Bleší trh mezi stromy. Více než o nákup jde o setkávání lidí

V neděli 16. května odpoledne ožil park v Kutné Hoře Na Náměti událostí s názvem Bleší trh mezi stromy. Pořadatelem byla rodina Žáčkových se souhlasem Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora. Nešlo jen o prodej různých přebytečných věcí, lidé se příjemně bavili. Nabídnut byl i kulturní program s duchovním přesahem.

Hlavní organizátorkou akce byla paní Soňa Žáčková s dcerami. Požádali majitele pozemku,  kutnohorské arciděkanství o možnost využít tento prostor nekomerčním způsobem pro událost, jejímž hlavním cílem bylo setkávání lidí. Po technické stránce byla akce dobře připravena, byly zajištěny i toalety a stánky s občerstvením. Prodejci měli za úkol přinést si jen deku a své věci. Počasí naštěstí popřálo, nikdo nemusel předčasně balit.

Prodej přebytečných věcí z domácností formou blešího trhu byl hlavním nástrojem k tomu, aby se lidé potkali. Součástí odpoledne byl i koncert mladých varhaníků Zuzky Prknové a Vítka Karely v kostele Matky Boží Na Náměti, následovala možnost prohlídky kostela s komentářem Ondřeje Holého. Škoda, že koncert měl malou návštěvnost, zazněly kromě jiného i známé duchovní velikonoční písně, hudba vytvářela něžnou a  radostnou atmosféru.

FOTO: Bleší trh mezi stromy

Bleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromy

Park Na Náměti vznikl v roce 1961 na místě původního hřbitova. Pro některé občany je stále citlivé, využívání původního hřbitova jako parku, ať už pro hry dětí nebo pro podobné akce. V nedávné době byly exhumovány ostatky z původního hřbitova, na celém území se nyní nachází poslední hrob a to hrob rodiny Wroclavských. Pro zajímavost zde uvádíme, že přímo v kostele je hrob známého barokního malíře Petra Brandla.

„I my jsme o vhodnosti místa přemýšleli,“ přiznala jedna z organizátorek Zuzana Žáčková, která patří k mladší generaci. „Pochybnosti jsme však překonali, když jsme dostali svolení z arciděkanství a když jsme si uvědomili přínos akce. Radost lidí, kterou zde vidíme, nás v tom jenom utvrzuje. V našem rodě jsme měli starožitníka, víme, že věci s časem získávají novou hodnotu a stojí za to, aby našly uplatnění.“

Celá akce byla nezisková, často docházelo i ke směně věcí – kousek za kousek. Neprodané věci bylo možné odevzdat na stánku místní charity, případně přispět na její veřejnou sbírku.

 

 

 

 

Dvořákův festival Kutná Hora
11.7.2021
V rámci 63. ročníku Dvořákova festivalu se v sobotu 10. 7. 2021 konal v kostele...
Kapela Outstanders
21.6.2021
V kutnohorském veřejném prostoru se najde celá řada výstav a kulturních akci, jakými jsou např....
1.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kostel sv. Bonifáce Lochy
1.6.2021
V pátek 28. května Noc kostelů otevřela řadu sakrálních objektů široké veřejnosti a nabídla zajímavé...
Vítání ptačího zpěvu
7.5.2021
Zpěvné opeřence nezajímá, že lidstvo prožívá pandemii a musí respektovat řadu omezení. I ornitologové musejí...
5.5.2021
Městys Suchdol uzavřel smlouvu na podezřelý převod vlastního vodovodu v hodnotě 23 milionů korun na...
25.4.2021
760 kg potravin a drogerie vybraných při sobotní sbírce v Kutné Hoře dokazuje, že lidé...
24.4.2021
Neobvyklým způsobem se připomíná vypálení kláštera a kostela v Sedlci u Kutné Hory červeně rozsvíceným...
22.4.2021
Kutná Hora je připravena na letošní turistickou sezonu, nad pořádáním některých akcí se ale vznáší...
Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
Reklama