• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kutná Hora hledá možnosti, jak ovlivnit živelnou výstavbu ve městě

  6.7.2023
  Doris Drienová

  Kutná Hora chce vytvořit regulační plán, podle nějž se bude řídit další rozvoj města. Jeho příprava zabere rok, možná déle. Radnice nyní nemá mnoho možností, jak živelnou výstavbu ve městě ovlivnit.

  Velký developerský projekt vzniká například v části Malín, město s investorem jedná o zajištění občanské vybavenosti. Zlepšení si do budoucna slibuje právě od nově chystaného dokumentu, řekl starosta Lukáš Seifert (ODS).

  „Zadal jsem tvorbu regulačního plánu, je to věc, která bude trvat minimálně rok, spíš déle. Máme územní plán, který fakticky neobsahuje žádné regulativy mimo vytyčených území. Tohle nám umožní, aby se do takových projektů vstupovalo pouze s plánovací smlouvou s městem. Je to naprosto standardní nástroj, který se využívá v Praze a kolem Prahy a ve všech městech zasažených velmi intenzivní výstavbou,“ uvedl Seifert.

  V Malíně mají vzniknout bytové domy až o 13 podlažích zhruba pro 1000 obyvatel, rozestavěno je tam také několik řadových domů. „Pokud někdo plánuje výstavbu bytů, které by znamenaly navýšení počtu obyvatel města o pět procent a navýšení počtu obyvatel Malína o 100 procent, tak se musí podílet na zajištění občanské vybavenosti města,“ míní starosta.

  Majitel developerské společnosti Marlo Martin Louda Deníku sdělil, že firma je ochotná podílet se na rozvoji občanské vybavenosti. Jednou z možností je například výstavba školky, kterou by investor po dokončení daroval městu. Pokud by se tak nestalo, je ochotný zavázat se k finančním kompenzacím.

  Další výstavba v Kutné Hoře se chystá také na Šipší a na místě bývalého velkoobchodu Lekkerland. Staví se i v Kouřimské ulici poblíž nemocnice. Podle Seiferta je potřeba zajistit dostupnost služeb, ambulantní péči i dostatek kapacit ve školách a školkách.

  Poptávka po bytech a parcelách pro výstavbu rodinných domů je ve Středočeském kraji tradičně vysoká, v některých městech vzniká i více developerských projektů zároveň. Zájem není jen o byty a domy, ale také o stavební parcely.

  V Kutné Hoře se podle Seiferta v minulosti upřednostňovala bytová výstavba a zájemci o stavbu rodinných domů se musejí poohlížet jinde. Část mladých lidí proto z města odchází a staví si domy v okolních obcích, třeba v Nových Dvorech, Žehušicích či Křeseticích. Kutná Hora má kolem 20.000 trvale hlášených obyvatel, v poslední době jejich počet přes veškerou výstavbu mírně klesl. Podle starosty je ale skutečný počet o něco vyšší.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte