Miloš Budík / Salony, to je jméno nové výstavy v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě. Vidět ji můžete do 15. ledna.
Fotografie Miloše Budíka, prodchnuté zájmem o člověka, jeho každodenní život a podané často v efektních světelných kompozicích, zaujaly poroty těch nejprestižnějších světových salonů dané doby. Kouzlo těchto fotografií nevyprchalo. Naopak. Jako by se v dnešním těžko uchopitelném světě mnoho lidí vracelo k všednosti, ideálům humanismu a snad i k jakési „prosté“ kráse, kterou současné umění tak moc šetří.
Miloš Budík (* 1935 v Brně) na konci padesátých let zaznamenal první větší úspěchy na mezinárodních fotografických výstavách a ve stejné době se začal fotografií živit. V polovině šedesátých let Miloš Budík spoluzaložil skupinu VOX – výrazné umělecké sdružení dané dekády. Prakticky celý život po nedokončených studiích na FAMU prožil v Brně.
Fotografovat začal v šestnácti letech a velmi brzy dosáhla kvalita jeho prací mimořádné výše a osobitého rukopisu. Koncem padesátých let začal zasílat na mezinárodní fotografické soutěže amatérské tvorby svá díla. V tehdejším Československu patřil Miloš Budík k nejúspěšnějším fotografům, a to nejen v počtu snímků přijatých na výstavy, ale i v prestižních mezinárodních akcí, kterých se zúčastňoval.
Ve svých 25 letech s etablovanými fotografy K. O. Hrubým a Vilémem Reichmannem vytvořil publikaci Brno. Kvalitou jde o dodnes nepřekonanou publikaci o moravské metropoli.
V roce 1965 vznikla skupina VOX – Miloš Budík, Jan Beran, Antonín Hinšt, K. O. Hrubý, Josef Tichý, Soňa a Vladimír Skoupilovi. Společně vytvářeli výstavní soubory, například Variace nebo Svět absurdit. V té době pracoval Miloš Budík pro časopis Host do domu, bulletin Dokořán a nastoupil do redakce časopisu Věda a život. Zde se věnoval dokumentární fotografii. Při dokumentární práci na fotografiích operace srdce spolupracoval s kardiochirurgem Janem Navrátilem.
Po rozpadu uskupení VOX v sedmdesátých letech se Miloš Budík zabýval krajinářskou fotografií. Zaměřil se především na obrázky z Vysočiny. Vytvořil také portrétní galerii osobností literatury, divadla, lékařství, vědy a sportu.
Jeho autorské fotografie jsou zastoupeny v mnoha sbírkách u nás i v zahraničí. V posledních letech proběhly jeho retrospektivní výstavy v knihovně ve Vyškově, v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a v galerii Díra v Domě kultury města Ostravy.
Zdroj: Ateliér Josefa Sudka + Wikipedie