Kutná Hora odebrala čestná občanství Gottwaldovi a Zápotockému

Kutná Hora odebrala čestná občanství bývalým komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému. Rozhodli o tom minulý týden městští zastupitelé, proti byli zástupci KSČM.

Podle radního za Piráty Štěpána Drtiny, který návrh předložil, není důvod, aby čestnými občany Kutné Hory byly osobnosti patřící mezi hlavní strůjce totalitního režimu. Pro odebrání občanství zvedlo ruku 19 z 27 zastupitelů, pět se zdrželo, jeden nehlasoval a dva byli proti.

„Smyslem čestného občanství by měla být zásluha o rozvoj vlasti a samotného města v různých oblastech. Zde tomu tak evidentně nebylo,“ řekl Drtina. Zároveň odmítl, že by šlo o přepisování historie.

Starosta Josef Viktora (ANO) dodal, že Gottwald dostal čestné občanství v roce 1946 a ke Kutné Hoře neměl žádný vztah ani město nenavštívil. Obdobné to podle něj bylo u Zápotockého. Podle starosty oba získali čestná občanství v souvislosti s politickou situací a poválečnými náladami ve společnosti.

Zastupitel za KSČM Milan Krčík označil za trapné, že se čestné občanství odebírá politikům po tak dlouhé době. Čestnými občany Kutné Hory se podle něj navíc v minulosti stali i další lidé, kteří neměli k městu bližší vztah. „Antonín Zápotocký sem několikrát zajel, dokonce tady i chviličku pobýval,“ namítl Krčík. Podle Drtiny však to, kdy bylo čestné občanství uděleno, nijak nesnižuje odpovědnost bývalých prezidentů za jejich činy.

Prvního československého komunistického prezidenta Gottwalda zbavili v uplynulých letech čestného občanství v mnoha českých a moravských městech, mimo jiné ve Vyškově, pod nějž nyní patří Gottwaldovy rodné Dědice. Minulý týden tak učinili také zastupitelé v Krnově. Jiná města Gottwaldovi naopak čestné občanství ponechala. Nejčastěji s odůvodněním, že nechtějí opravovat historii. Ve středních Čechách před čtyřmi roky odebraly Gottwaldovi čestné občanství také Úvaly u Prahy. Zápotockého v minulosti zbavila téhož titulu například Plzeň.

ČTK

Včera, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
6.8.2020
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
5.8.2020
Kutná Hora se ocitla v centru zájmu v důsledku dalšího výskytu koronavirové nákazy v okolí....
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
3.8.2020
Otevření parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře plánuje radnice na přelom léta a podzimu....
27.7.2020
Osm metrů hlubokou středověkou studnu a další pozůstatky starší zástavby našli archeologové při záchranném výzkumu...
15.7.2020
Zprávy o církvickém ohnisku koronaviru mají nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře. Provozovatelé...
8.7.2020
Za necelé tři měsíce své existence pomohl Fond pro Kutnohorsko desítkám dětí a jejich rodin...
7.7.2020
Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a...
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
Reklama