• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lékař radí: Jak předejít letním nemocem

  1.8.2019
  Zaz

  Prázdniny, to je léto, radost, teplé počasí, ale také spousta více či méně předvídatelných onemocnění. Která to jsou a jak se jim bránit prozradili praktičtí lékaři. Pozor na klimatizaci, studené nápoje, i na grilování!

  V létě do ordinací míří spousta lidí, kteří se zranili neopatrností na kole nebo na bruslích. Základní rada je jasná. Raději se přioblečte a nezapomínejte na chrániče! Předejdete tím lehce silničnímu lišeji. „Odřeniny je potřeba co nejdříve vyčistit, klidně zprvu jen čistou vodou. Jestliže je poranění hluboké, měl by ho vidět odborník. Jako prevenci odřenin doporučuji nepodcenit oblečení,“ říká lékař Jozef Štolfa.

  Vzniklo patnáct nových Center duševního zdraví, která mají pomoci lidem s duševním onemocněním

  Pozor na klimatizaci

  Klimatizace také není z těch pro zdraví nejprospěšnějších věcí. Šíří se jejím prostřednictvím bacily a řada lidí ji navíc neumí správně používat! Mnoho lidí, kteří pod ní denně sedí v práci, může trápit škrábání v krku nebo suché oči. Rozdíl mezi vychlazenou místností a venkovním prostředím by nikdy neměl být vyšší než 5 °C. Ale jen to nestačí, musí se také řádně čistit a udržovat. Určitě nezapomeňte po zimě vyměnit náplň klimatizace v vašem autě. Jestli se o ní postarají dobře v práci, to už bohužel neovlivníte.

  Oblíbené grilování ničí střeva?

  Problém může způsobit třeba špatně upravené kuřecí v kombinaci se zkaženou majonézou. V teple to jde totiž raz dva. Vůbec nejlepší je maso pořádně propéct a vyhnout se omáčkám s obsahem zmíněné majonézy. Pozor musíme dávat také na popáleniny! I o gril si můžeme způsobit řádný úraz. Když už je nám špatně nebo se popálíme a potíže přetrvávají, měli bychom vyhledat zdravotnickou pomoc, například na pohotovosti.

  Úpal nebo úžeh?

  Úžeh poznáme podle bolesti hlavy, zvracení, nevolnosti a samozřejmě i podle spálené kůže. Za prvé se musíme přesunout do domu, do chladu. Uleví také dostatečné množství tekutin, které podáváme po malých dávkách i postupné ochlazování těla.

  5 nemocí, které vám mohou způsobit problémy s chůzí. Které to jsou?

  „Příčinou úpalu není na rozdíl od úžehu sluneční záření, ale pobyt v horku. Od úžehu se liší tím, že se s nemocným točí hlava, hůře se orientuje a může mít i křeče v nohách. První pomoc je podobná jako u úžehu. Dotyčného je potřeba dostat z tepla a vlhkosti. K osvěžení jsou vhodné nápoje obsahující minerální látky,“ přibližuje Jozef Štolfa.

  Mokré plavky jsou zlo

  Záněty močových cest a měchýře, to je přesně jedna z nemocí, za kterou stojí mokré plavky. Nejen že může trpět případně podrážděná tkáň intimních partií, která si v létě zaslouží tak či onak zvýšenou péči, může přijít ještě něco mnohem horšího. A to zánět močových cest nebo močového měchýře.

  Lékař radí obtíže v žádném případě nepodceňovat. Vždycky je lepší ihned se odebrat ke svému praktickému lékaři, v případě akutního problému na pohotovost. Bez vyšetření se vždy jedná o hazard se zdravím. Zánět močových cest není žádné lehké onemocnění a může se zvrtnout v mnohem horší problémy. Brusinky už vám na rozjetou nemoc rozhodně nepomůžou.  Nepřehlédněte