Kutná Hora o víkendu ožije gotickou slavností Královské stříbření

Souboje rytířů na koních, historický jarmark, divadlo, středověký kolotoč nebo ohňostroj jsou na programu Královského stříbření, které se koná o víkendu v Kutné Hoře.

Sedmadvacátý ročník gotické slavnosti návštěvníky přenese do roku 1398, kdy bylo někdejší královské horní město na vrcholu prosperity, informovala za pořadatele Edita Dvorská z Českého muzea stříbra.

Tradiční akce, při níž Kutnou Horu navštíví král Václav IV. se svým dvorem, se letos bude konat u chrámu svaté Barbory a v zahradách a na nádvoří Jezuitské koleje. V sobotu se mohou návštěvníci těšit na středověkou hudbu, ochotnická představení, žonglování, divadélko pro děti, šermířské souboje i velké turnajové klání na koních. Večer je plánována svatojánská dvorská slavnost, na kterou dorazí král s královnou a dvořany v průvodu s pochodněmi.

Nedělní program začne tradiční stříbrnou mší, která bude přístupná všem včetně návštěvníků bez vstupenek. Následovat budou taneční a hudební vystoupení, šermířské souboje, žonglování, divadlo nebo turnaj v koulené. Odpoledne je plánováno shromáždění hornictva a přísaha nově zvolených starších cechů, výcvik jízdy na koni nebo ponožková bitva.

Po celý víkend bude otevřen jarmark s rukodělným zbožím. Pro děti bude připraveny středověký kolotoč a střelnice. Za horkého počasí se bude hodit i středověká lazebna s koupelemi a masážemi. Tradičně budou přítomni také sokolníci a letos nově představí své řemeslo a nástroje kat.

Královské stříbření je podle pořadatelů jedinečné tím, že není pouhou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími, ale dává návštěvníkům příležitost obléknout si vlastní dobový kostým a pomyslně vstoupit do historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů. Nenásilnou formou také seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše.

Na akci každoročně přijíždějí tisíce návštěvníků, nemalý podíl tvoří malé děti a mladí lidé. „Každým rokem se zvyšuje i procento návštěvníků ze zahraničí,“ uvedla ředitelka Českého muzea stříbra Světlana Hrabánková.

Zdroj: čtk

Festival Landscape vyzývá k hledání pražské divočiny. Zahájí jej na Vítkově skupina J.A.R.

Včera, 17:53
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
Včera, 17:30
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Včera, 16:00
Čekankový puk je buď bílý, nebo nafialovělý. Oba druhy se náramně hodí jako přílohy do...
Včera, 14:00
Chtěl přinést zemi klid, přál si být spravedlivým císařem a prvních pět let jeho vlády...
Včera, 13:55
Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem...
Včera, 11:30
Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner...
Včera, 10:00
Vedle jógových cviků si někdy můžete vyzkoušet také tibetské. Sestava s názvem pět tibeťanů byla oblíbená...
Včera, 08:00
Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit...
23.1.2020
Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce...
23.1.2020
Polovinu života strávil ve vězení, respektive v psychiatrické léčebně, která zabírá jedno křídlo věznice. Společně...
Reklama