Který ježek je který? Díky křížení se stírají doposud existující rozdíly

15.9.2021
Petr Matura

Jedním z nich je ježek západní (Erinaceus europaeus), známý též pod názvem ježek obecný, který má tmavší zbarvení, a to od světle hnědé až do tmavohněda, druhý je ježek východní (Erinaceus concolor), zbarven od pískové až po tmavošedou. Ježek východní se vyznačuje rovněž i neuspořádaným růstem bodlin a bílou skvrnou na břiše a na prsou. Ve stáří pak ježci východní mívají celou hlavu i břicho šedé až bílé. V České republice se vyskytují právě jen tyto dva druhy ježků, kteří se navíc mezi sebou mohou i křížit. V takových případech pak u potomků přestávají platit rozlišovací znaky obou druhů.

Roztomilý, avšak nebezpečný americký „dikobraz“

Oba tyto druhy ježků v zimě hibernují. Ježek východní se budí v březnu a ježek západní v dubnu. Mláďata ježka se rodí na jaře a na svět přicházejí růžová a slepá. Ihned po porodu se jim pod kůží objevují bodlinky, které už za několik hodin prorůstají kůží. Zatím jsou bílé a měkké, již po několika dnech však hnědnou. Po dvou týdnech mladí ježci vidí i slyší.

Víte, proč může být lenochod líný? Vypůjčil si totiž některé vlastnosti jiných živočišných druhů

Za dvacet pět dní po narození se malí ježečci za doprovodu své matky vydávají ven na výpravy. V případě pozdních vrhů pak hrozí, že se mladí ježci nestačí dostatečně vykrmit k přežití zimy. Nalezené slabé mladé ježky lze odevzdat do záchranných stanic volně žijících živočichů. Příštího jara se totiž dožívá pouze asi jen třicet procent ježčí populace.

Tip na pražský výlet: Navštivte zoologickou zahradu s unikátním přírůstkem, mládětem ježury australské

Ježek je sice všežravec, přednost však rozhodně dává živočišné potravě, a to zejména bezobratlým živočichům, mezi které náleží například slimáci, žížaly, brouci nebo i jiný hmyz a jejich larvy. Občas se přiživuje rovněž i žábami, malými hlodavci, mladými ptáky nebo ptačími vejci. Potravu vyhledává čichem, který má výborně vyvinutý.

Zdroj: wikipedieNepřehlédněte