V Krkonoších spadla lavina. Jeden člověk nepřežil, druhý je zraněný

Při dnešním pádu laviny v Krkonoších jeden člověk zemřel a jeden je zraněný. Lavina spadla blízko Slezského domu u Sněžky.

„Podle našich informací byli v lavině dva lidé, jeden utrpěl středně těžké zranění, ale je při vědomí. Druhého horská služba našla, ale bez známek života. Zranění nebyla slučitelná se životem,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libor  Seneta.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy lavina spadla na českou stranu směrem do Obřího dolu.

„Přeživší muž utrpěl pohmožděniny, otřes mozku, zlomeniny končetin, je podchlazen a je transportován do traumacentra do liberecké nemocnice,“ řekl dnes mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

Pozor lavina! V Krkonoších hrozí první stupeň nebezpečí

Zdravotničtí záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12:38. Na místě zasahovali dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. „Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník,“ řekl dnes lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář.

Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ řekl mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Podle ranního hlášení Horské služby Krkonoše sněhové profily v lavinových lokalitách vykazovaly slabou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnou místy laviny deskové z nestabilních vrstev hranatého sněhu i laviny deskové z převátého sněhu.

Turisté si často pletou hory s módní přehlídkou. Záchranáři je potom vymrzlé zachraňují

„Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi,“ uvedli ráno zástupci krkonošské horské služby.

Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

adp/ČTK

Včera, 11:20
Radnice Hradce Králové dá letos do oprav dvou mateřských škol 19,4 milionu korun bez DPH....
7.4.2021
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo...
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
26.3.2021
Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR...
19.3.2021
Odsouzený muž ve věznici Valdice na Jičínsku si nechal od své přítelkyně poslat do vězení...
19.3.2021
Ptačí chřipka se rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém kraji. V regionu jsou...
19.3.2021
Nová expozice hradu Vízmburk u Havlovic na Trutnovsku nabídne příběh této státní památky. Instalace expozic...
18.3.2021
Při přestřelce na benzinové pumpě v Trutnově byl dnes po 4:00 postřelen strážník a muž...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
17.3.2021
Za první čtyři týdny letošního roku zemřelo dvojnásobně více lidí než v letech 2018 a...
Reklama