportující násadová vejce do Ruské federace. Problém je i, že se jedná o rozmnožovací chov, kdy cena chovného zvířete je vysoká při výplatě kompenzací, kdy se cena kachny pohybuje okolo 500 korun za chovné zvíře, záleží na stáří hejna a dalších parametrech,“ sdělila její předsedkyně Gabriela Dlouhá. Podle ní jde o těžkou linii pižmových kachen Cherry Valley.

Ohniska v chovech jsou v ČR nyní v osmi krajích, kromě Královéhradeckého také v Jihočeském, ve Zlínském, Středočeském, Moravskoslezském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Muselo se tehdy utratit 98 tisíc ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. Podle Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

adp/ČTK

Včera, 13:46
Po bouři z dnešního časného rána bylo na Náchodsku a Trutnovsku bez elektřiny asi 2...
Včera, 13:04
Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí potvrdilo výskyt tří vlčích smeček. Mapováním...
11.5.2021
V minulém týdnu policie dostala oznámení o nebezpečné jízdě osobního auta. Řidička, která byla pod...
10.5.2021
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dvěma případům pytláctví....
8.5.2021
Fotbalisté Hradce Králové se po čtyřech letech vracejí do nejvyšší soutěže. Východočeši si po výhře...
4.5.2021
V Královéhradeckém kraji si odedneška poprvé po vynucené přestávce způsobené koronavirovou pandemií mohou lidé opět...
3.5.2021
Na hřebenech nejvyšších českých hor Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu. Cekem...
28.4.2021
Zájem o služby kadeřnictví v Hradci Králové je enormní. Rezervace se rychle zaplňují. Po čtyřech...
27.4.2021
Městské muzeum v Hořicích na Jičínsku po nuceném uzavření kvůli epidemickým restrikcím opět otevře v...
23.4.2021
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel na následky zranění čtyřiačtyřicetiletý motocyklista. Ve čtvrtek odpoledne havaroval...
Reklama