Už můžete opět obléknout perkytli a navštívit středověký důl

Středověký důl Českého muzea stříbra v Kutné Hoře se dnes po delší pauze otevřel veřejnosti. Na zimu se původní stříbrný důl uzavírá a bývá běžně v provozu od začátku dubna do konce listopadu. Kvůli protipandemickým opatřením se letos otevřel až nyní, tedy s dvouměsíčním zpožděním, informovala Edita Dvorská z muzea.

Prohlídky zatím procházejí druhým prohlídkovým okruhem, tedy i dolem, v hodinovém intervalu. „Kapacita prohlídkové skupiny musela být snížena z původních 25 na 10 návštěvníků tak, abychom dodrželi aktuální hygienická nařízení. Samozřejmostí je dezinfekce přileb po každém návštěvníkovi a povrchů, jako jsou například zábradlí v šachtě při vstupu do dolu a výstupu z dolu,“ uvedla ředitelka muzea Světlana Hrabánková.

Návštěvníci se mohou sami rozhodnout, zda si na prohlídku půjčí ochranný oděv – bílý havířský plášť neboli takzvanou perkytli. Jeho zapůjčení je zpoplatněno 25 korunami, protože je nezbytné alespoň částečně pokrýt náklady na praní plášťů po každém použití.

České muzeum stříbra má expozice v Hrádku, Kamenném domě a Tylově památníku. Jeho muzejní důl se řadí mezi nejvýznamnější historické doly. Vzhledem k tomu, že jeho původní části pocházejí ze 14. století, jde také o nejstarší veřejnosti přístupný důl v České republice. Za poslední rok a půl bylo podle Hrabánkové do dolu z krajského rozpočtu investováno téměř 21 milionů korun. Vyměněno bylo například kovové schodiště ve vstupní šachtě, zabezpečen a zpevněn svah u výstupu z dolu a vyměněno bylo venkovní schodiště. Nové jsou také elektrické rozvody pro osvětlení.

Loupežníkova Lásky hra osudná. Nová expozice k výročí her bratrů Čapkových

Loni v dubnu a květnu si prohlédlo expozice v Hrádku téměř 40 000 lidí a v červnu dalších více než 12 000 návštěvníků. Podle Hrabánkové je zřejmé, že letošní čísla budou zcela jiná. „Dvouměsíční výpadek v návštěvnosti, prakticky nulový zahraniční turistický ruch, omezené fungování škol a snížení kapacity prohlídek má zásadní ekonomický dopad na činnost muzea. Nemalé jsou i náklady, které bylo v souvislosti se všemi opatřeními nutné vynaložit,“ dodala.

vera/čtk

Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
12.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.3.2021
Bezprostřední okolí Kutné Hory se potýká nejen s klasickým jarním blátem, ale jako každoročně i...
5.3.2021
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje vstup Městyse Suchdol do Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Ten...
4.3.2021
Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a...
Zámek ve Zruči nad Sázavou
18.2.2021
V době šíření koronavirové infekce pomáhají psychice i imunitě procházky na čerstvém vzduchu. Příjemnou procházku...
statické tříkrálové pokladničky
4.2.2021
Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv....
3.2.2021
Náročná doba zastavila kulturní život všude na světě. Není divu, že i akce připravené k...
18.12.2020
Za krajně nejasných okolností odhlasovali zastupitelé městyse Suchdol 17. prosince převod 2 milionů korun, vodovodu,...
13.12.2020
Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a...
Reklama