24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Kuriózní počátky MHD u nás. Fungovala v Brně, jednoduše, spolehlivě a bez kol

Další fotky

Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle jejích pokynů. Jízdní řád neznala. A, kupodivu, nepotřebovala ani kola. Cestující přenášeli z místa na místo nosiči v nosítkách. Nepatřila však mezi nejlevnější. Spíš naopak.

Reklama

Na nápad, aby se lidé dostali bez námahy tam, kam potřebují bez investice do nosítek a nosičů a ještě na tom vydělat, přišel brněnský občan Andreas Eberhardt Girod 20. července 1708. Ten den totiž dostal od města Brna povolení, aby mohl provozovat „dopravu“ osob pomocí osmi nosítek po městě. Stanoviště byla určena takto: čtyři nosítka na Zelném trhu a čtyři v jeho domě na dnešním náměstí Svobody. Městská rada k tomu vydala pravidla – za cestu z jednoho místa na druhé ve městě (nezáleželo na vzdálenosti) – 8 krejcarů; hodina čekání – 6 krejcarů; cesta na mši (byla zvýhodněna) – 3 krejcary a cesta mimo město, za hradby už byla s přirážkou, tedy dražší. Nebyla to také služba pro každého. V té době třeba týdenní mzda tovaryše činila 7 krejcarů.

Senior taxi vozí lidi na Zbraslavi na pietní místa

Andreas Eberhard Girod (1675 – 1755/1763), jak jeho jméno napovídá, se narodil ve Francii. Jeho otec Johan Gaspar Girord odešel z Nancy do švábského hrabství Nellenburg po zabrání Lotrinska vojskem francouzského krále Ludvíka XIV. Prodal rodový majetek a přestěhoval se na Moravu. Měl dva syny, starší byl určen pro vojenskou kariéru, mladší Andreas se stal ranhojičem.

Střípky z historie Kladna: Koňské povozy nahradily taxíky, pak jezdily ulicemi mandelinky

V době, kdy Andreas žádal o licenci na nosítka, provozoval v Brně lékařskou praxi jako chirurg (předtím jako ranhojič) a roku 1715 byl jmenován moravským zemským chirurgem s ročním platem 100 zlatých. Nosítkovou službu možná zřídil i s myšlenkou na snazší dopravu nemocných do své ordinace a domů a provozoval k všeobecné spokojenosti až do své smrti. Po jeho smrti přešla všechna privilegia na jeho druhou manželku Terezii. Andreasovy dcery vzešlé z tohoto manželství již nežily.

5 nejhorších tramvajových zastávek v Praze. Co je na nich špatně?

Ovšem o právo provozovat „nosítka“ měla také zájem Girodova dcera z prvního manželství Anna Walburga, provdaná Haschová. Spor však skončil pro obě strany prohrou. Podle dvorského dekretu ze 6. dubna 1776 bylo rozhodnuto, že povolení se vztahovalo pouze na konkrétní osoby, z nichž žádná už v té době nežila, a protože je nepřenosné a nezděditelné, nemůže tuto službu nadále provozovat ani jedna z dam, ani jiný člen Girodovy rodiny.

FOTO: Nosítková služba Brno

Nosítková služba Brno - Královská nosítka – Bereme seNosítková služba Brno - Dámská nosítka do zahrad – judith-for-joy.blogspotNosítková služba Brno - Poštovní známka Malta 1997 – historická nosítka – aukro.czNosítková služba Brno - Zrestaurovaná dvousedadlová nosítka z Velkých Losin – deníkNosítková služba Brno - Slavnostní otevření expozice historických kočárů, saní a nosítek Zapřažená krása v Jízdárně Pražského hradu – www.deník.cz
Další fotky
Nosítková služba Brno - Nosítka pro nedospělou princeznu . Turistika.czNosítková služba Brno - Královská nosítka – Nepál – StoplusjednickaNosítková služba Brno - Náměstí Svobody, Beno – nformuji.czNosítková služba Brno - Brno – Zelný trh – Brno

Trochu s podivem zůstává, že jinak zřejmě prakticky orientovaný Andreas Girod řadu let setrval u provozu nosítek a nenapadlo ho např. službu zmodernizovat zavedením nějakého dopravního prostředku s koly, třeba něčeho jako je rikša.

Před 1 hodinou
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama