-9℃
Dnes je 22. leden , svátek má Slavomír

Krampus podle bratří Grimmů páchá hrozné činy a neví, že je prokletý člověk

Další fotky

Podle legendy se objeví před Vánocemi. Unáší nezbedné děti a „uskladňuje“ si je na vrcholku nejvyššího stromu ve velkých pletených koších. Má je v úmyslu sníst a potom opět o něm celý rok není ani vidu ani slechu.

Reklama

Proměna

V této době chodí ulicemi převlečený muž za Santa Clause a když se promění na Krampuse, oblek mu zůstává, ale jeho vzhled se mění. Má ostré zuby, zakroucené rohy, drápy a ohnivý, rozeklaný jazyk. Navzdory nepohodlnému a těžkému oblečení (Santa je zavalitý a muž normální postavy se musí pod oblečení vycpat) je schopen utajit svou přítomnost. Dokud nepromluví, tak si nikdo neuvědomuje jeho blízkost. Bez námahy dokáže zmizet, i když je třeba ve městě a navzdory tomu, že nemá lidskou podobu.

Krampus má mimořádnou sílu. Je schopen bez problémů jednou rukou zvednout bránící a vzpírající se dítě či dospívajícího člověka a donést ho tam, kam potřebuje, bez jakéhokoliv poranění.

5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

Prokletí

Člověk, který se promění v Krampuse, si však není vědom toho, v co se proměnil a ani dokonce, že je Wesen. Svou lidskou podobu dovede však změnit jedině od 1. do 21. prosince. V tomto období skutečně existuje a loví nezbedné děti a teenagery. Chycené oběti napřed vytkne špatné chování a následuje výprask metlou nebo prutem. Potom ji strčí do velkého pytle a nechá na místě činu velký kus uhlí, který pochází z dolu v arktické oblasti, nedaleko severního pólu.

Když dojde Krampus v hlubokém lese k nejvyššímu stromu, svou oběť strčí do proutěného koše (v dřívějších dobách ji nechá v pytli), přiklopí víko a pověsí ho jako velkou ozdobu ve výšce na stromě. Aby mohl dokonat své dílo, musí počkat až na noc, kdy je zimní slunovrat a pak může své „úlovky“ zhltnout.

Když se opět změní v člověka, nemůže si pamatovat ani ovlivnit to, co dělal jako Krampus. Spojitost mezi Krampusem a jeho lidskou podobou nejlépe vystihuje vztah jako „Jekyll a Hyde“.

8 zapomenutých metod rozpoznání charakteru člověka. Fungovaly by i dnes?

Kde se vzali?

Krampus se vyskytuje v rakouském a jihoněmeckém folkloru a stejně jako u nás čert 5. prosince doprovází sv. Mikuláše, který hodným dětem naděluje dárky. Krampus trestá ty zlobivé. Vzhledově jsou Krampus a čert vcelku stejní.

Wesenové (čti wéznové) jsou „bytosti“ nebo „stvoření“, které vidí jen Grimmové. Vyskytují se nejen v pohádkách bratří Grimmů, ale i v legendách a folkloru mnoha kultur. Když Wesen prodělává přeměnu (woge), tak jedině Grimm ho vidí, jak v konečné fázi vypadá.

Grimmové jsou zvláštní lidé mající neuvěřitelné schopnosti, které jim umožňují vidět skutečnou podobu určitého Wesena a ten jim v tom nemůže zabránit. Po staletí si proto Grimmové uložili povinnost dohlížet na Weseny a v případě nutnosti je zneškodnit. Mezi Weseny však jsou i takoví, kteří lidem neškodí, ty Grimmové nepronásledují.

FOTO: Krampus podle Grimmů

Krampus podle Grimmů - 11 – Rozeklaný ohnivý jazyk grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - Krampus – Deník Wesenů grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - Deník Wesenů 2 grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - Deník Wesenů grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 1 – V předvánočních dnech… grimm-fan.com
Další fotky
Krampus podle Grimmů - 2 – Odnesl je hluboko…-grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 3 – dokud je nebude moci…-grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 12 – Santa Claus – lidská podoba grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 13 – Santa Claus přeměněný (woged) na Krampuse, tak jak ho vidí Grimm grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 9 – Lidská podoba Krampuse grimm-fan.com.Krampus podle Grimmů - 10 – Věrná podoba Krampuse – wogen grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - 8 – Přepadený chlapec grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - grimm-fan.com – 14Krampus podle Grimmů - grimm-fan.com – 16Krampus podle Grimmů - grimm-fan.com – 17Krampus podle Grimmů - grimm-fan.com – 20Krampus podle Grimmů - grimm-fan.com- 11Krampus podle Grimmů - grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - Krampus – Deník Wesenů grimm-fan.comKrampus podle Grimmů - Deník Wesenů 1 grimm-fan.com

Deníky Wesenů jsou záznamy z osobních setkání Grimmů s Wesseny. Tradičně obsahují kresbu Wesena a krátký zápis popisující střet s ním. V některých denících jsou i obsáhlé informace o tom, jak bojovat s určitým Wesenem, jaký lektvar nebo zbraň proti němu použít. Grimmové v zápisech stále pokračují a předávají si je po celé generace výhradně mezi sebou

Včera, 19:00
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly...
Včera, 17:30
Velkým překvapením pořadu „Hovory W s hosty“ se letos 13. ledna v pražském divadle Karla...
Včera, 16:00
Narodila se roku 291 a pocházela z bohaté římské rodiny a vynikala neobyčejnou krásou. Musela...
Včera, 14:00
Trápíme nebo pyšníme se tímto důležitým kouskem prádla už pár tisíc let. Může jít o...
Včera, 11:30
Kdo si dává jablko na závěr dne, ten rozhodně dobře dělá. Jablíčko je totiž hotový...
Včera, 10:00
Rasputin se narodil v malé ruské vesnici 21. ledna 1869 a ovlivnil dějiny 20. století...
Včera, 08:41
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Včera, 08:00
Vnímáte, jak se čas stále zrychluje? Když jste byli dětmi, čas vám plynul mnohem pomaleji...
20.1.2019
Prvoligové týmy pokračují v přípravě na první kolo FORTUNA:LIGY, jež je už jen dva týdny...
20.1.2019
Sv. Fabián se narodil kolem roku 200, úřad zastával v letech 236 až 250 a...
Reklama