6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Legendární sovětský stíhač to dotáhl až na maršála. I díky svému americkému stroji

Další fotky

Jeho jméno – Pokryškin – právem patří do výčtu největších leteckých es všech dob. I v jeho případě však zaúřadovala především štěstěna. Když si stěžoval na nízkou kvalitu sovětských stíhaček, málem ho stihl vojenský soud. Potom však mohl usednout za knipl mimořádně podařené americké Airacobry.

Alexandr Ivanovič Pokryškin se narodil 6. března 1913 v rodině továrního dělníka ve městě Novonikolajevsk v Tomské oblasti. V roce 1928, po absolvování sedmileté školy, pracoval nejprve ve stavebnictví. Po neshodách s otcem se začal učit na zámečníka a po vyučení pracoval jako nástrojař. V roce 1932 vstoupil jako dobrovolník do Rudé armády a byl poslán do letecké školy, kterou ukončil v roce 1933. I potom studoval obory zaměřené na letectví. V letech 1936 – 1938 pracoval jako pilot a během dovolené v zimě 1938 tajně, bez povolení nadřízených, absolvoval jednoroční pilotní výcvik za pouhých 17 dní. V listopadu 1939 absolvoval s vyznamenáním vojenskou leteckou školu a v hodnosti poručíka byl přidělen ke stíhacímu pluku.

Fenomenální sovětský pilot sestřelil za války 62 Němců a 4 Američany. V Koreji se však musel krotit

U letectva sloužil i po celou Velkou vlasteneckou válku, tj. od 22. června 1941 až do 9. května 1945, tedy od jejího prvního dne až do toho posledního. Jeho první letecký souboj skončil neštěstím – tzv. „přátelskou střelbou“ sestřelil sovětský lehký bombardér Su-2, který omylem považoval za německý. Nebyla to jeho vina, protože se siluetou a nasazením tohoto letounu nebyli sovětští piloti seznámeni. Pilot Pokryškinem sestřeleného Su-2 přežil, navigátor ne. Ale už 26. června Pokryškin sestřelil první nepřátelské letadlo, stíhačku Messerschmitt Bf 109.

Příběh literárního Meresjeva je pravdivý, předlohou mu byl legendární sovětský stíhač Maresjev

Svoje pilotní mistrovství dokázal v následujících nepříznivých zimních povětrnostních podmínkách, když dokázal odstartovat, přestože před ním dva piloti havarovali, a najít seskupení tanků generála von Kleista. Několikrát byl také raněn a později řekl, že ten, kdo nebojoval v letech 1941 – 1942, skutečnou válku nezná.

V srpnu 1942 byl Pokryškin jmenován velitelem eskadry a začal se dostávat do sporu s novým velitelem pluku, když kritizoval zastaralou taktiku sovětského stíhacího letectva. Byl proto odvolán z velitelské funkce, vyloučen ze strany a hrozil mu i soud, před kterým jej zachránil komisař pluku. Postavili se za něj i ostatní piloti.

Když se z války vytratí rytířství. Německé letecké eso Sověti mučili a odsoudili do gulagu

V lednu 1943 odletěl celý pluk, v němž Pokryškin sloužil, do Íránu kvůli přezbrojení na americká letadla Bell P-39 Airacobra. Sověti jich dostali 4 578 kusů v rámci „Zákona o půjčce a pronájmu“ (Lend and Lease, čili leasingu). V Sovětském svazu se staly Airacobry oblíbenými stroji a piloti tam s nimi dosahovali pozoruhodných bojových úspěchů. Především proto, že boje na východní frontě se vedly v nižších letových hladinách než na Západě a větší šanci uspět v nich měly dobře ovladatelné letouny s vysokými manévrovacími schopnostmi. Proto řada sovětských leteckých es létala právě na nich. Výjimkou nebyl ani Pokryškin, který hned při svém prvním letu s Airacobrou sestřelil německý stíhací letoun Bf 109.

Nad obcí Kovářská se odehrála největší letecká bitva nad naším územím. Připomíná ji tamní muzeum

V roce 1944 byl Pokryškin povýšen a měl pokračovat ve službě u generálního štábu letectva – velet výcvikovému středisku nových pilotů. Nabídku však odmítl a zůstal u svého pluku. Stal se jeho velitelem a tato nová funkce mu již nedovolovala účastnit se bojové činnosti v takové míře jako předtím. Byl v té době považován za nejlepšího pilota v SSSR a s tímto titulkem vyšla v srnu 1944 jeho fotografie na titulní straně časopis „Smena“. Byl také prvním sovětským vojákem, který byl třikrát vyznamenán zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. K svému poslednímu bojovému letu Pokryškin nastoupil 30. dubna 1945. Tehdy se také uzavřel jeho „účet“ válečného pilota – 59 sestřelů nepřátelských letadel, toho 20 právě na Airacobře.

Ernst Heinkel (vpravo) se Siegfriedem Günterem - wikipedie

Tajné dějiny letectví. Slavný sovětský MiG 15 stavěl zajatý německý konstruktér

Po Ivanu Kožedubovi s 62 sestřely se tak stal druhým nejúspěšnějším stíhacím pilotem. V porovnání s německými piloty to však jsou čísla překvapivě nízká – Erich Hartmann dosáhl 352 vítězství v leteckých vzdušných soubojích a dalších 35 německých pilotů docílilo více než 150 sestřelů nepřátelských letadel. Těmto, a nakonec ani sovětským rekordům se američtí a britští piloti rovnat nemohli. Nejlepší pilot USAAF Richard Bong si připsal 40 vítězství a nejlepší pilot RAF James Edgar Johnson 34. Všechny počty sestřelů nepřátelských letadel je však třeba brát s jistou rezervou vzhledem k obtížnému prokazování některých případů, přičemž za nejpřesnější je tradičně považována evidence Luftwaffe.

FOTO: Pokryškin

Pokryškin - 10 – Nadporučík Alexandr Pokryškin v roce 1941 – wikipedie – kopiePokryškin - 11 – Bell P-39 Airacobra – Pokryškinovo letadlo v letech 1943-1944 – wikipedia – kopiePokryškin - 0 – Alexandr Ivanovič Pokryškin (1913 – 1985) – sovětský vojenský velitel, letecký maršál (1972), pilot – eso – wikpedia – kopiePokryškin - 1 – Lehký bombardovací letoun Suchoj Su-2, který Pokryškin omylem sestřelil- wikipedie – kopiePokryškin - 2 – Německý stíhací letoun Messerschmitt Me-109, první Pokryškinovo vítězství – wikipedie. – kopie
Další fotky
Pokryškin - 3 – Stíhačka MiG-3, se kterou Pokryškin vzlétl v zimě roku 1941 a nalezl sekupení německých tanků. Za což byl vyznamenán Leninovým řádem – wikipedie – kopiePokryškin - 4 – Bell P-39 Airacobra kapitána P. Čepinogy – na dveřích měl namalováno vyznamenání Řád Alexandra Něvského – wikipedie – kopiePokryškin - 6 – Sovětská P-39Q Airacobra – wikipedie – kopiePokryškin - 7 – Sovětská P-39Q Airacobra v muzeu – wikipedie – kopiePokryškin - 8 – Obálka prvního čísla časopisu Smena(1924)-v srpnu 1944 na obálce uveřejněna fotografie A. Pokryškina jeko nejlepšího pilota v SSSR-wikipedie – kopiePokryškin - 9 – Pokryškin v roce 1940 – wikipedia – kopiePokryškin - 12 – Velitel letky A.Pokryškin (1943) – commons wikimedia – kopiePokryškin - 13- Pokryškin v den udělení třetí hvězdy hrdiny ve studiu rozhlasu s Ju. Levitanem, který hlásil zprávy v moskevském rozhlase od začátku do konce války (1944 – kopiePokryškin - 14 – MiG 17 – proudový letoun, jehož pilotáž A. Pokryškin zvládl – wikipedia – kopiePokryškin - Detail pomníku A. Pokryškina – commons.wikimediaPokryškin - Hrob Alexandra Pokryškina – wikipediePokryškin - Busta A. I. Pokryškina u vchodu do haly stanice metra – wikipediaPokryškin - Památník A. I. Pokryškina v Krasnodaru – wikipediaPokryškin - Památník A. Pokryškina na náměstí Karla Marxe, Novosibirsk – wikipediaPokryškin - Památník A. Pokryškina v Majkopu (1918) – wikipediaPokryškin - Pamětní deska na domě 88 v Moskvě (dálnice Volokolamsk) – wikipediaPokryškin - Pamětní deska v Rostově na Donu (ulice 89a Stanislavského) – wikipediaPokryškin - Pamětní mince Ruské banky věnovaná 100. výročí narození A. I. Pokryškikina. 2 rublů, stříbro, 2013 (letadlo je americké, Airacobra) – wikipediaPokryškin - Ruská poštovní známka vydaná ke 100. výročí narození A. Pokryškina – wikipediaPokryškin - Uniforma a vyznamenání Alexandra Pokryškina – wikipedijaPokryškin - Vyznamenáná Alexandra Pokryškina – wikipediaPokryškin - Ruská poštovní známka vydaná ke 100. výročí narození A. Pokryškina – wikipedia

Po válce byl vyslán na studia na Vojenskou akademii Michaila Vasiljeviče Frunzeho a po jejím úspěšném ukončení se stal velitelem stíhací letecké divize protivzdušné obrany v Moskvě. V padesátých letech působil jako velitel stíhacího leteckého sboru v Bělorusku a absolvoval Vojenskou akademii generálního štábu (1957). V letech 1968 – 1971 zastával funkci velitele stíhacího letectva Vojska protivzdušné obrany státu a od roku 1972 působil jako předseda sovětské paravojenské organizace DOSAAF, podle jejíhož vzoru byl u nás založen Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou. V prosinci roku 1972 dosáhl Pokryškin nejvyšší možné vojenské hodnosti, když byl povýšen na maršála letectva. V roce 1982 přešel do Skupiny generálních inspektorů. Zemřel 13. listopadu 1985 a je pohřben v Moskvě na Novoděvickém hřbitově.

 

Před 30 minutami
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Před 38 minutami
A kromě toho s sebou Panna Marie tehdy ještě přinesla čerstvé růže, a to kastilské,...
Včera, 18:30
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 18:30
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
Včera, 17:00
Ludvík XIV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Včera, 15:00
U nás je to poměrně mladá tradice, začal se zdobit teprve na konci 19. století....
Včera, 12:30
Stejně tak, jako děti, i docela malá mláďata musí někdy cestovat. Je to vlastně otázka...
Včera, 11:00
Skoro se chce říct, to byly časy. Ano, byly a měly také svá pravidla i...
Včera, 09:00
S rybníky a rybami si spojujeme hlavně jižní Čechy, ale ani jižní Morava není ze...
7.12.2019
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
7.12.2019
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Reklama