Lékaři v Plzni a Praze poprvé vyzkoušeli unikátní metodu léčby nemoci jícnu

15.10.2021
Andrea Jančová

Naprostou novinku v léčbě refluxní nemoci jícnu vyzkoušeli tento týden poprvé v Česku u čtyř pacientů lékaři Fakultní nemocnice Plzeň a Ústřední vojenské nemocnice Praze. Provedli zákrok radiofrekvenční energií pomocí přístroje Stretta, který je pro pacienty méně náročný a bezpečnější než klasické operace refluxu. Na operace dohlížel lékař ze Spojených Států.

, „Moc si vážím toho, že mohla být tato metoda poprvé vyzkoušena ve spolupráci s odborníky z Ústřední vojenské nemocnice na naší I. interní klinice. Refluxní onemocnění jícnu se stává civilizační chorobou, postihuje stále větší množství pacientů, a proto nové možnosti léčby vítáme. Věřím, že tato zkušenost bude pro naše lékaře velkým přínosem a brzy budeme moci metodu Stretta u vybraných pacientů začít aplikovat,“ říká ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Refluxní nemoc jícnu je velmi časté onemocnění, postihuje 10-20 % populace. Základem léčby je úprava životosprávy, cvičení a redukce nadváhy. Součástí je užívání léků potlačující žaludeční kyselost tak, aby tekutina vracející se ze žaludku do jícnu nepoškozovala jeho sliznici. Bohužel až jedna třetina osob s touto nemocí nemá ani s těmito opatřeními plnou úlevu. Další obvyklou a už jedinou možností léčby bývá operace.

„Léčby refluxu pomocí přístroje Stretta spočívá v podání radiofrekvenční energie do svaloviny dolního jícnového svěrače speciálním přístrojem, který je podobný endoskopu, a na konci má čtyři malé vysunovací hroty, přes které se aplikuje energie do předem přesně určených míst přechodu jícnu a žaludku. Důležité je, že jde o proud o velmi nízké frekvenci, který nevede k poškození tkáně jícnu, ale tato tkáň se v odstupu týdnů až měsíců po proceduře postupně elasticky zpevní,“ vysvětluje MUDr. Karel Balihar, Ph.D. z I. interní kliniky FN Plzeň.

Celá procedura trvá asi 40 minut a provádí se buď v hlubokém uspání anebo přímo v celkové anestezii. Nejde o operaci a nemění se nijak anatomické poměry orgánů. Stretta se provádí ve Spojených státech amerických již od roku 2002 a jsou s ní dlouhodobé zkušenosti. Výhodné je, že ji lze po čase bez problémů opakovat a pokud neúčinkuje, tak nic nebrání provedení klasické operace refluxu.

Největší překážku, aby se nová metoda rozšířila, jsou peníze. Přístroj na podání Stretty je jednorázový pro každého pacienta, cena činí zhruba 60 000 Kč (bez nákladů na provedení) a přístroj není hrazen pojišťovnou.

Zdroj :vz/FN PlzeňNepřehlédněte