Den boje za svobodu a demokracii si připomněla 17. listopadu 2022 i Kutná Hora: Slavnostní zvoněním svatobarborských zvonů, položením květin, proslovy (mimo jiné i u pomníku TGM před Vlašským dvorem), vystoupeními místních středoškoláků a řadou dalších akcí. Vysoká účast studentů byla jistě zapříčiněna i připomínkou první z obětí německé okupace, studenta Jana Opletala, zavražděného v souvislosti s protinacistickou demonstrací 28. 10. 1939.
Od Sametové revoluce letos uběhlo 33 let, což je jistě důvod k zastavení v překotném proudu událostí, k přemýšlení nad řadou znepokojivých otázek: Udělali jsme vše tak, aby byly ideály Listopadu 1989 naplněny? Byly miliardové krádeže a dokonce vraždy opravdu nezbytnou daní za přechod od diktatury ke svobodě? Jsou nevyhnutelné žabomyší vojny, prosazování osobních zájmů, neoprávněné obohacování jedinců? Nevítězí i u nás – tak jako mnohde ve světě – materiální požadavky nad duchovními, jež přece k změně systému neodmyslitelně patřily?
Symbolicky i doslova získala Kutná Hora prostor, který k hledání odpovědí může sloužit téměř ideálně. Právě o státním svátku 17. 11. 2022 byla v podvečer slavnostně odhalena Lavička Václava Havla – za přítomnosti politiků, vedení města, studentů, oficiálních hostů i mnoha řadových občanů (kteří se nenechali odradit nepříliš přívětivým počasím), v místech, kde končí náměstí Komenského a odbočuje Vysokostelská ulička.
Sbírka na Lavičku Václava Havla v Kutné Hoře byla vypsána v roce 2015 a do jejího ukončení v září 2022 bylo vybráno 248 340 Kč (zbývající peníze k celkové pořizovací částce šly z rozpočtu města). První Lavička Václava Havla je od roku 2013 ve Washingtonu, dohromady je jich po světě rozmístěno 46.
I ta kutnohorská má tradiční podobu, jejímž autorem je architekt Bořek Šípek: Dvě křesla, spojená kulatým stolem, jehož středem roste lípa – český národní strom. Až k ní zamíříte, nechte si projít hlavou citát T. G. Masaryka, jehož poselství se Václav Havel snažil naplňovat: „Státy se udržují týmiž ideály, z nichž vzešly…“