Suchdol investoval 28 milionů do vodovodu, teď se ho chce za podezřelých okolností zbavit

Zastupitele Městyse Suchdol v okrese Kutná Hora dnes čeká velké rozhodnutí. Má se totiž projednávat převod vodovodu a kanalizace pod Vodohospodářskou společnost Vrchlice Maleč. Převod majetku za desítky milionů korun, do kterého navíc Suchdol investoval 28 milionů, provází krajně podezřelé okolnosti.

„Kanalizace se nachází v Suchdole a Dobřeni, vodovod pouze v Suchdole. Vedení obce má v plánu kanalizační i vodovodní síť rozšířit do ostatních částí,“ konstatuje vedení Suchdola ve strategickém programu rozvoje městyse z roku 2018. Před dvěma lety byl tento stav hodnocen jako slabá stránka, a tak padlo rozhodnutí o jeho zlepšení do roku 2024.

Podle dostupných smluv na serveru Hlídač státu, investoval Suchdol pod vedením starostky Jany Rychlíkové do rozvoje a dobudování vodovodu a kanalizace přes 28 milionů korun.

Krátce po poslední investici, připravuje převod tohoto majetku pod Vodohospodářskou společnost Vrchlice Maleč. Hodnota vodovodu a kanalizace je přitom odhadována v řádu několika desítek milionů korun.

Takto zásadní rozhodnutí o  majetku Suchdola mají dnes schválit zastupitelé. Za krajně netransparentních a podezřelých okolností. Redakce bude toto velmi zajímavé jednání zastupitelstva sledovat.

O záměru zásadní veřejné zakázky totiž existovala pouze strohá informace na úřední desce.

„Úřad městyse Suchdol sděluje veřejnosti podle §39 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích v platném znění záměr městyse Suchdol vložit peněžitý – na rekonstrukci ČOV a nepeněžitý vklad vodovod, kanalizace a ČOV Suchdol,“ uvedla radnice stroze na úřední desce 11. září 2020 s tím, že se občané mohou své žádosti k danému záměru podat písemně po dobu zveřejnění záměru.

Suchdol by měl za tento majetek získat akcie, jenže problém je v tom, že městys nemá znalecký posudek, který by jeho hodnotu přesně vyčíslil.

Peněžitý vklad má pak představovat částku 2 milionů korun.

Zároveň se zjistilo, že ty 2 miliony, které kromě převedení vodárenského majetku se zavazuje městys Suchdol zaplatit vodárně Kutná Hora, a které by měly jít do čističky, jsou přemrštěné. Odborný odhad současného provozovatele jsou stovky tisíc korun. Kam tedy půjde okolo 1,5 milionu je záhadou.

Podle odborníků je v případě, kdy u převodu majetku chybí znalecký posudek problém, že není známa skutečná cena majetku, ale ani jeho případné vady. Jak mají za těchto podmínek zastupitelé o převodu vodovodu a kanalizace odpovědně rozhodnout, není zřejmé.

„Do budoucna by se tak mohli hlasující členové zastupitelstva dostat do hledáčku orgánů činných v trestním řízení, zejména pokud by se například oním znaleckým posudkem či jinými skutečnostmi prokázalo, že jde o cenu nadhodnocenou,“ uvedl k podobnému případu viceprezident Asociace realitních kanceláří JUDr. Miroslav Duda.

Kromě nejasností s nakládáním majetku, také Suchdol a zejména jeho obyvatelé ztratí možnost ovlivňovat ceny vodného a stočného. Dá se tak předpokládat, že voda v Suchdole brzy zdraží.

Dnes, 13:00
Obyvatele městyse Suchdol v okrese Kutná Hora čeká nejspíše citelné zdražení vody. Postup města, kdy chce...
Včera, 15:50
Podezřelé okolnosti převodu vodovodu a kanalizace, který je v majetku obce Suchdol v okrese Kutná...
17.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
17.11.2020
Správa železnic informovala o tom, že připravuje rekonstrukci jednoho z posledních přejezdů na silnicích I....
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
Kaštanovník setý
8.11.2020
Místní obyvatelé i návštěvníci obdivují v Kutné Hoře především vzácné stavební památky. Málokdo si uvědomí,...
2.11.2020
Po schválení pozměňovacího zákona o odpadech poslanci, vyzval starosta Čáslavi Vlastislav Málek k rezignaci ministra...
24.10.2020
Národní zemědělské muzeum dokončilo stavbu centrálního depozitáře v Čáslavi na Kutnohorsku. Bude sloužit k uložení...
Jan Klán (třetí zprava) a další členové kutnohorské KSČM u pomníku Anny Kvášové u Mirošovic
20.10.2020
Letos v srpnu doposud neznámý pachatel posprejoval hanlivým nápisem a kresbou (Rudá svině a namalovaný...
12.10.2020
Převod vodovodu a kanalizace Městyse Suchdol v okrese Kutná Hora, provází čím dál více nejasností....
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
Reklama