Lékaři útočí na elektronické recepty. Kvůli podezření na korupci podávají trestní oznámení

Česká lékařská komora (ČLK) nevzdává svůj boj za další odklad povinných eReceptů a je ochotna využít všech prostředků k tomu, aby svého cíle dosáhla. To co na nedávném sjezdu ČLK padlo jen jako varianta ke zvážení, se podle prezidenta ČLK Milana Kubka stává realitou – komora připravuje trestní oznámení na neznámého pachatele. Cílem má být vyloučení či potvrzení možného korupčního pozadí eReceptů.

Chaotická elektronizace

Lékaři už dlouho usilují o tzv. dvojkolejnost systému, která by umožnila používání obou typů receptů – tedy jak nových eReceptů, tak starých receptů v listinné podobě. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka se lékaři elektronizaci nebrání, ale celá tato transformace prý v České republice probíhá příliš chaoticky.

„Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

„Mně přijde zvláštní, že se u nás v České republice nepostupuje aspoň trošku systematicky. Já bych očekával, že stát začne elektronizací u sebe. To znamená, že budeme mít elektronické občanky, tak jako třeba v Estonsku. Proč se vytrhne najednou elektronický recept a proč jenom recept na prášky? Proč ne na žádanky a na zdravotní pomůcky? Proč se prostě postupuje takhle chaoticky,“ tázal se řečnicky v Otázkách Václava Moravce Milan Kubek.

I děti umírají, proč před tím společnost zavírá oči?

Podle prezidenta ČLK usiluje komora o dvojkolejnost, resp. nepovinné eRecepty od chvíle, kdy byl tento záměr politiků poprvé představen. „My jsme od začátku říkali, že povinně je to nesmysl, protože, když je něco povinné, tak ti tvůrci se vůbec nemusí snažit o to, aby to bylo užitečné a uživatelsky přátelské,“ domnívá se Milan Kubek.

Provázela vznik eReceptu korupce?

Lékařům se zdá cena za přípravu systému elektronických receptů podezřele nadsazená a na základě usnesení svého nedávného sjezdu se ČLK rozhodla, že prostřednictvím trestního oznámení docílí prošetření podezření z korupce, která jsou se vznikem systému elektronických receptů spojena.

„Připravujeme trestní oznámení na neznámého pachatele, protože od toho je policie, aby vyšetřila, kdo se na tom systému obohatil,“ řekl Milan Kubek s tím, že se zde vybudoval nepoužitelný systém za přibližně 300 milionů korun. S potřebou prošetřit tyto pochybnosti souhlasí i poslanec a zdravotnický expert hnutí ANO Adam Vojtěch.

Nevíte co s pacientem? Pošlete ho na internu. Podle lékařů je situace neudržitelná

„Souhlasím s panem prezidentem Kubkem, že když se podíváme, kolik ten systém stál do nějakého roku 2016, kdy to bylo podle zprávy NKÚ nějakých myslím 318 milionů korun, a teď ho vlastně SÚKL vysoutěžil za 14 milionů na 4 roky, tak ten nepoměr je obrovský. A tady by skutečně měl někdo vysvětlit, kde a čím je dán ten rozdíl,“ řekl Vojtěch.

Bez lékového záznamu úspory nebudou

Podle odhadů SÚKL by systém elektronických receptů mohl zdravotnictví díky odstranění duplicit při předepisování léků ušetřit každý rok až miliardu korun, střízlivější odhad ministerstva zdravotnictví hovoří o 400 miliónech korun ročně. Tento přínos ale zpochybňují jak lékaři, tak i lékárníci, a to především z důvodů nedotaženosti systému – zejména neexistenci lékového záznamu pacienta.

Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

„Bez těch funkcionalit bude nulová úspora. Tam k žádné úspoře nedojde. Kvalifikovaný odhad by mohly dát zdravotní pojišťovny. Ony si občas projíždějí spektrum léků, které pacient užívá, takže jestli daly ony poklady, tak bych tomu věřil, ale říkám, ze předpokladu, že to bude kompletní řešení, včetně funkcionality lékového záznamu,“ potvrdil nezbytnost funkčního lékového záznamu prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

 

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
Dnes, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Reklama