Kulturní památka, která byla kvůli vedení pražského magistrátu zbourána. Před 91 lety se na Štvanici odehrál první hokejový zápas

17.1.2022
Jaroslav Svoboda

Zimní stadion na pražské Štvanici byl prvním stadionem, který měl umělou ledovou plochu na území tehdejšího Československa. Právě zde poprvé vyhrál československý národní tým mistrovství světa. Stadion byl v roce 2000 vyhlášen kulturní památkou, ovšem už v roce 2011 byl kvůli havarijnímu stavu zbourán.

První hokejový zápas se na Štvanici odehrál přesně před 91 lety, tedy 17. ledna 1931. Proti sobě se tehdy postavily týmy LTC Praha a Manitoba University Graduates z Kanady. Kanadský tým tehdy vyhrál 2:0. Stadion byl ale tenkrát otevřen zatím jen provizorně. Samo otevření prvního stadionu s umělou ledovou plochou bylo však unikátní, bohužel v tom špatném slova smyslu. Češi a později Čechoslováci měli už pět titulů mistrů Evropy, vlastní stadion však neměli. To bylo tenkrát unikátní. Nabízí se paralela k dnešní době a Martině Sáblíkové. Tehdejší hokejisté se však na rozdíl od Sáblíkové nakonec dočkali.

Hokejové kartičky a pogy. Zábava devadesátek už vymizela

A tak bylo v roce 1929 rozhodnuto o stavbě stadionu. Autorem návrhu stavby byl Josef Fuchs, chladírenské zařízení dodaly Brněnské strojírny. To bylo údajně schopné za dvě hodiny vyrobit až 4 cm silný led.

Stadion postupně hostil čtyři mistrovství světa v ledním hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959. Naši navíc na všech těchto turnajích získali medaili. V roce 1956 byl stadion kvůli mistrovství Evropy v basketbalu žen zastřešen.

Z klubové historie Štvanici využívalo hned několik klubů. Ze začátku to byl především LTC Praha, ale v 50. letech pak sloužil dokonce pěti různým klubům. A byl to právě výběr pražských mužstev, který se na Štvanici 11. února 1955 utkal se švédským klubem Leksand IF před televizními kamerami. Stalo se tak poprvé v historii.

V roce 1968 byl stadion opraven, ale ani to nezabránilo tomu, že jednotlivé součásti hokejového stánku byly postupně uzavírány. Tomu se pokusilo udělat přítrž občanské sdružení APeX CLUB, které bylo od roku 1998 nájemcem celého stadionu a z vlastních zdrojů jej znovu zprovoznilo. V roce 2000 pak byl stadion vyhlášen kulturní památkou, ale pak přišla v roce 2002 velká povodeň a stadion byl v dezolátním stavu. I napodruhé se ale občanskému sdružení APeX CLUB podařilo obnovit provoz. Hlavní město Praha pak ale v roce 2008 bez uvedení důvodů ukončilo nájemní smlouvu a díky tomuto kroku stadion dál chátral až byl v roce 2011 stržen. Důvody tehdejšího vedení Prahy pro takto barbarský krok jsou dosud neznámé a už se je vysvětlit asi ani nikdy nepodaří.


Témata:

Nepřehlédněte