Královna českého popu slaví 55. narozeniny. Jak začala její pěvecká kariéra?

Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, toho stihla za svůj život už hodně. I když v začátcích své hudební kariéry neuměla ani pořádně noty, propracovala se mezi největší hvězdy české pop-music. Má doma na dvacet Slavíků a nepočítaně cen Grammy, Andělů i Thálie. V soukromém životě se jí příliš nedařilo, ale od roku 2015, kdy potkala svého současného partnera Radka Filipi, se štěstí konečně usmálo i na ni.

Zpívat začala už od dětství, mimo jiné také v kulturním domě v rodných Otvovicích. Ve středočeské obci, kde dnes bydlí v domě za 40 milionů. V sídle, které nazývá „Orlí hnízdo“, nechybí sauna, dvě jídelny nebo tajný holčičí pokoj. Obývá ho se svou láskou, o sedmnáct let mladším trenérem fitness Radkem Filipi, který si v roce 2017 odnesl z Brazílie prvenství z mistrovství světa v benchpressu, v soupažném tlaku v lehu na rovné lavici s velkou činkou.

Od metalu k popu

I když zpěv studovala už v Lidové škole umění, pro jistotu se ještě vyučila dámskou krejčovou. Její talent byl ale tak očividný, že velice brzy se začala živit už jen hudbou. V polovině 80. let zpívala dva roky hodně tvrdý metal s Alešem Brichtou ve skupině Arakain. Později se jejich cesty rozešly, ale Bílá s nimi dodnes příležitostně vystupuje. „Přestože se Lucie dávno pohybuje úplně někde jinde a je v popu dobrá, s Arakainem ji pojí pocit sounáležitosti. Bylo nám spolu dobře tenkrát, je nám spolu dobře teď, i když už jsme v letech, jsme vyzrálí a všichni víme, kam patříme. Ale ať to působí jak chce, jde to od srdce a nehodláme na tom nic měnit, i kdyby získala v popové hudbě dalších dvacet slavíků,“ řekl k jejich nekončící spolupráci pro ireport.cz kytarista Arakainu Jiří Urban, jediný původní člen kapely.

František Nedvěd: Musím čekat a doufat, že se všechno srovná

Po odchodu z Arakainu změnila také pruhované kalhoty zvané metálky i jméno. Z Hanky Zaňákové se v péči producenta Petra Hanniga stala Lucií Bílou. Nazpívala první hity jako Neposlušné tenisky nebo Horší než kluk. Hlavní úspěch přišel ale v 90. letech. Začala se objevovat v řadě populárních muzikálů jako například Les Misérables, Dracula či Krysař. A také geniálně nazpívala filmovou hudbu k debutu Filipa Renče Requiem pro panenku. Tím začala její plodná spolupráce s autorským týmem Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová. Výsledkem byl například další megahit Láska je láska. Koncem 90. let pak zabodovala v duetu Dívám se, dívám, který nazpívala spolu s tvůrcem hudby Petrem Hapkou, píseň otextoval Michal Horáček. Její poslední album z roku 2019 se jmenuje „Ta o mně“ a první skladba z něj s názvem „Protože“, kterou věnovala svému partnerovi, se stala dalším hitem a na youtube má přes tři miliony shlédnutí.

Osudoví muži

Velkou láskou Lucie Bílé byl počátkem 90. let Tomáš Holý, dětská hvězda proslavená například filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Bílá byla zároveň poslední láskou jeho života. Bylo mu pouhých dvacet jedna let a už nechtěl být hereckou hvězdou, studoval práva. Jenže nakonec se nešťastnou náhodou zabil v autě a jejich krátký i když intenzivní vztah nečekaně skončil.

Lucie Vondráčková: Je fajn být na place s profíkama, kteří vás posouvají dál

V roce 1995 se jí ze vztahu s Petrem Kratochvílem narodil syn Filip, který zdědil její úsměv i oči. Sedm let trvající vztah s Kratochvílem ale pak skončil, protože otec jejího jediného dítěte se zamiloval do někdejší Miss Československa 1992 Pavlíny Babůrkové. Říkalo se, že spíš než kariéru si budující ženu si k sobě Kratochvíl hledal někoho, kdo bude sedět víc doma.

Prvního manžela, pozounistu Stanislava Penka, si Bílá vzala v roce 2002, ale manželství jim vydrželo pouhý rok. S Václavem Noidem Bártou, kterého si vzala v den čtyřicátých narozenin na českém konzulátě v italském Milanu, zůstala něco málo přes dva roky. Později se ještě v jejím životě objevil na šest let kavárník Petr Makovička, ale tím pravým se stal až v roce 2017 vysportovaný Radek Filipi. Lucie po jeho boku svého o hodně mladšího partnera viditelně rozkvetla a není vyloučeno, že se v brzké době ocitne u oltáře potřetí. Zatím ale nespěchá. „Jsme svoji i bez toho papíru,“ říká o jejich vztahu Bílá.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama