Letošní ročník Tříkrálové sbírky na Kutnohorsku proběhl trochu netradičně

statické tříkrálové pokladničky

Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv. statických pokladniček Vzhledem k tomu, že koledníci letos nemohli vyjít do ulic, probíhá současně až do 30. dubna i ONLINE KOLEDA na www.trikralovasbirka.cz. Jak si dosud vedla Oblastní charita Kutná Hora vám přiblížíme v následujícím textu.

Oblastní charita Kutná Hora působí na území Kutnohorsko-poděbradského vikariátu, což je území zhruba od Chotěšic u  Městce Králové až po Pertoltice u Zruče nad Sázavou. Některé terénní služby mají přesah i mimo tento rámec.

Obvykle se do této sbírky zapojují desítky obcí a stovky koledníků. Letos tomu bylo jinak. Sbírka proběhla do tzv. statických pokladniček umístěných v kostelech, lékárnách, obchodech ve městech i na venkově. Celkem se podařilo umístit 117 pokladniček v 37 obcích a městech. Výnos z těchto pokladniček činí 292 011 Kč, za což jsou organizátoři velmi vděční. Asi nikoho nepřekvapí, že nejvyšší výtěžky vykázaly pokladničky v chrámu sv. Barbory a v sedlecké katedrále. Pro úplnost dodáváme, že kostely nejsou otevřeny pro turisty, pouze pro bohoslužby.

Je Kutná Hora jako Šípková Růženka? Město se během doby covidové zastavilo

Přičteme-li k k výnosu statických pokladniček dosavadní výnos ONLINE KOLEDY jedná se v tuto chvíli o celkovou částku 393 928 Kč. Což je ve srovnání s předchozím rokem 45,5 %. (v roce 2020 činil výtěžek rekordních 865 640 Kč.)

Výnos sbírky má být použit zejména na  na osobní automobil pro terénní programy středisek Atrium a Racek, která působí v Kutné Hoře a okolí. Poskytují služby lidem ohroženým sociálním vyloučením a lidem bez domova. Dále na provoz dobrovolnického centra, které vysílá dobrovolníky do nemocnic a zařízení sociální péče v Kutné Hoře a Čáslavi, organizuje i jednorázovou dobrovolnickou pomoc, což se osvědčilo například v době první vlny pandemie. Menší část výtěžku je plánována na projekty v Indii: kvalifikační kurzy pro nevyučené a nezaměstnané mladé lidi a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore, podpora nemajetných školáků a vysokoškolských studentů v oblasti Belgaum.

scéna Kutnohorská havířina - Vlašský dvůr

Kutnohorští ochotníci zpestřili covidovou atmosféru po svém

Podrobné informace jak o veškerých záměrech sbírky, tak o tom, kde byly pokladničky umístěny a další zajímavosti jsou k dispozici na webové stránce Oblastní charity Kutná Hora.

Tříkrálová sbírka, ale není jen sbírkou peněz. Má ve vánočním čase připomínat radostnou zvěst a přinést požehnání. Proto v kostelech byly k dispozici i svěcené křídy, aby si každý mohl podle své chuti požehnání na dům napsat. Koleda je i významnou výchovnou a společenskou akcí. Mnozí malí koledníci litovali, že letos nemohou do ulic vyjít. Dělali si doma papírové koruny, zpívali u stromečku a některé maminky pro ně přichystaly i drobné sladké „benefity“, které si jinak králové nosí od dobrých lidí.

Doufejme že se v roce 2022 ulice zase zaplní malými i velkými králi a radostným zpěvem.

Dnes, 13:30
Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a...
Zámek ve Zruči nad Sázavou
18.2.2021
V době šíření koronavirové infekce pomáhají psychice i imunitě procházky na čerstvém vzduchu. Příjemnou procházku...
3.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.2.2021
Náročná doba zastavila kulturní život všude na světě. Není divu, že i akce připravené k...
18.12.2020
Za krajně nejasných okolností odhlasovali zastupitelé městyse Suchdol 17. prosince převod 2 milionů korun, vodovodu,...
13.12.2020
Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a...
Středisku Atrium sídlí v bývalé školce
11.12.2020
Oblastní charita Kutná Hora, největší nezisková organizace na Kutnohorsku, působí již více než čtvrt století....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Kutnohorské informační centrum
24.11.2020
Informačním centrem roku se za Středočeský kraj stalo kutnohorské „íčko“, které zvítězilo z celkového počtu...
24.11.2020
Obyvatele městyse Suchdol v okrese Kutná Hora čeká nejspíše citelné zdražení vody. Postup města, kdy chce...
23.11.2020
Podezřelé okolnosti převodu vodovodu a kanalizace, který je v majetku obce Suchdol v okrese Kutná...
Reklama