• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli vydatným dešťům potápěči uzavřeli protipovodňová vrata na Čertovce

  17.4.2023
  Simona Knotková

  Kvůli vzestupu hladiny Vltavy po vydatných deštích se v neděli večer v Praze preventivně uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman a na twitteru oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

  „Intenzivní déšť nás nutí i v Praze k obezřetnosti. Proto uzavíráme náplavky a Povodí Vltavy uzavírá vrata na Čertovce. Ve středu jsem byl shodou okolností u jejich zkoušky, dnes jsme již připraveni víc než při povodních v roce 2002. Nyní má Vltava v Praze průtok zhruba 400 metrů krychlových za sekundu. Situaci bedlivě sledujeme a v případě nutnosti budeme dál reagovat,“ uvedl v neděli po 19:00 Svoboda.

  U zavírání protipovodňových bran Čertovky asistovali i potápěči pražských hasičů. „Hasiči nejprve vyčistili kolejnici vrat a připravili vrata na uzavření. Vrata se uzavřela v 18 hodin. Pro hasičské potápěče je to rutinní činnost, uzavření vrat se trénuje pravidelně včetně pravidelného čištění kolejnice,“ poznamenal mluvčí hasičů Martin Kavka.

  „Podnikáme v tuto chvíli běžná preventivní opatření s ohledem na vysoké srážky v uplynulých dnech. V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem 20:00,“ uvedla v neděli náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková.

  Regulace na Vltavské kaskádě má připravit přehrady na další možné srážky, vlivem toho ale ještě více stoupne hladina Vltavy. Z toho důvodu se od 19:00 uzavřely náplavky v Praze 1, 2 a 5. „Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19:00 přeparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20:00 zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu,“ uvedl vpodvečer mluvčí magistrátu.

  Vzhledem k řízenému odtoku z Vltavské kaskády by průtok v Praze neměl překročit 550 metrů krychlových za sekundu, proto nebudou stavěna protipovodňová opatření. „Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi,“ dodal Hofman.

  Vydatný déšť z předchozích dnů zvedl hladiny řek i v dalších částech země. Povodňová bdělost platí v několika regionech včetně Prahy do úterního dopoledne.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte