• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli suchu hrozí horší úroda kukuřice, zaznělo na agrosalonu v Českých Budějovicích

  28.8.2023
  Doris Drienová

  Kvůli velkému suchu a menšímu množství srážek se zemědělci obávají, že bude horší úroda kukuřice. Její růst byl velmi zpomalený a zatím nedosahuje takových parametrů jako v minulých letech.

  Novinářům to na mezinárodním agrosalonu Země živitelka řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Kukuřice tvoří významnou složku pro krmení hospodářských zvířat hlavně v zimních měsících.

  „Mám zprávy, že ten červen kukuřici používané pro siláž skutečně vůbec nepomohl. Porosty jsou zatím velmi nízké. Třeba situaci zachrání deště, ale jsou tam (mezi zemědělci) velké obavy,“ uvedl Doležal. Loni se kukuřice pěstovala na téměř 80.500 hektarech. Zemědělci jí sklidili 637.391 tun s výnosem 7,95 tuny na hektar.

  Kvůli obavám z nedostatku kukuřice na krmení podle Doležala hledají zemědělci jiné alternativy. „Jedná se například o řízky cukrové řepy. Ale samozřejmě vždy musí být (v krmení) nějaký poměr toho objemného krmiva, toho jádra a pak až doplňky jako cukry,“ řekl.

  Dodal, že zatím také není jisté, zda budou mít zemědělci na zimu dostatek sena nebo senáže. Pomalejší růst trávy rovněž ovlivnilo suché počasí. „První seče určitě nebyly dobré, což ovlivnily vysoké teploty. Letošní červen se vyznačoval tím, že byl extrémně teplý, navíc v červnu jsou velmi dlouhé dny s velkým odparem, což samozřejmě plochám nesvědčí. Snad by se to mohlo zlepšit s dalšími sečemi jako jsou otavy, ale ten začátek z tohoto pohledu opravdu není dobrý,“ řekl Doležal.

  V případě obilovin je letošní rok lepší než loňský. Výnos v průměru činí 6,18 tuny na hektar, což je o 2,6 procenta více než před rokem. Letošní sklizeň podle dat Agrární komory ČR dosáhla 7,47 milionu tun základních obilovin, tedy pšenice, žita, ječmene, ovsa a triticale. Žně se oproti loňsku zpozdily, nyní jsou u konce, sklizeno je 99 procent ploch.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte