Letošní ročník Tříkrálové sbírky na Kutnohorsku proběhl trochu netradičně

statické tříkrálové pokladničky

Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv. statických pokladniček Vzhledem k tomu, že koledníci letos nemohli vyjít do ulic, probíhá současně až do 30. dubna i ONLINE KOLEDA na www.trikralovasbirka.cz. Jak si dosud vedla Oblastní charita Kutná Hora vám přiblížíme v následujícím textu.

Oblastní charita Kutná Hora působí na území Kutnohorsko-poděbradského vikariátu, což je území zhruba od Chotěšic u  Městce Králové až po Pertoltice u Zruče nad Sázavou. Některé terénní služby mají přesah i mimo tento rámec.

Obvykle se do této sbírky zapojují desítky obcí a stovky koledníků. Letos tomu bylo jinak. Sbírka proběhla do tzv. statických pokladniček umístěných v kostelech, lékárnách, obchodech ve městech i na venkově. Celkem se podařilo umístit 117 pokladniček v 37 obcích a městech. Výnos z těchto pokladniček činí 292 011 Kč, za což jsou organizátoři velmi vděční. Asi nikoho nepřekvapí, že nejvyšší výtěžky vykázaly pokladničky v chrámu sv. Barbory a v sedlecké katedrále. Pro úplnost dodáváme, že kostely nejsou otevřeny pro turisty, pouze pro bohoslužby.

Je Kutná Hora jako Šípková Růženka? Město se během doby covidové zastavilo

Přičteme-li k k výnosu statických pokladniček dosavadní výnos ONLINE KOLEDY jedná se v tuto chvíli o celkovou částku 393 928 Kč. Což je ve srovnání s předchozím rokem 45,5 %. (v roce 2020 činil výtěžek rekordních 865 640 Kč.)

Výnos sbírky má být použit zejména na  na osobní automobil pro terénní programy středisek Atrium a Racek, která působí v Kutné Hoře a okolí. Poskytují služby lidem ohroženým sociálním vyloučením a lidem bez domova. Dále na provoz dobrovolnického centra, které vysílá dobrovolníky do nemocnic a zařízení sociální péče v Kutné Hoře a Čáslavi, organizuje i jednorázovou dobrovolnickou pomoc, což se osvědčilo například v době první vlny pandemie. Menší část výtěžku je plánována na projekty v Indii: kvalifikační kurzy pro nevyučené a nezaměstnané mladé lidi a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore, podpora nemajetných školáků a vysokoškolských studentů v oblasti Belgaum.

scéna Kutnohorská havířina - Vlašský dvůr

Kutnohorští ochotníci zpestřili covidovou atmosféru po svém

Podrobné informace jak o veškerých záměrech sbírky, tak o tom, kde byly pokladničky umístěny a další zajímavosti jsou k dispozici na webové stránce Oblastní charity Kutná Hora.

Tříkrálová sbírka, ale není jen sbírkou peněz. Má ve vánočním čase připomínat radostnou zvěst a přinést požehnání. Proto v kostelech byly k dispozici i svěcené křídy, aby si každý mohl podle své chuti požehnání na dům napsat. Koleda je i významnou výchovnou a společenskou akcí. Mnozí malí koledníci litovali, že letos nemohou do ulic vyjít. Dělali si doma papírové koruny, zpívali u stromečku a některé maminky pro ně přichystaly i drobné sladké „benefity“, které si jinak králové nosí od dobrých lidí.

Doufejme že se v roce 2022 ulice zase zaplní malými i velkými králi a radostným zpěvem.

Vítání ptačího zpěvu
7.5.2021
Zpěvné opeřence nezajímá, že lidstvo prožívá pandemii a musí respektovat řadu omezení. I ornitologové musejí...
5.5.2021
Městys Suchdol uzavřel smlouvu na podezřelý převod vlastního vodovodu v hodnotě 23 milionů korun na...
25.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.4.2021
760 kg potravin a drogerie vybraných při sobotní sbírce v Kutné Hoře dokazuje, že lidé...
24.4.2021
Neobvyklým způsobem se připomíná vypálení kláštera a kostela v Sedlci u Kutné Hory červeně rozsvíceným...
22.4.2021
Kutná Hora je připravena na letošní turistickou sezonu, nad pořádáním některých akcí se ale vznáší...
Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
12.3.2021
Bezprostřední okolí Kutné Hory se potýká nejen s klasickým jarním blátem, ale jako každoročně i...
5.3.2021
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje vstup Městyse Suchdol do Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Ten...
4.3.2021
Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a...
Reklama