• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Kulaťák se dostaví podle Benthem Crouwel International a OVA

    20.9.2023
    Jan Štoll

    Vybráno. Čtvrtý kvadrant Vítězného náměstí v Praze 6 bude dostavěn podle návrhu nizozemského a českého studia Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti. Mezinárodní porota soutěže vybírala z pěti finálních návrhů.

    Náměstí se dostavby podle původního návrhu architekta nedočká. „Místo se silným odkazem Antonína Engela bylo těžkým oříškem, podařilo se nám ale společnými silami dostat do Prahy skutečně špičkové světové i české architekty,“ říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Podle vítězného návrhu ve čtvrtém kvadrantu náměstí vznikne multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi. „Vítězný návrh výborně navazuje na velmi dlouho nedokončený úkol. Příští rok to bude přesně 100 let od vzniku urbanistické koncepce Dejvic z pera Antonína Engela a právě Kulaťák na své dokončení čeká už velmi dlouho,“ uvedl CEO skupiny Kaprain Marcel Dostal.

    Novou univerzitní budovu v místě postaví také VŠCHT. Kromě učeben a zázemí pro studenty v ní vzniknou i prostory pro veřejnost či minipivovar. „Líbí se mi, jak vítězný návrh pojímá řešení veřejného prostoru, zahrnuje atraktivní pěší zónu s přímým napojením na metro a vnitřní náměstíčko obklopené obchody a restauracemi,“ řekl ředitel Penta Real Estate Petr Palička.

    Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 se dvěma sály, které má nabídnout prostory pro koncerty, výstavy, divadelní představení, ale i společenské a komunitní akce místních obyvatel. „Pestrá funkční náplň projektu přispívá k atraktivitě místa a podporuje život v celé lokalitě. Jsem rád, že návrh projektu vzešel z otevřené mezinárodní architektonické soutěže,“ konstatoval ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

    Porota zasedala v červnu a následovala debata mezi investorem a architekty o uzavření smlouvy. Podle starosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS), který byl zároveň mezi porotci, by první stavba mohla být hotová za čtyři až pět let.

    Pozemky v této části vlastní především společnost Fourth Quadrant s.r.o., která sdružuje realitní společnosti Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Dalšími vlastníky pozemků jsou Vysoká škola chemicko-technologická, hlavní město Praha a Dopravní podnik hlavního města Prahy. VŠCHT prodala pozemky developerům, za získané peníze postaví novou univerzitní budovu.

    Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925. Jeho urbanistický koncept navrhl Antonín Engel, nikdy ale nebyl dokončen. Změnit to má právě dostavba čtvrtého kvadrantu. Vítězné náměstí mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název „Kulaťák“.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte