Ten zatracený kůrovec! V Krkonoších se zklidnil, v Liberci napadá listnáče

Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se nevyhnula ani Krkonoším.

I když se hospodaření v lesích národního parku a také pohled na lýkožrouta se dílem liší od toho mimo chráněné území, i v KRNAPu existují místa, kde lesní zákon ukládá proti tomuto hmyzu zasahovat. Jde především o zónu soustředěné péče o přírodu, ve které lze ještě najít celou řadu v historii nevhodně založených smrkových porostů.

„Dosavadní letošní čísla naznačují, že se šíření kůrovce zpomaluje. Kdybych měl věc nahlížet jako tradiční konzervativní lesník, řekl bych, že vidíme světlo na konci tunelu,“ říká ředitel Správy KRNAPu Robin Böhnisch.

„V každém případě musím ocenit úsilí, které naši lesníci několik posledních let věnovali tomu, aby masivní šíření brouka v problematických porostech brzdili. Nebylo to vždy snadné,“ dodal Böhnisch. „Museli jsme se vypořádat s nedostatečnou kapacitou těžařských firem, vyvážecích a odvozních souprav a v neposlední řadě s propadem poptávky po dřevu, kterého byl v minulých letech na trhu přebytek.“

Oblíbené Drábské světničky jsou uzavřeny, skalní hrad ničí turisté

Každopádně první rojení kůrovce by mělo začít někdy v těchto dnech, tedy o měsíc později než v minulých dvou letech. Letos budou lesníci opět primárně řešit pouze nahodilé, zejména kůrovcové těžby. Prakticky zasahují jen v lokalitách, kde hrozí masivní šíření kůrovce.

V protikladu k této intenzivní lesnické činnosti stojí bezzásahové lokality, jako například Obří důl nebo prameny Mumlavy, kde je přírodě ponechán prostor, aby si s kůrovcem poradila sama. Zdá se, že to zvládá.

„Kůrovcová kalamita v Krkonoších gradovala v posledních třech letech. Předpokládáme, že loňský rok kulminovala a letos již čísla nahodilých hmyzových těžeb budou klesat,“ uvedl Václav Jansa, vedoucí odboru péče o národní park.

Lýkožrout se vždy objevoval po rozsáhlých větrných kalamitách, nebo po obdobích sucha, kdy dochází k primárnímu poškození nebo oslabení lesních porostů. Jeho aktivita se následně rozvíjí v několikaletém gradačním cyklu.

Mykologové: Kvalitní hospodaření na krkonošských loukách pomáhá i houbám

To v Liberci se kůrovci daří, tedy bukovému druhu a konkrétně v Lidových sadech. Odbor ekologie a veřejného prostoru liberecké radnice zaznamenal výskyt lýkožrouta bukového na vzrostlých bucích v parku Petra Bezruče a umístil do něj lapače a lapáky. Výkyvy počasí způsobily, že při prvním výběru lapačů (11. května) bylo napočítáno na osm stovek odchycených jedinců. Pak se ochladilo a vylétávání brouků zcela opadlo. Nyní, jakmile slunce zase trochu vládne, začíná být kůrovec znovu aktivní a vylétává.

Při posledním výběru z lapačů byly vysypány už tisíce jedinců. Odchycený podkorní hmyz předávají liberečtí k dalšímu zkoumání pracovníkům Katedry ochrany lesa a entomologie z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. Problém je, že v parku se vyskytla také hniloba kořenů, takže existuje oprávněná obava, že hniloba ve spojení s kůrovcem způsobí v dalších letech poměrně značný úhyn buků i dalších listnáčů v těchto oblíbených sadech i blízkém okolí.

Zdroj: KRNAP

3.8.2021
Ale o tom později, teď to hlavní - v hlavním prostoru Oblastní galerie Liberec je...
2.8.2021
Město Česká Lípa vysoutěžilo dodavatele stavby rekonstrukce vstupu do Kulturního domu Crystal. Zakázku na svém...
1.8.2021
V centru Zákup ubude projíždějících aut. Řidičům začal sloužit nový severozápadní obchvat města, který odvádí...
31.7.2021
Poštovní a četnická stanice, hospodářská komora i mateřská škola. Pachtovský zámeček, který se nalézá severovýchodně...
30.7.2021
Policie pátrá po řidiči, který v pátek 23. července srazil 12letého cyklistu na přechodu pro...
30.7.2021
Žena z České Lípy potkala v koupelně svého domu cizího muže. Ten prý hledal nádraží....
29.7.2021
Do Hradozámecké noci se v sobotu 31. července zapojí pět památek v Libereckém kraji –...
29.7.2021
Nového hospodáře budou mít pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vláda ČR v pondělí posvětila převod...
26.7.2021
Na tři měsíce se odmlčely hodiny na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru....
25.7.2021
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Reklama