• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli domovu pro lidi se zdravotním postižením mají Černovice nejvíc opatrovanců v kraji

  18.2.2023
  Doris Drienová

  Černovice na Pelhřimovsku zřídí samostatnou pozici pro člověka, který se bude věnovat práci veřejného opatrovníka. Opatrovanců má podle údajů ministerstva vnitra město s necelými 1800 obyvateli nejvíc v kraji. Podle údajů platných k březnu loňského roku jich je 91. Podle starosty obce Jana Brožka je pro současné pracovníky obce složité zajistit všem řádnou péči při vlastních pracovních povinnostech.

  „V Domově Černovice – Lidmaň je umístěna celá řada lidí, kteří jsou nějakým způsobem omezeni na svéprávnosti. Už vidíme, že pokud to chceme dělat tak, jak si myslím, že zákon říká, tak na to musíme mít zvláštního člověka, protože je to opravdu obrovské množství práce,“ řekl Brožek. Opatrovnictví se podle něho dosud věnovalo pět ze sedmi administrativních pracovníků úřadu. „Dokázali jsme to zvládnout papírově, to bylo v pořádku, nicméně už nedokážeme zajistit třeba každoměsíční kontakt s každým klientem, což já vnímám jako velmi důležitou věc, která tam musí být. Proto musíme opravdu někoho zaměstnat, kdo nám pomůže jednak s administrativou a jednak bude skutečně ty lidi kontaktovat a zjišťovat, co potřebují,“ řekl Brožek. Výběrové řízení na nového pracovníka chce město zahájit do týdne.

  Povinnost obcí stát se z rozhodnutí soudu opatrovníkem vychází z občanského zákoníku z roku 2012 a navazujících právních předpisů. Veřejný opatrovník je určený tehdy, když člověku nechce, nebo nemůže dělat opatrovníka třeba někdo z jeho blízkých. Zákon vysloveně vylučuje, aby se opatrovníkem stalo zařízení, ve kterém člověk pobývá.

  Stát na opatrovnickou péči obcím přispívá 30.500 korun ročně za každého člověka. Rozhodnými údaji pro letošní platbu byl počet opatrovanců k 31. březnu 2022. Podle nich bylo na Vysočině 761 opatrovanců. Z krajů, který s Vysočinou sousedí, je nejvíc opatrovanců v péči obcí ve Středočeském kraji, je jich 1516. Nejméně, 716, je v Pardubickém kraji.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte