Legendární sovětská hra slaví narozeniny! Doma ji měl každý z nás

6.6.2021
Jaroslav Svoboda

Čtvereček sem, čtvereček tam, i tak by se dala s nadhledem charakterizovat hra tetris. Problém s tím kam zařadit různé tvary kostiček tak, aby zmizel celý řádek řeší lidé už 37 let. Psal se tenkrát 6. červen 1984 a ruský programátor Alexej Pažitov z moskevské Akademie věd přišel s jednoduchou počítačovou hrou. Jejím cílem bylo uspořádat padající kostičkové tvary do souvislých bloků a za neustálého mizení plných řad dosáhnout co nejlepšího skóre.

Proč Tetris?

Hru Pažitov pojmenoval podle řeckého slova „tetraů“ (čtyři) – každý padající dílek se skládá ze čtyř kostek, a „tennis“, což byla autorova oblíbená hra. Mladý programátor však s právy ke hře nijak nedisponoval, ta vlastnil stát, který je však neuměl obchodně využít, přitom o hru byl zájem obrovský. Hra se pak začala šířit rychlostí blesku a to i do západního světa. Nejprve si jí všimli v Maďarsku, pak v Británii a v roce 1986 dokonce vyšla v USA.

Dnes by oslavila své 187. narozeniny Tereza Stolzová, slavná operní hvězda

Režim se poučil

Od roku 1988 pak začala sovětská vláda prodávat práva na hru prostřednictvím společnosti Elektronorgtechnica. Práva na tetris koupily společnosti Atari a Nintendo. Díky nim se hra dostala k „obyčejným“ lidem a získala masivní charakter. Stala se tak jednou z nejúspěšnějších her všech dob.

Hudební stránka

Zvláštní kapitolu hry tvoří hudební doprovod. Nejstarší verze tetrisu žádnou hudbu neměly, verze pro Nintendo už ale obsahovaly dvě vlastní skladby a skladbu z Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského. Verze pro Nintendo Game Boy obsahuje tři hudební skladby a jednu vlastní.

Tetris se do dnešních dnů dočkal nespočtu provedení a variant pro nejrůznější herní konzole a zůstává tak legendou na poli počítačových her.

Zdroj: HAGARA, Ladislav. Tetris slaví 35 let [online]. ABClinuxu.cz, 2019-06-05Nepřehlédněte