Kultovní a přelomový film Ikarie XB-1, klasika filmové, české sci-fi stále dokáže, co říct

6.10.2019
Karel Dudek
Další fotky

Sci-fi se stávala realitou a bylo třeba posunout hranice. Už ne Měsíc, ale Mars. A co třeba ještě dál? Alfa Centauri? Předlohou k filmu, který okouzlil diváky mnoha zemí, byl román polského spisovatele Stanislava Lema, K Mrakům Magellanovým. Režisér Jindřich Polák nemusel začínat na zelené louce. Svět si dosud dobře pamatoval filmy Karla Zemana. Filmy, ve kterých ožily černobílé rytiny ilustrací Vernerových románů. Poezie na plátně, triky, které se nesnažily hrát si na realitu a o to více byly kouzelnější. Stejně ale jako v kosmonautice, bylo nutné ve filmové tvorbě pokročit dále, dnes bychom řekli, na vyšší level.

Režiséři si pokládali za čest, pokud napsal hudbu pro jejich film. Jeho život se uzavřel však příliš brzy

V roce 1963 už přeci jen bylo možné se opřít o něco více než o vlastní fantazii a tvůrcům filmu Ikarie XB-1 se to podařilo dokonale. Triky, kterým se dnes usmějeme, ale neposmíváme se jim. Jsou šedesát let staré a film vznikl v době, kdy Kubrick o svém filmu 2001 Vesmírná odysea ještě ani nepřemýšlel. Tvůrci filmu se rozhodli ubrat plyn a osekali narudlý nátěr Lemova románu, jak to jen šlo. Díky tomu zde nemusí Štěpánek ani Lukavský zpívat internacionálu, jako posádka knižní předlohy. Herecké obsazení nicméně bylo hvězdné. K výše jmenovaným hercům bychom mohli připojit jména, Smolík, Medřická, Vršťala, Lackovič, Kačírková.

 

Cesta bez návratu. Pioneer 10 je na pouti ke hvězdám už půlku lidského života

Nicméně ani Polák se nevyhnul úlitbě bohům, v podobě setkání s vesmírnou lodí s atomovými zbraněmi z dvacátého století. Zdegenerovaná buržoazní posádka na palubě byla nutností, kterou zřejmě nešlo obejít. Rovněž i zmínka o sebrance, která za sebou nechala Osvětim, Oradour a Hirošimu byla pro schválení filmu kulturní komisí velmi vhodná. Vzhledem k tomu, že si Američané konec filmu upravili podle svého, docela by mě zajímalo, jak se vypořádali s onou zmínkou o Hirošimě a sebrance. Pikantní asociace také vyvolává jméno palubního matematika jménem Anthony Hopkins, kterého ztvárnil František Smolík.

FOTO: Ikarie XB-1

Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1 6Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1  1Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1  2Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1 3Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1  4
Další fotky
Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1 5Ikarie XB-1 - Ikarie- XB1 7

Náklady na celý film byly tehdy skoro šest milionů korun. Dnes úsměvná částka, kterou utratí hlavní filmová hvězda za svoje šminky. V kulisách interiéru rakety byl natočen i dětský film, Klaun Ferdinand a raketa. Film prošel náročnou úpravou a čištěním a dnes je opět ke shlédnutí v té nejvyšší kvalitě. I když je velmi nepravděpodobné, že jsou lidé, kteří jej teprve shlédnou poprvé, je třeba říci, že film je prodchnut humanismem. Zní to možná příliš vznešeně, ale zde neuvidíte ani potoky krve, ani nestvůry, požírající posádku, ani nezranitelné supermany. Film Ikarie XB-1 patří bez přehánění ke klenotům československé, filmové tvorby.Nepřehlédněte