• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Křehká delikatesa. Tradiční trubičky v Hořicích pečou již od napoleonských válek

  2.6.2020
  Jiřina Pouzarová
  Další fotky

  Přijedete-li do Hořic, malebného městečka na půli cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem, omámí vás sladká vůně. Line se ze zdejších cukrářství, která pečou vyhlášené trubičky. Tradice sladké pochoutky se v malebném podkrkonošském městě udržuje již déle než dvě staletí. Víte, že pochází z kuchyně samotného Napoleona?

  Proč s výrobou trubiček začali právě tady?

  Začalo to po napoleonských válkách. Napoleon utrpěl v Rusku drtivou porážku a jeho zbědovaná armáda táhla zpět do Francie. Několik vojáků se cestou domů dostalo také do Hořic, kde jsou místními vlídně přijati. Jeden zvláště těžký marod, prý samotný kuchař císaře Napoleona, pobývá u vdovy Líčkové. Ta se o něj obětavě stará a jen díky její starostlivé péči se voják uzdraví. Nemaje peněz, neví, jak by se za péči odvděčil, a tak Líčkové svěří tajemství přípravy nejoblíbenější Napoleonovy pochoutky – trubiček.

  Líčková samozřejmě nemůže recept nevyzkoušet. Pochoutku nabízí při rodinných slavnostech a jako sladkou pozornost k obdarování známých. Trubičky chutnají, lidé žádají o recept, a tak dcera vdovy Líčkové paní Kliková už začíná péci trubičky ve velkém. S kleštěmi na oplatky v nůši putuje od stavení ke stavení po městě i okolních vesnicích. Mezi lidmi si vyslouží přízvisko trubičková bába.

  Slavné modlitbičky od Erbenů. Chutnaly i prezidentu Masarykovi

  V generačním odstupu se do rodiny přiženil cukrář Karel Kofránek. V roce 1879 založil cukrářskou firmu a výrobu trubiček rozjel ve velkém. Sestrojil tzv. oplatnici, elektrický přístroj na výrobu oplatek, které byl v roce 1898 udělen patent. Kofránkovy hořické trubičky sklidily úspěch v řadě zemí Evropy, Asie i Ameriky. Poptávka po oplatkách byla v Hořicích značná, a tak se šikovní řemeslníci snažili vyhovět přáním hospodyněk a oplatnice vyrobit. Konstrukčním vzorem se stala právě ta Kofránkova.

  Hořičtí si skutečně mohli vybrat, neboť za první republiky se ve městě věnovalo výrobě oplatek pět živnostníků. Velkou ránu pro ně znamenal únorový puč. Malé podniky byly po roce 1949 zestátněny a od roku 1957 převzaly výrobu Východočeské pečivárny, n. p. Později se výroba z Hořic odstěhovala úplně.

  Zlom nastal až po roce 1989. „Původní výrobci trubiček už ve výrobě nepokračovali a ti ostatní navázali na torzo výroby trubiček, které v Hořicích zůstalo,“ vzpomíná paní Romana Nová Petráčková, dcera majitele jedné z firem, které se v Hořicích výrobě oplatek věnují. „V prvních letech po sametové revoluci bylo ve městě 25 výrobců, naše firma byla jedním z nich. Dnes je nás sedm. Naše firma brzy oslaví 30 let trvání.“

  Chodský koláč. I to je symbol Chodska

  Můžeme si trubičky upéci i doma? ptám se. „To není tak jednoduché,“ vysvětluje paní Nová. Musíme připravit těsto, ze které se na pečicím karuselu, ať už ručním nebo automatickém, upeče oplatka, což v domácím prostředí není realizovatelné. Někteří Hořičtí vlastní staré karusely po babičce, a tak si oplatky pečou sami, jiní si u nás kupují oplatky, které si doma sami stáčejí. My máme v receptu směs vlašských ořechů se skořicí, cukrem, kakaem a vanilkou. Oplatky necháme zvlhnout, potřeme rozehřátým máslem s medem a posypeme prosypem. Pak je stáčíme pomocí dřevěné tyčky na rozehřáté plotně. K tomu jsou ideální původní sporáky nebo jednoplotýnkové vařiče, na sklokeramické desce to skutečně dělat nelze. Postup není úplně jednoduchý a vyžaduje nejen vybavení, ale i zručnost,“ dodává.

  Koupíte-li v obchodě balení dvou tenkých trubiček, nejedná se o původní hořické. Ty pravé přijeďte ochutnat do Hořic. Pokud zavítáte do Podkrkonoší, určitě návštěvu Hořic nevynechejte.

  FOTO: Hořické trubičky

  Hořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubicky
  Další fotky
  Hořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - horice trubickyHořické trubičky - Petráčkovy hořické trubičky


  Nepřehlédněte