16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Křesťanská Evropa byla zachráněna. Před kým se musel sklonil Kara Mustafa

Další fotky

Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá mlha. Komáři už zmizeli. Musí být již přesyceni naší krví, stejně jako ti pohani z vojska Kara Mustafy. Už dva měsíce obléhání a pomoc nepřichází. Zranění, hlad a nakonec i úplavice. A spánek. Nekonečná únava. Obránci ubývají a nemá je kdo vystřídat. Jak dlouho nás ještě bůh chce zkoušet? Janičáři zajíždějí až k pobořeným hradbám. Na kopích mají uřezané hlavy vesničanů. Chechtají se a jejich gesta jasně ukazují, co udělají s našimi hlavami, až se obrana Vídně zhroutí.

Reklama

Tak nějak mohl uvažovat dočasný velitel obrany Vídně, Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic.  Jeho nadřízený, hrabě Starhemberg, ležel s poraněním hlavy a s úplavicí v horečkách, a na pana Kaplíře padla veškerá tíha a odpovědnost za hlavní město monarchie. Padla na bedra starému muži. Sedmdesát dva let je důchodový věk i pro generála. Pár tisíc vojáků za hradbami a před nimi čtvrt milionu nepřátel. Ničí a pálí celé okolí. Ale i jim dochází trpělivost. Přísuny potravin váznou, není divu, vyžrali celé okolí jako kobylky a vzdálenosti se prodlužují.

7 překvapivých fakt o mlsném polním maršálovi Radeckém. Zemřel právě před 161 lety a dal nám řízek

Jistě si nyní řeknete, to jméno mi něco připomíná. Napovím vám. Dědeček pana Zdeňka byl popraven, před šedesáti lety, za rebelii proti Habsburkům. A jeho vnuk nyní zachraňuje tytéž Habsburky, kteří kdysi donutili rodinu k emigraci a zkonfiskovali veškerý majetek. Život se někdy točí v prapodivných kruzích. Služba u nizozemských generálních stavů. Potom návrat se Sasy do Čech, v roce 1631.  Pan Zdeněk se účastnil slavnostního sejmutí lebek českých pánů, ze Staroměstské mostecké věže, i jejich okázalého pohřbu. Jistě držel v rukou i lebku svého děda.

Káva je motorem myšlenek, prohlásil Honoré de Balzac. Víte, kde se vzala a která je nejsilnější?

 

Následovala pětiletá služba ve švédské armádě. Existuje doklad, že působil v Litoměřicích jako major kyrysnického pluku. Když se k smrti upil jeho nadřízený, generál Banér, rozhodl se převléknout kabát. Tehdy běžná praxe. Využil generální amnestie císaře Ferdinanda III. a konvertoval ke katolicismu. Z čistě pragmatických důvodů. Jeho vojenská hvězda začala strmě stoupat. Nutno přiznat, že zaslouženě. Byl to dobrý voják a císař, který měl rád uniformy, se milostivě usmíval. Později se mu podařilo dokonce získat zpět konfiskovaný majetek po rodičích i prarodičích. Měl významný podíl na úspěšné obraně Vídně v roce 1683, za kterou byl povýšen do hodnosti polního maršála.

Rakousko-Uhersko jsme neměli bourat. 10 věcí, které by dnes byly lepší. Anebo ne?

Zdeněk Kaplíř zemřel ve Vídni, 6. 10. 1686. Byl pohřben Milešově, v kostele sv. Antonína Paduánského, který sám nechal vybudovat. Jistě půjdete kolem, až se vypravíte na nejvyšší horu Českého středohoří. Pan Kaplíř není dodnes zapomenut. Každého dvanáctého září navštěvuje tento kostelík rakouský velvyslanec, aby na náhrobní kámen Zdeňka Kaplíře položil věnec, jako výraz vděčnosti.

FOTO: zdeněk kaplíř

zdeněk kaplíř - obrana Vídnězdeněk kaplíř - Zdeněk Kaplířzdeněk kaplíř - Kostel sv. Antonína paduánského v Milešovězdeněk kaplíř - Maršálská hůl a šerpazdeněk kaplíř - Kara Mustafa
Další fotky
zdeněk kaplíř - Sobieského husaři útočízdeněk kaplíř - obrana Vídně 1683zdeněk kaplíř - Jan Sobieskizdeněk kaplíř - Rakušané nezapomínají

A jak to tehdy u Vídně vlastně dopadlo? Dobře, jak jinak. Pomoc dorazila na poslední chvíli. Dělostřelectvo polského krále Jana III. Sobieského, rozmetalo z vrcholu Kahlenbergu osmanský tábor na padrť. Zbytek už zařídili jeho jezdci s andělskými křídly. Křesťanská Evropa byla zachráněna. A Kara Mustafa? Tomu sultán poslal hedvábnou šňůru.

 

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama