Už můžete opět obléknout perkytli a navštívit středověký důl

Středověký důl Českého muzea stříbra v Kutné Hoře se dnes po delší pauze otevřel veřejnosti. Na zimu se původní stříbrný důl uzavírá a bývá běžně v provozu od začátku dubna do konce listopadu. Kvůli protipandemickým opatřením se letos otevřel až nyní, tedy s dvouměsíčním zpožděním, informovala Edita Dvorská z muzea.

Prohlídky zatím procházejí druhým prohlídkovým okruhem, tedy i dolem, v hodinovém intervalu. „Kapacita prohlídkové skupiny musela být snížena z původních 25 na 10 návštěvníků tak, abychom dodrželi aktuální hygienická nařízení. Samozřejmostí je dezinfekce přileb po každém návštěvníkovi a povrchů, jako jsou například zábradlí v šachtě při vstupu do dolu a výstupu z dolu,“ uvedla ředitelka muzea Světlana Hrabánková.

Návštěvníci se mohou sami rozhodnout, zda si na prohlídku půjčí ochranný oděv – bílý havířský plášť neboli takzvanou perkytli. Jeho zapůjčení je zpoplatněno 25 korunami, protože je nezbytné alespoň částečně pokrýt náklady na praní plášťů po každém použití.

České muzeum stříbra má expozice v Hrádku, Kamenném domě a Tylově památníku. Jeho muzejní důl se řadí mezi nejvýznamnější historické doly. Vzhledem k tomu, že jeho původní části pocházejí ze 14. století, jde také o nejstarší veřejnosti přístupný důl v České republice. Za poslední rok a půl bylo podle Hrabánkové do dolu z krajského rozpočtu investováno téměř 21 milionů korun. Vyměněno bylo například kovové schodiště ve vstupní šachtě, zabezpečen a zpevněn svah u výstupu z dolu a vyměněno bylo venkovní schodiště. Nové jsou také elektrické rozvody pro osvětlení.

Loupežníkova Lásky hra osudná. Nová expozice k výročí her bratrů Čapkových

Loni v dubnu a květnu si prohlédlo expozice v Hrádku téměř 40 000 lidí a v červnu dalších více než 12 000 návštěvníků. Podle Hrabánkové je zřejmé, že letošní čísla budou zcela jiná. „Dvouměsíční výpadek v návštěvnosti, prakticky nulový zahraniční turistický ruch, omezené fungování škol a snížení kapacity prohlídek má zásadní ekonomický dopad na činnost muzea. Nemalé jsou i náklady, které bylo v souvislosti se všemi opatřeními nutné vynaložit,“ dodala.

vera/čtk

Dnes, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Dnes, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Dnes, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Dnes, 12:07
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
Dnes, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Včera, 17:48
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 14:43
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní...
Včera, 13:09
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
Reklama