Láska prochází žaludkem! Nejlepší dobroty udělejte na Valentýna

Valentýn je tady! Oblíbený svátek zamilovaných, který jsme přejali z anglicky hovořících zemí je pro mnohé Čechy jenom jakási komerční záležitost. Obchody totiž zaplavují nejrůznější nesmysly, za které bychom měli utrácet peníze. Ostatně podobně je tomu třeba i v případě dušiček, Velikonoc nebo na Mikuláše.

Svatý Valentýn byl ctěný Říman. Údajně měl dělat zázraky. Ostatně díky tomu byl také svatořečen. Podle jedné legendy to byl kněz, který žil za vlády Claudia II., který zakázal svatby mladých mužů. Myslel si, že svobodní jsou mnohem lepší vojáci než ženatí. Valentýn je ale dál oddával a kvůli tomu jej odsoudili k trestu smrti.

Další legenda vypráví o tom, že Valentýn poslal z vězení první „valentýnku“, měl se totiž zamilovat do žalářníkovi dcery. Na jeho počest se v anglosaských zemích tento svátek oslavuje. U nás se často označuje za komerční a lidé se raději nadále věnují oslavám prvního Máje, kdy už přeci jen bývá lepší počasí a lidem se tedy i lépe slaví.

Jisté však je, že na svatého Valentýna chtějí být všichni zamilovaní spolu a užívat si svojí lásky a přítomnosti toho druhého. Protože mít někoho, kdo vás má moc rád, je velmi důležité.

Lásku je ale potřeba oslavovat a tak to zkuste bez zbytečností, dobrým jídlem. Jaké dobroty svojí drahé polovičce nejlépe připravit na Valentýna?

Schované srdíčko

400 g rostlinného tuku (Hera)
400 g cukru krystal
8 vejec
600 g hladké mouky
4 lžičky prášku do pečiva
200 ml mléka
200 g čokolády na vaření

Nevyvedl se vám Valentýn? Tak to vás třeba potěší a inspiruje 8 citátů o zlomeném srdci

Jedná se o buchtu, do které pěkně vpravíme srdce. Takže předehřejte troubu na 180 stupňů. Vymažte si dlouhý obdélníkový hluboký plech. Smícháme Heru s cukrem a vejci, vyšleháme. Odděleně smícháme mouky s kypřícím práškem, přilijeme mléko a vyšlehanou hmotu. Polovinu těsta poté obarvíme červeným potravinovým barvivem. Obarvenou směs vlijeme do hřbetu a pečeme cca hodinu. Po vychladnutí rozkrájíme na čtverečky, ze kterých vykrajujeme srdce, případně šikovně vykrájíme do tvaru dlouhého srdcového válce, to je ale náročnější.

Poté do nádoby vlijeme asi polovinu těsta a do toho naskládáme za sebe vykrájená srdíčka nebo šikovně vykrojený válec, záleží, co jsme si připravili. Zalijeme zbytkem těsta a dáme opět na hodinu do trouby.

Celý výtvor je následně po vyklopení možno polévat čokoládovou polevou. Krájíme a uprostřed světlé hmoty budeme mít srdce.

Valentýnský snídaňový toast

Toasty
Vejce
Máslo

Pomocí vykrajovátka do toastů vykrojíme srdce, dáme kousek másla na pánev a na to posadíme vykrojený toast. Do otvoru vlijeme vyklepnuté vajíčko. Pod pokličkou necháme opéct toast a usmažíme volské oko v podobě srdce uprostřed.

5 signálů, podle kterých poznáte, že jste láskoholik. Není ale vaše láska patologická závislost?

Jarní kuřátko

2 jarní kuřátka
máslo
2 vejce
rohlík
houby
špek
máslo

Jarní kuřátko je taková pěkná slavnostní večeře. Jedno kuřátko je zamýšleno pro jednoho strávníka. Pro pár tedy použijeme dvě. Kuřata umyjeme, posolíme, pomažeme máslem. Dovnitř plníme nádivkou z vyšlehaných bílků, špeku, hub, nakrájeného rohlíku a žloutků. Můžeme přidat muškátový oříšek a samozřejmě posolíme. Pečeme dozlatova asi na 180 stupňů. Podáváme se salátkem nebo s bramborovou kaší.

Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Včera, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Včera, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Včera, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Reklama