Kultura zase začíná žít, říká moderátor Jiří Zbořil

18.8.2021
Andrea Cerqueirová

Jak se vám po lockdownu podařilo rozjet kulturní akce?

Když jsme si s mou kamarádkou, první československou Popelkou Evičkou Hruškovou po lockdownu sedli nad diář, báli jsme se, že rozjezd bude těžký. Plno kolegů si na to totiž stěžovalo, my to tak ale necítíme. Hned, jak jsme začali domlouvat představení, měli jsme vyprodaný červen. Byli jsme mile překvapeni. Novou sezonu startujeme v září, pořadatelé se ozývají a jsou vstřícní.

Aby ne. Vždyť kultura, ať již v podobě filmů, písniček či třeba online výstav, pomáhala mnohým i v době lockdownu…

Přesně tak. Mrzí mě proto, že se objevily i útoky na umělce. Na to konto se mi líbí vyjádření Hanky Křížkové, která na poznámky, že zpěvačky nedělají nic jiného, než že vylezou na pódium a zpívají, odpovídá, že ať tedy ti, kteří si to myslí, vyhodí televizi, zruší rádia, spálí knížky, nekupují časopisy… Jaký by byl život bez kultury? Nenaplněný, smutný. Je třeba uvědomit si, že například práce zpěvačky nespočívá jen v tom, že vyjde na jeviště v krásných šatech, někdo přece musí k písničce složit hudbu, napsat text, kapela musí písničku nahrát, zpěvačka ve studiu natočit, zvukař sestříhat… Je na tom tolik práce, že ty krásné šaty na jevišti jsou to poslední.

Odolena Voda je kousek od Prahy, ale je to úplně jiný svět, říká moderátor a muzikálový herec Jiří Zbořil

A výsledek lidem pomáhá…

Co plno lidí udělá, když jim není dobře na duši? Nalije si sklenku vína, pustí si písničku, snaží se dostat emoci ven. Kultura je zkrátka potřeba, je důležité mít kolem sebe kultivované lidi. Herečka Gabi Vránová měla dva krásné citáty: „Básník je ve všech skrytý v nás, jen míra milosti je různá.“ a „Poezie není jen v knížkách, je i v zakouřené hospodě.“ Stačí přece do putyky jen přijít a vnímat atmosféru, která může mít svoje kouzlo. Poezie jsou nejen básničky, ale i hezké sluníčko nebo hezký strom.

S Gabrielou Vránovou vás pojilo letité přátelství, spolupracovali jste spolu. Jak na ni vzpomínáte?

Chybí! V mém životě znamenala strašně moc, co se týče profese a hlavně lidství. Mám však pocit, že tu ve spoustě znacích stále je.

S kým nyní spolupracujete?

Zůstávám věrný Divadlu Evy Hruškové a Jana Přeučila, s nímž jezdíme s pohádkami. Rád spolupracuji s Heidi Janků, Marcelou Březinovou, mám rád Jitku Molavcovou nebo Moniku Absolonovou. Abych to shrnul – s lidmi lidsky bezkonfliktními a charakterově pevnými. S těmi, kteří nemají afekty a móresy.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte