Náměstí se dostavby podle původního návrhu architekta nedočká. „Místo se silným odkazem Antonína Engela bylo těžkým oříškem, podařilo se nám ale společnými silami dostat do Prahy skutečně špičkové světové i české architekty,“ říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Podle vítězného návrhu ve čtvrtém kvadrantu náměstí vznikne multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi. „Vítězný návrh výborně navazuje na velmi dlouho nedokončený úkol. Příští rok to bude přesně 100 let od vzniku urbanistické koncepce Dejvic z pera Antonína Engela a právě Kulaťák na své dokončení čeká už velmi dlouho,“ uvedl CEO skupiny Kaprain Marcel Dostal.
Novou univerzitní budovu v místě postaví také VŠCHT. Kromě učeben a zázemí pro studenty v ní vzniknou i prostory pro veřejnost či minipivovar. „Líbí se mi, jak vítězný návrh pojímá řešení veřejného prostoru, zahrnuje atraktivní pěší zónu s přímým napojením na metro a vnitřní náměstíčko obklopené obchody a restauracemi,“ řekl ředitel Penta Real Estate Petr Palička.
Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 se dvěma sály, které má nabídnout prostory pro koncerty, výstavy, divadelní představení, ale i společenské a komunitní akce místních obyvatel. „Pestrá funkční náplň projektu přispívá k atraktivitě místa a podporuje život v celé lokalitě. Jsem rád, že návrh projektu vzešel z otevřené mezinárodní architektonické soutěže,“ konstatoval ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.
Porota zasedala v červnu a následovala debata mezi investorem a architekty o uzavření smlouvy. Podle starosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS), který byl zároveň mezi porotci, by první stavba mohla být hotová za čtyři až pět let.
Pozemky v této části vlastní především společnost Fourth Quadrant s.r.o., která sdružuje realitní společnosti Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Dalšími vlastníky pozemků jsou Vysoká škola chemicko-technologická, hlavní město Praha a Dopravní podnik hlavního města Prahy. VŠCHT prodala pozemky developerům, za získané peníze postaví novou univerzitní budovu.
Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925. Jeho urbanistický koncept navrhl Antonín Engel, nikdy ale nebyl dokončen. Změnit to má právě dostavba čtvrtého kvadrantu. Vítězné náměstí mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název „Kulaťák“.
Zdroj: ČTK