Podezřelý převod vodovodu v Suchdole má pokračovat

Podezřelé okolnosti převodu vodovodu a kanalizace, který je v majetku obce Suchdol v okrese Kutná Hora, neberou konce. V úterý 24. listopadu mají suchdolští zastupitelé opět rozhodovat o jeho převodu do majetku Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Opět bez potřebných dokumentů.

Za převedený majetek má městys obdržet akcie vodohospodářské společnosti. Ve veřejné části obchodního rejstříku už přibyl Notářský zápis z představenstva vodárny, ve kterém je popsáno ocenění rozsáhlých majetků a peněžitých vkladů obce Suchdol.

„Představenstvo společnosti Vodohospodářská společnost Vrchlice – Maleč, a.s., schválilo ocenění následujících peněžitých vkladů: … e) Vklad městyse Suchdol, IČO: 00 23 64 62, – peněžitý vklad ve výši 2. 323. 662,– Kč na rekonstrukci ČOV Suchdol. Ocenění peněžitého vkladu: 2. 323. 662,– Kč, emisní kurs jedné akcie: 6. 213,– Kč, počet akcií: 374 kusy, emisní kurs všech akcií: 2. 323. 662,– Kč,“ uvádí notářský zápis.

Sama vodárna přitom akcie odkupuje za cenu řádově nižší. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách vodárny.

„Je přinejmenším zvláštní, že společnost Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč, dnes vykupuje své akcie za cenu maximálně 750 Kč za kus, čímž do značné míry ovlivňuje jejich tržní cenu, přičemž současně obcím nabízí své akcie za devítinásobek dané ceny. Neměl by Městys Suchdol obdržet za daný peněžitý vklad, a ostatně i za nepeněžitý vklad, podstatně více akcií, než kolik mu nyní nabízí Vodohospodářská společnost Vrchlice-Maleč,“ napsal advokát Jan Seidel vedení obce.

Podle něj je zřejmé, že přiměřenost emisního kurzu, tedy kolik akcií za svůj majetek Suchdol dostane, dokáže posoudit jenom znalec v odpovídajícím oboru.

„Vycházím z toho, že obezřetně jednající zástupci a zastupitele Městyse Suchdol již tento znalecký posudek nechali vypracovat,“ dodává Seidel.

Jenže městys takový posudek nemá a neví tak, zda za svůj majetek dostane, co má.

„Městys Suchdol uvádí, že znalecký posudek, který by se zabýval žadatelem specifikovanou problematikou (posouzením přiměřenosti emisního kurzu), dosud nebyl městysem Suchdol zadán, a tedy ani zpracován,“ uvedla starostka Jana Rychlíková.

„Nemusím asi připomínat, že pokud by při znalosti výše uvedených skutečností vypracování znaleckého posudku na určení přiměřenosti počtu nabízených akcií za vkládaný majetek nebylo zadáno, těžko by mohlo být konstatováno, že zástupci Městyse postupovali při nakládání s veřejným majetkem s péči řádného hospodáře,“ dodává Seidel s připomínkou, že z takového jednání vyplývá odpovědnost za škodu.

Co si o převodu myslí zastupitelé není zřejmé. Z oslovených reagoval Karel Kopeček z Finančního výboru.

„Svoje názory sděluji občanům zásadně na jednáních zastupitelstva a ne přes média. Jistě chápete, že mají právo je nejprve slyšet a pak teprve číst,“ uvedl.

Z Kontrolního výboru města se ozývá pouze mlčení.

Připomeňme, že to není poprvé, co se má v Suchdole rozhodovat o převodech rozsáhlých majetků obce bez znaleckého posudku.

Zastupitelé Městyse Suchdol měli na zasedání 8. října hlasovat o převodu vodovodu a kanalizace do majetku Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Jenže znalecký posudek, od kterého se odvíjí cena vodovodu pro převod, si nenechal udělat s péčí řádného hospodáře městys ale vodohospodářská společnost (VHS), která má majetek získat. Přitom právě oceněná hodnota významně ovlivní množství akcií vodohospodářské společnosti, které Suchdol za svůj majetek dostane.

„My máme znalecký posudek, ale ten si zadala VHSka, ne my. Já nejsem odborník na realizace, ale na druhý pohled mě zaráží, když vezmu cenu pořizovací a cenu obvyklou. Jestli by nestálo za to, mít ještě oponentní nebo prostě náš posudek, když už se máme rozhodovat o desítkách milionů, tak abychom si byli jistí, že cena odpovídá tomu, co nám znalci doporučují,“ řekl jeden ze zastupitelů městyse.

Proč si městys nenechal udělat vlastní posudek tak, aby se vedení včetně zastupitelstva, mohlo kvalifikovaně rozhodnout o tom, jaký majetek vlastně převede, odmítla starostka Jana Rychlíková na zastupitelstvu vysvětlit.

Zastupitelé tak nakonec odhlasovali, že si městys nechá zpracovat konkurenční znalecký posudek. Jestli už jej mají, není zřejmé, starostka Rychlíková jako obvykle zarytě mlčí.

Zámek ve Zruči nad Sázavou
18.2.2021
V době šíření koronavirové infekce pomáhají psychice i imunitě procházky na čerstvém vzduchu. Příjemnou procházku...
statické tříkrálové pokladničky
4.2.2021
Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv....
3.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.2.2021
Náročná doba zastavila kulturní život všude na světě. Není divu, že i akce připravené k...
18.12.2020
Za krajně nejasných okolností odhlasovali zastupitelé městyse Suchdol 17. prosince převod 2 milionů korun, vodovodu,...
13.12.2020
Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a...
Středisku Atrium sídlí v bývalé školce
11.12.2020
Oblastní charita Kutná Hora, největší nezisková organizace na Kutnohorsku, působí již více než čtvrt století....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Kutnohorské informační centrum
24.11.2020
Informačním centrem roku se za Středočeský kraj stalo kutnohorské „íčko“, které zvítězilo z celkového počtu...
24.11.2020
Obyvatele městyse Suchdol v okrese Kutná Hora čeká nejspíše citelné zdražení vody. Postup města, kdy chce...
17.11.2020
Správa železnic informovala o tom, že připravuje rekonstrukci jednoho z posledních přejezdů na silnicích I....
Reklama