29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Krásnou a výjimečnou kněžnu Paulinu stihl krutý osud. A její dceru rovněž

Další fotky

Paulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu (2. září 1774 – 1. července 1810) se do dějin zapsala především svou krásou, díky níž se jí podařilo provdat se do nejvyšších aristokratických kruhů své doby, a to dokonce i šťastně. Zároveň však také byla velmi inteligentní a vzdělaná. Neštěstí však neunikla.

Reklama

Tragicky zahynula, a navíc úplně zbytečně, během požáru pavilonu, kde se konal svatební ples císaře Napoleona a jeho manželky Marie Luisy. Jak žila do té doby?

 • Krásná kněžna Paulina pocházela ze starobylého rodu a mládí prožila v Belgii na zámku v Heverlé. Její vzdělávání se skládalo ze studia cizích jazyků, krasopisu, kreslení, hudby, tance, jízdy na koni a katechismu. Zakončením studia, jak bývalo tehdy zvykem, byla poznávací cesta po Evropě a nakonec do Paříže.

Byl tragický požár Prahy před 330 lety dílem českých žoldáků? Byli ve službách krále a teroristy Ludvíka XIV.?

 • Paulina byla roku 1794 překvapivě provdána za šarmantního knížete Josefa Jana Nepomuka ze Schwarzenberku. Překvapení to bylo proto, že se očekávalo, že si Josef Jan Nepomuk vezme za manželku některou z vysoce postavených říšských šlechtičen, což Paulina nebyla. Jako obvykle se sice jednalo o domluvený sňatek, ale přesto manželé spolu od začátku svého společného života žili šťastně.
 • Během šestnácti let harmonického manželství Paulina devětkrát porodila, poprvé již v roce 1796, tedy dva roky po svatbě. Měla sedm hezkých a nadaných dětí, pět dcer a dva syny. Jeden syn přišel na svět mrtvý a jedna dcera postižená.

Tajemné ostatky upírů v Česku. Víte, kde žila upíří princezna?

 • Pavlína byla nejen vzdělaná, ale měla i pokrokové názory, což ne vždy jde u každého ruku v ruce i dnes. Mezi ženami té doby, a to i urozenými, byla v tomto ohledu výjimkou. Při výchově dětí aplikovala některé Rousseauovy rady, nechala své děti očkovat proti neštovicím a pořádala pro ně plesy zvané „kinderbály“. Dětem na rozdíl od ostatních matek tykala a od pátého potomka je i kojila, což bylo v té době zcela raritní. Zvláštní péči poskytovala postižené dceři Marii Matyldě.

Těžko uvěřitelný zvrat. Lucrezia Borgia, symbol hříchu a nevázanosti, nakonec založila klášter

 • I když dětem věnovala hodně svého času, dokázala udržovat kontakt s ostatními příbuznými a známými pomocí dopisů, kterých napsala i třicet měsíčně. Oblíbila si také tzv. salóny, v té době soukromá setkání, která se konala vždy u některého z účastníků v salónu, tedy jeho reprezentačních prostorách. Pavlína však vzhledem k tomu, že byla výjimečně inteligentní a vzdělaná, neměla zájem o takové salóny, kde dámy jen „tlachaly“ o nepodstatných věcech, ale přitahovaly ji ty salóny, kde se vedly politické či filosofické debaty.

Rakouský kancléř chtěl mít v zemi pořádek a v posteli nejkrásnější ženy. Splnilo se mu obojí

 • Měla ráda amatérské divadlo, kde se objevovala i v některých rolích. Byla umělecky nadaná a velmi ráda kreslila. Dochovala se řada kreseb a rytin, které vznikly při jejím pobytu např. na zámcích Hluboká nad Vltavou nebo Český Krumlov.
 • V roce 1810 odjela s manželem a dvěma dcerami do Paříže. Zde se v neděli 1. července zúčastnila plesu pořádaném na rakouském vyslanectví na počest sňatku Napoleona Bonaparta s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou. Organizátorem plesu byl rakouský velvyslanec a Pavlínin švagr Karel Filip Schwarzenberg. Rakouské vyslanectví se nacházelo v dnes již neexistujícím paláci Montesson postaveném pro madame de Montesson, milenku Ludvíka Filipa Orleánského, na rohu dnešních ulic Rue La Fayette a soukromé komunikace Cité d’Antin v IX. obvodu.
 • Na zahradě velvyslanectví byl pro ples postaven dřevěný provizorní sál pro 1200 – 1500 hostů. V průběhu plesu však došlo k obrovské tragédii. Od převržené svíčky vznikl požár, při němž zahynulo nebo bylo těžce zraněno několik desítek lidí. Pavlína se snažila v hořícím sále najít své dvě dcery a zachránit je. Během hledání se však na ni zřítil strop a ona na místě zemřela. Její smrt byla navíc zbytečná, protože obě dcery byly již v tu dobu venku v bezpečí. V době své tragické smrti byla navíc ještě těhotná.
 • Paulinino manželství bylo opravdu šťastné, protože její manžel se po jejím úmrtí již nikdy neoženil, ačkoli mu bylo v době, kdy ovdověl, teprve něco přes čtyřicet let. O svou početnou rodinu potom pečoval se svou neprovdanou sestrou Eleonorou Žofií.

Vytáhnout do Ruska až v červnu je prostě pozdě. Napoleon by mohl vyprávět…

 • Nešťastný osud stihl i Pavlínino nejstarší dítě, Marii Eleonoru Schwarzenbergovou. Z hořícího plesového pavilonu ve Vídni se jí podařilo vyběhnout včas, podruhé takové štěstí neměla. Roku 1817 se provdala za knížete Windischgrätze, který pak roku 1848 ve funkci vrchního vojenského velitele v Čechách potlačoval pražské povstání. Když kněžna 12. června 1848 kolem páté odpoledne přistoupila k oknu Pachtovského paláce na rohu Celetné ulici a Ovocného trhu, svého pražského bydliště a zároveň vojenského velitelství, do srdce ji zasáhla zvenčí vypálená kulka a zabila ji. Odkud přesně přiletěla? Šlo o zbloudilou střelu, anebo měl být jejím cílem nenáviděný Windischgrätz a došlo k záměně? To se nepodařilo objasnit dodnes. Podle soudobé balistické expertizy však šlo spíše o náhodný než o cílený zásah.

FOTO: Paulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu

Paulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Posmrtný portrét Pavlíny ze Schwarzenbergu – wikipediePaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Josef II. ze Schwarzenbergu (1769 – 1833), manžel Pavlíny – wikipediePaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Karel Filip Schwarzenberg (17771 – 1820), švagr Pavlíny, v uniformě a se všemi odznaky svého postavení, olejomalba z Českého KrumlovaPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Marie Eleonora Windischgrätz, rozená Schwarzenbergová, nejstarší dcera Pavlíny – wikipediePaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu -
Další fotky
Paulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - MenHousePaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Napoleon a Marie Luisa – GeocachingPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Svatba Napoleona a Marie Louise – Shannon SelinPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Tragédie v tanečním sále podle R. A. Hillingforda (1897) – extrastory.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Tragický bál, obraz od neznámého umělce – extrastoryPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Zámek v Heverlé, kde Pavlína strávila mládí – wikipediaPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Znak Schwarzenbergů – wikipediePaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Český krumlov (1804) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Dívčí kámen (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Helfenburj u Bavorova (1804) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Hluboká nad Vltavou (1804) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Kamýk (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Karlhaus (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Kunžvart (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Mašenec (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Opárno (1805) – hrady-zriceniny.czPaulina Karolina Iris z Arenbergu a Aerschotu - Protivín (1805) – hrady-zriceniny.cz
 • Windischgrätz potom v Praze vyhlásil stanné právo a nechal město ostřelovat děly tak dlouho, až se povstalci vzdali. Tím Windischgrätzova osobní tragédie přerostla v tragédii, která stihla celé Čechy.

 

Před 3 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Dnes, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama