Úřad váhá s proplacením milionové dotace Babišově firmě

Státní fond životního prostředí odkládá proplacení milionové dotace firmě Ethanol Energy z Kutnohorska, spadající pod Babišův holding Agrofert. Kvůli neproplacení dotace skončil náměstek Leo Steiner.

Firma Ethanol Energy, spadající do holdingu premiéra Andreje Babiše Agrofert, uloženého do svěřenského fondu, kvůli problémům se zápachem ze své výroby, který obtěžoval místní obyvatele, dělala změny. Firma potřebovala peníze na novou technologii. Ta ji vyšla na 21 milionů korun. Z této částky měl téměř deset milionů doplatit formou dotace právě Státní fond životního prostředí.

Jenže tehdejší náměstek fondu Leo Steiner vyplacení dotace ve výši jednoho milionu pozastavil kvůli evropským auditům, které zpochybňují přidělování dotací firmám z holdingu Agrofert. Podle zprávy je Andrej Babiš jako předseda české vlády a zároveň osoba stále ovládající Agrofert ve střetu zájmů.

„Zbývající část dotace ještě proplacena nebyla. Závěrečné vyhodnocení akce stále probíhá,“ potvrdila mluvčí fondu životního prostředí Lucie Früblingová, ačkoliv z jejího dřívějšího vyjádření vyplývá, že dotace by už podle obvyklých lhůt měla být proplacena.

„Probíhají standardní kroky v souvislosti s kontrolou naplnění podmínek podpory v rámci tzv. závěrečného vyhodnocení, které jsou ukončeny vydáním protokolu zpravidla do šesti měsíců od předložení podkladů ze strany příjemce podpory (24. 4. 2019),“ uvedla mluvčí v dřívějším vyjádření.

Leo Steiner dotaci pozastavil v polovině července. Na konci srpna pak z fondu po nátlaku odešel. „Každý den se na fondu pozastavují a prověřují žádosti, a tady se tomu tak nechtělo. Oni neřekli ne, ale házeli klacky pod nohy a viděli v kolektivu, že nejste kolegiální, jednáte jinak, chcete prověřovat projekt, který ‚se neprověřuje‘,“ uvedl jako jeden z důvodů odchodu Steiner v rozhovoru pro iRozhlas.

Proplácení dotací pro Agrofert se na radě fondu životního prostředí věnuje poslanec Elfmark, který je jejím členem. „Považuji za neakceptovatelné, aby fond v této věci neměl jasno ani 2,5 roku poté, co novela zákona o střetu zájmů vstoupila v účinnost,“ uvedl.

Podle něj měl fond pozastavit plošně vyplácení dotací holdingu Agrofert, jako to udělal třeba Státní zemědělský intervenční fond.

„Pozastavení financování v případě podezření z porušování zákona je zcela běžným postupem a přistupují k němu standardně české úřady. Přesto v tomto případě tento krok učinily pouze některé úřady, což je zcela nelogické a chaotické. Úřady k této věci musí přistupovat jednotně,“ uvedl. „V tomto roce například fond zadal inzertní zakázku společnosti Mafra a považuji za nezbytné vědět, zdali tak bylo učiněno v souladu se zákonem o střetu zájmů,“ dodal.

Podle Agrofertu je pozastavená dotace v pořádku. „Dotace byla přidělena a čerpána přesně podle zákona a příslušných pravidel, což potvrdila i nedávná kontrola projektu na místě. Protokol z kontroly uvádí, že projekt je bez závad. Nyní se čeká na uplynutí zákonné šestiměsíční lhůty v rámci tzv. závěrečného vypořádání akce. S ohledem na závěry kontroly nevidíme nejmenší důvod, proč by zbylá poměrná část prostředků neměla být proplacena,“ uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Vyhodnocením auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše se ale zabývala senátní komise. „Komise na základě jí dostupných informací dospěla k předběžnému závěru, že pan premiér je ve střetu zájmů,“ uvedl předseda komise a senátor Zdeněk Nytra.

8.7.2020
Za necelé tři měsíce své existence pomohl Fond pro Kutnohorsko desítkám dětí a jejich rodin...
7.7.2020
Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a...
1.7.2020
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
26.6.2020
Zpětné doplacení poplatku za uložení odpadu na skládce vyčíslila Čáslav na 616 milionů korun. Peníze...
25.6.2020
Město Čáslav chce zpětně doplatit 616 milionů korun za skládkovací poplatky po jednotlivých původcích odpadu....
24.6.2020
Doprava, nemocnice a zpětně vyměřený poplatek za odpady. To jsou témata, která v poslední době...
22.6.2020
Město Čáslav v jehož katastru je skládka odpadu, kterou provozuje společnost AVE CZ, chce zpětně...
13.6.2020
V kutnohorské kostnici vznikla stěna z dusané hlíny. Novinka je součástí přístavby kostela, která má...
12.6.2020
Již dva týdny mohou žáci prvního stupně opět navštěvovat školu. Jak situaci ohledně znovuotevření zvládli...
8.6.2020
Kutná Hora se v letošní turistické sezoně zaměřuje hlavně na rodiny s dětmi. Ve spolupráci...
Reklama